Dary jesieni klasa II zajzkomputerem

Transkrypt

Dary jesieni klasa II zajzkomputerem
Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II
z wykorzystaniem komputera
Temat zajęć: Dary jesieni
Cele operacyjne (uczeń):
• wyróżnia i nazywa cechy charakterystyczne owoców,
• układa wypowiedź w formie opisu,
• wykorzystuje nabyte umiejętności do wykonywania ćwiczeń
sprawdzających dodawanie i odejmowanie w zakresie 20,
• projektuje kompozycję jesiennych darów z wykorzystaniem narzędzi
i operacji edytora grafiki Paint,
• dba o estetykę tworzonej pracy,
• rozróżnia barwy podstawowe i pochodne,
• wyraża nastrój ruchem, gestem, mimiką,
• współdziała z innymi podczas pracy i zabawy.
Metody :
•
•
•
•
praca z tekstem
pogadanka
działań praktycznych
praca z komputerem
Formy pracy:
• indywidualna
• zbiorowa
• zespołowa
Środki dydaktyczne: owoce, talerzyki i nożyki; karty badania owocu; Podręcznik
Wesoła szkoła, Karty pracy i Karty matematyczne cz. 1, stanowiska
komputerowe, krzyżówka obrazkowa.
Przebieg zajęć:
1. Wyraziste czytanie przez uczniów utworu pt. Warzywa – owoce. (P. s.38)
2. Zgaduj – zgadula. Jaki to owoc?
Dzieci z zasłoniętymi oczami odgadują owoce losowane z kosza. Odgadują
owoce posługując się zmysłem dotyku i węchu.
3. Przypomnienie, jakimi zmysłami określamy cechy charakterystyczne
przedmiotów – wzrok, dotyk, węch, smak.
4. Badanie różnymi zmysłami cech jabłek różnych odmian.
Dzieci pracują w zespołach. Badają jeden owoc różniący się cechami
od pozostałych. Wyniki badania zaznaczają na - kartach badania (zał.1).
5. Samodzielne układanie zdań opisujących jabłka.
6. Słuchanie piosenki pt. Jabłka. Wyrażanie nastroju radości ruchem, gestem,
mimiką.
7. Sprawdzian – numeracyjne przypadki dodawania i odejmowania liczb
w zakresie 20. (K.M. 20)
8. Zestawienie owoców i warzyw z odpowiednimi nazwami kolorów.
Otrzymywanie barw pochodnych; zielonej, pomarańczowej, fioletowej.
9. Tworzenie kompozycji owoców z wykorzystaniem narzędzi i operacji edytora
grafiki Paint.
· Rozwiązanie krzyżówki obrazkowej dotyczącej programu Paint. (zał.2)
· Przypomnienie podstawowych wiadomości o edytorze grafiki Paint.
· Omówienie najważniejszych elementów okna programu.
· Wykonanie ćwiczenia utrwalającego poznane na poprzedniej lekcji
operacje dostępne w programie.
· Omówienie sposobu wykonania oraz zapisanie na tablicy planu działań.
· Samodzielne tworzenie kompozycji i zapisywanie ich na dysku.
· Ocena pracy uczniów.
10.Zabawa orientacyjno – porządkowa.
Na umówiony kolor dzieci wykonują odpowiednie ćwiczenie.
11.Praca domowa – K.P.32, ćw.3,4 (krzyżówka z hasłem)
12.Podsumowanie dnia i samoocena.
Karta badania owocu
data nazwa
owocu
wzrok
duże
małe
malutkie
wzrok
wzrok
podobne czerwone
do piłki
żółte
kuliste
średniej
wielkości
zielone
węch
dotyk
pachnące twarde
miękkie
bez
zapachu
czerwonożółte
smak
podpis
badacza
słodkie
kwaśne
chropowate soczyste
szorstkie
smaczne
Karta badania owocu
data nazwa
owocu
wzrok
duże
małe
malutkie
średniej
wielkości
wzrok
wzrok
podobne czerwone
do piłki
żółte
kuliste
zielone
czerwonożółte
węch
dotyk
pachnące twarde
miękkie
bez
zapachu
smak
słodkie
kwaśne
chropowate soczyste
szorstkie
smaczne
podpis
badacza
KRZYŻÓWKA OBRAZKOWA
1
2
3
4
5
4
1
5
3
2
Edytor grafiki to na przykład program ............. .