Ankiety i formularze

Transkrypt

Ankiety i formularze
Konspekt lekcji otwartej
Przedmiot:
informatyka
Temat lekcji:
Ankiety i formularze
Klasa:
1c
Data zajęć:
01.03.2005.
Nauczyciel:
Roman Wyrwas
Czas trwania zajęć: 45 minut
Forma zajęć:
praca indywidualna/grupowa, doświadczenie
Pomoce i środki dydaktyczne:
tablica, komputer z oprogramowaniem Windows i edytorem
tekstu MS Word.
Cele lekcji
Cel poznawczy:

poznanie rodzajów odpowiedzi w tabelach (pytania otwarte, zamknięte),

poznanie metod projektowania formularza,

poznanie narzędzi do tworzenia elementów formularza,

poznanie mechanizmu tworzenia szablonu dokumentu.
Cel kształcący:

rozwijanie umiejętności współpracy w zespole,

kształtowanie umiejętności projektowania struktury danych,

rozwijanie zaawansowanych umiejętności edycji tekstu.
Cel wychowawczy:

rozwijanie zainteresowań informatycznych,

kształtowanie współodpowiedzialności za wynik działań zespołowych.
Umiejętności podstawowe
Uczeń potrafi skonstruować formularz ankiety używając odpowiednich pól formularza. Umie
wypełnić formularz ankiety i zapisać zmiany.
Umiejętności ponadpodstawowe
Uczeń potrafi stworzyć szablon dokumentu.
Przebieg zajęć:
Część wstępna – 5 minut

Kontrola obecności na lekcji.

Zapoznanie z tematem zajęć.

Przypomnienie treści zajęć poprzednich i kontrola wykonania pracy domowej. (Uczniowie
mieli przygotować projekty ankiety.)

Przygotowanie stanowisk do pracy (włączenie komputerów, zalogowanie).
Część główna – 35 minut
I.
Projektowanie ankiety
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel przypomina, co miała badać ankieta i które elementy w ankiecie powinny się znaleźć
(które elementy są obowiązkowe). Omawia wybrany egzemplarz projektu. Prosi uczniów o
wyrażenie swojej opinii o projekcie i o uzupełnienie.
Czynności uczniów:
Uczniowie odpowiadają na pytania nauczyciela.
II.
Wykonanie formularza - instrukcje
Czynności nauczyciela
Nauczyciel, na prostych przykładach pokazuje:
jak uruchamia się pasek narzędzi Formularze,
jak wstawia się komponenty formularza,
jak określa się właściwości list i pól,
jak chroni się (blokuje) formularz,
jak uzupełnia się pola formularza,
jak tworzy się szablon dokumentu.
Omawia rolę szablonu dokumentu i jego właściwości. Pokazuje, w jaki sposób otwiera się szablon i
jak zapisuje się dokument utworzony na podstawie szablonu.
Czynności uczniów:
Uczniowie wysłuchują instrukcji. Wykonują polecenia nauczyciela.
III.
Stworzenie własnej ankiety (samodzielna praca uczniów)
Czynności nauczyciela:
Nauczyciel poleca uczniom wykonanie ankiety wg własnego projektu w nowym dokumencie. Po
zgłoszeniu gotowości do oceny, nauczyciel sprawdza prace, komentuje je i wystawia odpowiednią
ocenę.
Czynności uczniów:
Uczniowie wykonują własne ankiety i po ukończeniu zadania proszą nauczyciela o ocenę.
Część końcowa zajęć – 5 minut

Nagrodzenie aktywnych uczniów ocenami lub „plusami”.

Uporządkowanie stanowisk pracy.

Wyłączenie komputerów.