Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie V

Transkrypt

Konspekt lekcji języka polskiego przeprowadzonej w klasie V
Scenariusz lekcji języka polskiego dotyczącej
ballady A Mickiewicza Powrót taty
Klasa VI szkoła podstawowa
Nauczyciel: Ewa Polak
Temat: Wizerunek ojca i rodziny na podstawie ballady A. Mickiewicza Powrót taty.
CELE LEKCJI
CEL GŁÓWNY: Zapoznanie uczniów z utworem Adama Mickiewicza
pt. "Powrót taty"
CELE OPERACYJNE:
Uczeń będzie potrafił:
• wyrażać i nazywać uczucia bohaterów ballady
• wysnuwać wnioski dotyczące sensu utworu
• wypowiadać się na temat poznanego utworu,
• identyfikować i nazywać przeżycia bohaterów,
• charakteryzować postacie,
• wyciągać właściwe wnioski i poprawnie je formułować,
• odczytywać różne teksty kultury- dzieło sztuki,
• korzystać ze słowników w celu wyszukania potrzebnych informacji,
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tekst literacki
- karta pracy ucznia
Metody i techniki pracy: poszukujące, problemowe- burz mózgów, dyskusja dydaktyczna,
praca z tekstem
Forma pracy: praca indywidualna
Pomoce: reprodukcja obrazu Powrót syna marnotrawnego- Rembrandt,
Słownik wyrazów bliskoznacznych
PRZEBIEG LEKCJI
Faza wstępna
1. Obejrzenie reprodukcji obrazu Rembranta przedstawiającą sylwetkę ojca. Krótka
rozmowa na temat tego obrazu.
2. Ćwiczenia słownikowe związane z rzeczownikiem rodzina
1
RODZINA= WSPÓLNOTA= JEDNOŚĆ= WIĘŹ
3. Podanie i zapis skojarzeń związanych ze słowem tata, ojciec ( burza mózgów)
rodzic
obrońca
przewodnik
nauczyciel
doradca
ojciec
przyjaciel
wychowawca
Faza właściwa
1. Podanie tematu lekcji.
2. Zapoznanie uczniów z balladą Adama Mickiewicza.
3. Opowiedz balladę z punktu widzenia zbójcy.
4. Uzupełnij oś czasu
modlitwa dzieci
5. Nawiązanie do wydarzeń z ballady Powrót taty.
Pytania:
• Co może zburzyć rodzinne szczęście, rodzinny spokój? (źli ludzie, brak
miłości, brak czasu dla siebie, kłamstwo ,pogoń za bogactwem, dobrobytem)
• Gdzie i kiedy dzieją się wydarzenia przedstawione w balladzie Powrót taty?
• Kto jest przyczyną kłopotów rodziny kupca?
• Jak zachowuje się żona kupca? (z lękiem, obawą, troską)
• Jak zachowują się jego dzieci? (przejęte, wzruszone)
• Jak zachowuje się kupiec? (najpierw radośnie, z ciekawością, potem
zatrwożony, rozgoryczony)
• Jak zachowuje się herszt bandy? (zdecydowanie, twardo, potem tkliwie,
wzruszająco)
• Dlaczego nie doszło do tragedii? (modlitwa dzieci, wspomnienia herszta
4. Jak została przedstawiona rodzina kupca w balladzie Mickiewicza: żona kupca
(Podajcie cechy jej charakteru wraz z uzasadnieniem), dzieci kupca (podajcie cechy
ich charakteru wraz z uzasadnieniem), przedstawiony kupiec (podajcie cechy jego
charakteru wraz z uzasadnieniem
ŻONA- kochająca, czuła,
dobra, wrażliwa, zatroskana,
pobożna
Zaniepokojona długą
nieobecnością męża,
poprosiła dzieci, by swą
szczerą modlitwą wyprosiły
Boga o szczęśliwy powrót
ojca.
DZIECI- wdzięczne,
posłuszne, wyrozumiałe,
Zrozumiały niepokój matki i
posłusznie spełniły jej prośbę.
2
przejęte, stęsknione, wzruszone, Z wielkim przejęciem
modliły się o swego tatę.
grzeczne
Serdecznie go witały.
KUPIEC- kochający mąż i
ojciec, dobry, pracowity,
odpowiedzialny, przywiązany
do rodziny
Z radością wracał do domu.
Nie mógł doczekać się
spotkania z żona i dziećmi.
Przywiózł im z podróży
podarunki. Był gotów oddać
wszystko, żeby ocalić rodzinę
przed nieszczęściem.
Faza końcowa
1. Podsumowanie lekcji
2. Rozwińcie następujące zdanie:
Powrót taty jest dla mnie.........................
( przykładem wspaniałej postawy ojca, źródłem refleksji nad własną rodziną itp.)
3. Praca domowa:
• Napisz, co członkowie rodziny mogą robić wspólnie.
3
KARTA PRACY UCZNIA
Zadanie 1
Obejrzyj reprodukcję obrazu Rembranta przedstawiającą sylwetkę ojca. Opowiedz, co na niej
widzisz.
Zadanie 2
Do wyrazu rodzina dopisz wyrazy bliskoznaczne.
…………………………………………………………………………………………………...
Zadanie 3
Podaj i zapisz skojarzenia związane ze słowem tata, ojciec
ojciec
Zadanie 4
Uzupełnij oś czasu
modlitwa dzieci
Zadanie 5
Odpowiedz na pytania:
• Co może zburzyć rodzinne szczęście, rodzinny spokój?
• Gdzie i kiedy dzieją się wydarzenia przedstawione w balladzie Powrót taty?
• Kto jest przyczyną kłopotów rodziny kupca?
• Jak zachowuje się żona kupca?
• Jak zachowują się jego dzieci?
• Jak zachowuje się kupiec?
• Jak zachowuje się herszt bandy?
• Dlaczego nie doszło do tragedii?
Zadanie 6
Jak została przedstawiona rodzina kupca w balladzie Mickiewicza: żona kupca (podajcie
cechy jej charakteru wraz z uzasadnieniem), dzieci kupca (podajcie cechy ich charakteru wraz
z uzasadnieniem), przedstawiony kupiec (podajcie cechy jego charakteru wraz z
uzasadnieniem).
Zadanie 7
Rozwińcie następujące zdania:
Powrót taty jest dla mnie...............................................................................................
Dzisiejsza lekcja była………………………………………………………………….
ZADANIE DOMOWE
• Napisz, co członkowie rodziny mogą robić wspólnie.
1
Rembrandt van Rijn, Powrót syna
marnotrwanego
2
KARTA PRACY UCZNIA
Zadanie 1
Obejrzyj reprodukcję obrazu Rembranta przedstawiającą sylwetkę ojca. Opowiedz, co na niej
widzisz.
Zadanie 2
Podaj i zapisz skojarzenia związane ze słowem rodzina
rodzina
Zadanie 3
Napisz czego dowiedziałeś się z utworu „Powrót taty”
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Zadanie 4
Opisz i narysuj dowolną postać z utworu „Powrót taty”
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Zadanie 5
Dokończ zdanie
Dzisiejsza lekcja była………………………………………………………………….
ZADANIE DOMOWE
• Napisz kilka zdań o swojej rodzinie.
1

Podobne dokumenty