Prawo autora w krainie nowych technologii

Transkrypt

Prawo autora w krainie nowych technologii
..:EWA RUŁAN:..
Home Site
Prawo autora w krainie nowych technologii
KONSPEKT LEKCJI INFORMATYKI
dla klasy 2 gimnazjum Prawo autora w krainie nowych technologii - 2x45min
Współczesny świat nowych technologii oferuje nam szybki i uproszczony dostęp do wytworów intelektu
ludzkiego. Czy autor ma szanse na przestrzeganie należnych mu praw?
©
Wstęp
W społeczeństwie informacyjnym postęp i rozwój zależy od dostępu do informacji, której
nieograniczonym źródłem jest sieć sieci czyli Internet. Tu błyskawicznie znajdziemy odpowiedź na
wszelkie pytania i równie szybko możemy własne prace udostępnić innym. Ta łatwość dostępu do oceanu
zasobów stwarza wiele pokus i okazji do nadużyć, o których doskonale wiedzą nie tylko uczniowie i
nauczyciele. Czy wiemy w jakim zakresie możemy korzystać z dobrodziejstwa Internetu, czy potrafimy
świadomie zrezygnować z ułatwień, aby być w zgodzie z prawem? Prawo autorskie dotyczyć może nas
wszystkich, wszak każdy ma szanse być autorem.
Zadanie
Uczniowie pracują samodzielnie lub w grupach 2-osobowych. Przeglądają strony internetowe i tworzą
test w formie prezentacji multimedialnej. Zajęcia kończy pokaz prezentacji uczniowskich i podsumowanie
wraz z omówieniem rezultatów. Poszczególne prezentacje po połączeniu tworzą test Prawo autora w
krainie nowych technologii.
Cele
Poznanie różnych aspektów prawa autorskiego. Poszerzenie wiedzy na temat prawa autorskiego, w
szczególności zasad przestrzegania tego prawa przez użytkowników Internetu. Umiejętność wyszukiwania
informacji na stronach internetowych. Umiejętność postawienia i wyjaśnienia problemu. Umiejętność
pracy z programem do tworzenia prezentacji. Wstawianie przycisków akcji i hiperłączy do prezentacji.
Łączenie kilku prezentacji w jedną. Współpraca w grupie. Opracowanie prezentacji - testu z zakresu
przestrzegania prawa autorskiego.
Przebieg
Uczniowie wykonują zadania na lekcjach informatyki, pracuje połowa klasy - samodzielnie lub w 2osobowych grupach. Przeglądają wskazane strony www i wyszukują informacje w sieci internet.
Opracowują własne pytania oraz przygotowują wyczerpujące odpowiedzi, korzystając z nabytych
wiadomości. Uzupełniają prezentację udostępnioną im przez nauczyciela, tworząc jej własną wersję.
Zadania dla uczniów:
Korzystając z podanych stron internetowych oraz wyszukiwarki internetowej zapoznajcie się z
pojęciami i zasadami prawa autorskiego obowiązującego w Polsce. Zastanówcie się nad problemami, jakie
stwarza sieć Internet w tym zakresie. Postarajcie się uwzględnić między innymi następujące zagadnienia:
NASA?
-
czy informacja „copyright” jest konieczna,
co oznacza termin „fair use”,
na czym polega „public domain”,
czy prawa autorskie są wieczne,
czy fotografię obrazu Leonarda da Vinci możesz zamieścić w swoim opracowaniu? A zdjęcia
czy e-mail jest dziełem?
a tekst zapisany na publicznym forum?
czy można przetwarzać grafikę pobraną z Internetu,
czy można fotografować osoby w miejscu publicznym bez pytania?
kto ma prawo autorskie do zdjęcia,
czy można ściągać cudze strony z serwerów,
jak można chronić grafikę w internecie,
czy prognoza pogody jest chroniona prawem autorskim,
czy tłumaczowi przysługuje prawo autorskie,
czy nauczyciel może kserować ćwiczenia dla ucznia, który ich nie zakupił,
czy program można przekazać koledze,
czy prawa autorskie przysługują dziennikarzowi, czy pisarzowi, z którym prowadzi wywiad,
czy można na swojej stronie www umieścić program ściągnięty z sieci,
czy mogę herb Warszawy umieścić na swojej stronie www,
http://erulan.cba.pl
Kreator PDF
Utworzono 3 March, 2017, 23:51
..:EWA RUŁAN:..
Home Site
ile kopii zapasowych można sporządzić?
Opracujcie własne pytanie i przygotujcie
wyczerpującą odpowiedź, korzystając z nabytych wiadomości. Zadbajcie o to, aby pytanie było
interesujące, „z życia wzięte”- może to być np. krótka historyjka. Upewnijcie się, że znacie
właściwą odpowiedź oraz potraficie ją uzasadnić. Uzupełnijcie udostępnioną przez nauczyciela
prezentację i swoje slajdy wstawcie do wspólnej klasowej prezentacji.
Zajęcia kończy test –
uczniowie przeglądają prezentację i odpowiadają na pytania, zliczają punkty.
Czas realizacji 2 godziny lekcyjne.
Źródła
http://google.pl Ustawa o prawach autorskich Prawo autorskie w Internecie Słowniczek pojęć prawa
autorskiego Nie wszystko podlega ochronie Prawo autorskie na świecie - Fair Use Harbor
Pomoc Bieżąca pomoc nauczyciela podczas lekcji, e-mail do nauczyciela, w przypadku korzystania ze
stron w języku angielskim – słownik lub słownik online Słownik ONETu lub Getionary.
Wyniki Prezentacja multimedialna – test Prawo autora w krainie nowych technologii.
Ocena
UCZEŃ
GRUPA
OCENA PRACY
Zawartość merytoryczna prezentacji
(1-6 p.)
Interesujące pytanie oraz
wyczerpująca odpowiedź.
Wykonanie prezentacji
(1-6p.)
Prawidłowe hiperłącza,
dodanie własnych elementów graficznych.
Zdobyte
wiadomości
(1-6 p.)
Odpowiedzi na pytania pozostałych uczniów –
ilość zdobytych punktów.
Razem
punktów
OCENA
niedostateczna
0 - 5,5 p.
OCENA
dopuszczająca
6 - 9 p.
OCENA
dostateczna
9,5 -12,5 p.
OCENA
dobra
13 - 16 p.
OCENA
bardzo dobra
16,5 - 18 p.
http://erulan.cba.pl
Kreator PDF
Utworzono 3 March, 2017, 23:51