Scenariusz APARAT FOTOGRAFICZNY

Transkrypt

Scenariusz APARAT FOTOGRAFICZNY
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II SP
Data i miejsce realizacji: ………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Czas trwania zajęć: 45 minut
Nauczyciel: ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
Temat dnia: Jak działa aparat fotograficzny?
Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowania sztuką fotograficzną,
- wzbogacenie wiedzy dotyczącej działania i budowy aparatu fotograficznego,
- wzbudzenia zaciekawienia działaniem aparatu,
- rozwijanie zainteresowań i pasji związanych z fotografią.
Cele operacyjne. Uczeń:
- opisze ilustracje aparatów,
- odczyta nazwy przedstawionych aparatów,
- ułoży w kolejności chronologicznej przedstawione ilustracje,
- zbuduje prosty aparat przy użyciu lupy i plasteliny,
- odrysuje powstały obraz,
- odczyta notatkę i wklei ją do zeszytu,
- wyjaśni niezrozumiałe pojęcia,
- stosując się do instrukcji wykona pracę techniczną z przyniesionych materiałów: przenośny aparat fotograficzny,
- wybierze przedmiot, który chciałby fotografować i postara się ustawić ostrość w zbudowanym urządzeniu.
Metody pracy: czynna, słowna, pokazowa
Formy pracy: indywidualna, w grupie.
Literatura merytoryczna i metodyczna:
1. Wielka księga eksperymentów, wyd. Elżbieta Jarmołkiewicz, 2001, Zielona Góra.
2. Bliżej Przedszkola, nr 3.162 marzec 2015
3. http://www.dzieciecafizyka.pl/eksperymenty/cameraobscura/cameraobscura.html
Nazwy zadań dla uczniów
1. Przedstawienie ilustracji
aparatów fotograficznych i
omówienie
ich
wyglądu
(zał.1)
2. Eksperyment z lupą.
Przebieg zajęć
Opis realizacji zadań
Środki dydaktyczne
N. prezentuje dzieciom fotografie przedstawiające aparaty, od tych Ilustracje
najstarszych (najprostszych). Przedstawia nazwy poszczególnych
aparatów i prosi uczniów o opisanie ich wyglądu.
N. rozdaje uczniom lupy i wyjaśnia:
Lupy,
Budowa camery nie jest skomplikowana. Aby uzyskać zadowalający Plastelina
rezultat wystarczy sama lupa. Świadczą o tym zdjęcia robione Kartka papieru,
aparatami otworkowymi.
Ołówek.
Przebieg eksperymentu:
W sali szkolnej okna są po jednej stronie pomieszczenia tworząc
wewnątrz sali ciemnię. Jeśli do przeciwległej względem okien ściany
zbliżymy lupę ukaże się na niej obrócony obraz okien. Lupa bowiem
odbija obraz odwrócony (podobny do tego, który widzimy w łyżce
stołowej). Do ściany przymocowujemy kartkę papieru. Lupę zaś za
pomocą plasteliny do blatu stołu (stoły ustawione tak, by dzieci
siedziały między stołem a ścianą). Dzieci mogą zacząć odrysowywać na
kartce linie, które powstały na kartce w wyniku odbicia obrazu.
3. Wystawa prac
4.
Jak
działa
fotograficzny?
5.
Budowa
przenośnego.
Dzieci zawieszają swoje „zdjęcia” na wystawce w sali.
aparat Nauczyciel rozdaje dzieciom krótką notatkę do zeszytu, odczytują ją - notatka do zeszytu,
wspólnie i wyjaśniają niezrozumiałe pojęcia:
- stare klisze,
Działanie aparatu fotograficznego na klisze.
Światło wchodzi do aparatu fotograficznego przez obiektyw, którego
zasadniczym elementem jest mniej lub bardziej wypukła soczewka,
mogąca skupić promienie z większego lub mniejszego obszaru. Światło
przechodzi następnie przez otwartą tylko na krótką chwilkę migawkę
(tyle, ile trwa „pstryk”!) i powoduje powstanie ukrytego obrazu na
znajdującej się w tylnej części aparatu kliszy, która jest pokryta
substancjami światłoczułymi. Uwidacznianie obrazów (wywołanie filmu)
polega na zanurzaniu kliszy w specjalnym płynie. W ten sposób
otrzymuje się negatyw, z którego wykonuje się odbitki na papierze.
N. prezentuje uczniom stare klisze, na których zobaczyć można obrazy.
aparatu N. wyjaśnia uczniom, że wcześniej zbudowali aparat, którego nie dało sześcienne kartonowe
się przenieść. Teraz pokaże uczniom, jak mogą wykonać aparat pudełko bez jednej ścianki,
przenośny.
- kartonowa tuba (długa
Przebieg pracy technicznej:
1. Pomalowanie pudełka na czarno na zewnątrz i w środku.
2. Wycięcie otworu na dnie pudełka tak, by przecisnąć papierową
tubę.
3. Umieszczenie kalki kreślarskiej w miejscu brakującej ścianki (za
pomocą taśmy klejącej).
4. Przymocowanie lupy do zewnętrznego otworu tuby (za pomocą
taśmy).
5. Zwrócenie zbudowanego aparatu końcem tuby z lupą w
kierunku dobrze oświetlonego przedmiotu.
rolka z papieru),
- lupa,
- kalka kreślarska,
- nożyczki,
- taśma klejąca,
- czarna farba plakatowa,
- pędzelek.
Eksperyment:
Dzieci „celują” zbudowanym urządzeniem w dobrze oświetlony obiekt.
Patrzą na kalkę. Na niej tworzy się mały i odwrócony obraz przedmiotu.
Poruszając tubą w przód lub w tył otrzymają obraz mniej lub bardziej
wyraźny.
Objaśnienie:
Soczewka wypukła (lupa) skupia promienie świetlne wewnątrz pudełka.
Promienie się krzyżują, po czym padają na kalkę, tworząc na niej
odwrócony obraz. Tysiąc lat temu, gdy tylko człowiek odkrył, że oczy
nie wysyłają światła, ale światło do nich wpada, wymyślono podobne
pudełka, do których światło wysyłane przez jakiś przedmiot wchodziło
po prostu przez otwór, bez soczewki i ku zdumieniu zgromadzonych na
kartce papieru tworzył się obraz przedmiotu.
6.Wyjście na spacer lub do Uczniowie zabierają swoje wynalazki na zewnątrz w celu wypróbowania
ogrodu szkolnego.
ich działania. W świetle słonecznym najlepiej będą mogli zrobić zdjęcia
nowymi aparatami. Każdy uczeń wybiera jakiś przedmiot, który chciałby
uchwycić na zdjęciu i próbuje regulować ostrość poruszając tubą
(obiektywem).
Załącznik 1.
Aparat z mieszkiem na statywie
Aparat cyfrowy
Przenośny aparat z mieszkiem
Aparat z mieszkiem na statywie:
Cameraobscura