Jak wygląda wiatr-konspekt zajęć

Transkrypt

Jak wygląda wiatr-konspekt zajęć
Jak wygląda wiatr?
Temat zajęć
Jak wygląda wiatr?
Klasa:
III szkoły podstawowej (9-10 lat)
Związek programem
nauczania:
energia, racjonalne korzystanie z energii, rozumienie praw
rządzących przyrodą
Czas trwania:
3 godziny
Słowa kluczowe:
wiatr, siła wiatru, rodzaje wiatru, odnawialne źródła energii,
Treści i tło teoretyczne:
Wiatr i energia wiatru jako odnawialne źródło energii, jego znaczenie i wykorzystanie.
Znaczenie wiatru dla Ŝycia człowieka, roślin, zwierząt i Ziemi. Rodzaje wiatru, zabawy
wizualizacyjne, ruchowe i edukacyjne ilustrujące wiatr. Inscenizacje, teatr chińskich
i hiszpańskich cieni, plastyczna wizja wiatru zmierzająca do uzyskania odpowiedzi
na
pytanie jak wygląda wiatr.
Cele edukacyjne:
- Dziecko umie definiować pojęcia związane z wiatrem i sposobami wykorzystania siły
wiatru przez człowieka.
- Dziecko potrafi obserwować zjawiska przyrodnicze, operować terminami i pojęciami
ekologicznymi.
- Dziecko samodzielnie korzysta z informacji i łączy treści juŜ poznane z nowymi.
- Dziecko zna znaczenie źródeł energii odnawialnej.
- Dziecko umie za pomocą róŜnorodnych form ekspresji twórczej wyrazić swoje przeŜycia,
marzenia, wyobraŜenia, uczucia i pomysły.
Atmosfera nauczania:
Zajęcia powinny być prowadzone początkowo w bibliotece, następnie w ogrodzie lub parku.
Składają się one z kilku etapów, które uczestnicy powinny przejść samodzielnie bądź przy
pomocy prowadzącego. Tłem do zabawy jest wcześniejszy udział dzieci w inscenizacji
teatralnej wiersza (teatr chińskich cieni). Przygotowanie polega na wydzieleniu miejsc pracy
Jak wygląda wiatr?
w terenie otwartym - ławki w parku, obok nich kosze wypełnione materiałami
pomocniczymi. Prowadzący i dzieci ubrani są w koszulki z logo elektrowni wiatrowej.
Środki dydaktyczne:
Notatki i przybory do pisania, kartki z zadaniami, koszulki wiatrowe, szaliki, celofan,
gazety, arkusze papieru, długie wstąŜki, markery, flamastry, tekst wiersza Danuty Wawiłow
„ Jak wygląda wiatr”, piosenka Agnieszki Osieckiej pt. „ Koncert, koncert, koncert jesienny
na dwa świerszcze i wiatr w kominie,” wycinanki z figurami do inscenizacji wiersza (teatr
chińskich cieni), wiatraczki, balony, dyplomy „Wiatru” dla uczestników. Rzutnik światła,
prześcieradło, sznur do bielizny, rekwizyty do przygotowania inscenizacji „Siła wiatru”
i przedstawieniu jej w teatrze hiszpańskich cieni (aktorami są ludzie).
Plan zajęć:
Etapy
Czas
trwania
30’
Wprowadzenie. Teatr chińskich cieni. Podział na grupy.
30’
Arkusze z zadaniami dla kaŜdej z grup.
60’
Praca nad przydzielonymi zadaniami.
60’
Prezentacja wyników pracy kaŜdej z grup
Przebieg zajęć:
Czas
Treści
trwania
30’
Wprowadzenie: Spotkanie rozpoczyna się w bibliotece
miejskiej, formą powitania jest obrót kaŜdego dziecka
wokół własnej osi z silnym zamachem ramion.
Dzieci oglądają teatrzyk chińskich cieni pt, Jak wygląda
wiatr?
tekst wiersza : Danuta Wawiłow- Jak wyglada wiatr?
Jak wygląda wiatr?
Bardzo chciałbym wiedzieć!
MoŜesz mi powiedzieć jak wygląda wiatr?
MoŜe to jest ptak,
co ma gniazdo w chmurach?
Wielki jest jak góra,
kiedy gubi pióra,
z nieba sypie grad…
Jak wygląda wiatr?
MoŜe to jest koń?
Materiał
wycinanki do
inscenizacji wiersza
(załącznik nr
1a,b,c,d), tekst
wiersza (załącznik
nr 2), koszulki z logo
elektrowni
wiatrowej,
Jak wygląda wiatr?
30’
60’
Grzywę ma z płomieni,
drzewa niby trawy
chylą się ku ziemi,
kiedy mknie przez świat…
Jak wygląda wiatr?
MoŜe to jest chłopak, co ma osiem lat?
Podział dzieci na cztery grupy, prowadzący stawia przed
kaŜdą z grup problem ogólny: Jak wygląda wiatr? KaŜda
z grup otrzymuje propozycje tematów do realizacji. Po
wstępnym omówieniu strategii działania w zespołach
członkowie grup wyruszają w plener, aby odpowiedzieć na
pytanie i poszukać wiatru.
Po zgromadzeniu materiałów z obserwacji i zdobyciu
informacji jak wygląda wiatr przygotowują prezentacje
malarskie, ruchowe, muzyczne i literackie. Po wykonaniu
zostają nagrodzeni dyplomami wiatrowymi.
Nazwy grup:
1. Huragany
2. Passaty
3. Mistrale
4. Powiewy
Arkusze z zadaniami dla kaŜdej z grup. Przydział i emblematy z
wyjaśnienie zadań.
nazwami grup
(rodzaje wiatrów)
Grupa Huraganów
Zadanie 1. Pozostańcie w bibliotece miejskiej pod opieką
bibliotekarzy i wykorzystując wszystkie tu zgromadzone
źródła przygotujcie prezentację następującego tematu:
Sposoby wykorzystania siły wiatru jako odnawialnego
źródła energii- elektrownie wiatrowe, wiatraki ich
wygląd i praca. Wykorzystajcie teatr hiszpańskich cieni
(moŜna udzielić informacji jak przygotować teatr
hiszpańskich cieni).
Pozostałe trzy grupy wychodzą do ogrodu (parku), gdzie
przygotowany jest kosz z róŜnymi pomocami
dydaktycznymi.
ksiąŜki, komputer,
internet, rzutnik
światła,prześcieradło
sznur do bieliznyrekwizyty do teatru
hiszpańskich cieni
Jak wygląda wiatr?
60’
Grupa Passatów
Zadanie 2.
„Zabawy z wiatrem”- podczas pobytu w ogrodzieobserwacja kołyszących się na gałęziach liści, kwiatów na
rabatce, a takŜe trzymanych w ręce chusteczek, wstąŜek i
zrobionych z papieru wiatraczków- szukanie odpowiedzi
na pytania: Skąd się bierze wiatr? Kto poruszał wiatrakami,
chusteczkami?
Opis wiatru w formie literackiego porównania
pozytywnych i negatywnych skutków działania wiatru
oparte na obserwacji- przygotowanie prezentacji.
Np. pozytywne skutki: rozsiew nasiona, uruchamia
wiatraki, popycha Ŝaglówki itd.
negatywne: zniszczone wichurą lasy, domy trąby
powietrzne, tornada.
chusteczki, wstąŜki,
papier, wiatraczki,
notatniki, materiały
piśmiennicze
60’
Grupa Mistrali
Zadanie 3
Zabawa „ Symfonia wiatrów”- Wysłuchanie piosenki
Agnieszki Osieckiej pt. „ Koncert, koncert, koncert jesienny
na dwa świerszcze i wiatr w kominie”
-obserwowanie, słuchanie szumu wiatrów, szumu drzew i
innych odgłosów i wykorzystanie kawałków papieru,
balonów, papierów szeleszczących, prostych instrumentów
perkusyjnych i materiałów do skomponowania symfonii
wiatrów. Wybór dyrygenta, instrumentów własnoręcznie
zrobionych i muzyków oraz przygotowanie koncertu.
nagrania piosenki,
papier, balony,
celofan, instrumenty
perkusyjne,
60’
Grupa Powiewów
Karton o wymiarach
Zadanie 4.
2mx1,5m: farby,
Obserwacja skutków działania wiatru w ogrodzie oraz bibuła, liście, gazety,
dotychczasowe doświadczenia dzieci w zakresie
obserwacji skutków działania wiatru. Plastyczna wizja
wiatru w technice kolaŜu ze zgromadzonych materiałów
malarskich. Praca malarska wykonana na kartonie duŜego
formatu o wymiarach 2mx 1,5 m.
Temat pracy: „ Od powiewu do huraganu”
60’
Wszystkie grupy spotykają się w bibliotece i następuje
pokaz stworzonych przez nich prezentacji. Osoba
prowadząca,
dyskretnie
animuje
całe
spotkanie
edukacyjne. Końcowym wniosek z prezentacji dotyczy
stwierdzenia, Ŝe uczestnicy potrafią rozpoznać i zrozumieć
rolę wiatru w Ŝyciu człowieka i wpływu wiatru na
środowisko przyrodnicze. KaŜdy z uczestników otrzymuje
jako dowód uznania Dyplom Wiatru
uprzednio
zgromadzone
materiały potrzebne
do prezentacji
wyników pracy
grup, „Dyplomy
wiatru”
Jak wygląda wiatr?
Pomysł i opracowanie: dr Iwona Konopnicka, Państwowa WyŜsza Szkoła Zawodowa
w Raciborzu, Polska