KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH
KONSPEKT ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH PRZEPROWADZONYCH W
KL. IIa
PRZEZ WANDĘ SMYL DN. 09-03-2007r.
HASŁO BLOKU – ZBLIŻA SIĘ WIOSNA
HASŁO DNIA – ZWIASTUNY WIOSNY
EDUKACJA POLONISTYCZNO – PRZYRODNICZA: Wypowiedzi
uczniów na temat obserwowanych zwiastunów wiosny. Ciche czytanie ze
zrozumieniem. Opisywanie bociana. Zabawy z kolorową ortografią.
CELE:
rozpoznaje i analizuje zjawiska przyrodnicze towarzyszące uczeń
• wczesnej wiośnie
• potrafi odtworzyć i wykorzystać zdobyte wiadomości
• rozbudza zainteresowania przyrodnicze i troskę o ochronę
przyrody
• czyta tekst ze zrozumieniem
• dba o czujność ortograficzną
• rozwija umiejętności opisywania
• przedstawia w dramie zdarzenia za pomocą środków
werbalnych i pozawerbalnych
• potrafi współdziałać w grupie
METODY: obserwacja, praca z tekstem, drama, praktycznego działania
FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa zróżnicowana, indywidualna
POMOCE: karty pracy, mapa przyrodnicza, rysunki zwiastunów wiosny,
płyta CD z nagraniem śpiewu skowronka, lizaki ortograficzne
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część wstępna
1. Powitanie
2. Zapowiedź tematu: Na dzisiejszych zajęciach porozmawiamy o
zwiastunach wiosny. Jednego z nich opiszemy. Będziemy bawić się
kolorową ortografią.
Część główna
1. Rozmowa na temat wczesnej wiosny
• Jaki miesiąc mamy obecnie?
• Który to z kolei miesiąc roku?
• Ile dni ma marzec?
• Czy pamiętacie przysłowie związane z marcem?
• Co wiąże się z tym przysłowiem?
• Przedwiośnie i wiosna to radosne pory roku, jakich miesięcy
dotyczą?
• Kto wskaże na mapie przyrodniczej te miesiące?
• Jakie zmiany w przyrodzie zaobserwowaliście dotychczas?
2. Podział na grupy – uzupełnianie kart z krzyżówkami (zał. nr 1) Hasło:
Zwiastuny wiosny. (Rozwiązując krzyżówki słuchają śpiewu skowronka.)
3. Wśród wyrazów, które wpisywaliście ukrył się pewien gość. Zgadnijcie,
jaki? Aby dowiedzieć się o kogo chodzi należy przeczytać po cichu
wierszyk ortograficzny. Wiersz zawiera trudności ortograficzne. Miejsca
kropeczek uzupełnijcie w trakcie cichego czytania. Pamiętajcie o
kolorowej ortografii.
Wie…ba szumi dziś radosna:
- Mój o…echu, blisko WIOSNA!
Dziś o świcie gości miałam.
Szybko gniazdo up…ątałam.
O…ech
- Ma sąsiadko, kto to taki,
Że p…ynosi wiosną znaki?
Wie…ba
- Z ciepłych krajów gość p…ybywa.
P…ysmak jego …aba, ryba.
Dziób czerwony, pióra białe
I czerwone nogi całe.
O…ech
- Nie wiem nadal, kto to taki.
Podaj jeszcze jakieś znaki.
Wie…ba
- Na dzień dobry kle, kle, klekoce
I stać na dwóch nogach nie chce.
4. Po cichym czytaniu analiza wiersza.
• Kto z kim rozmawia?
• O kim opowiada wierzba?
• Jak wygląda ten gość?
5. Czytanie wiersza z podziałem na role lub drama: rozmowa wierzby z
orzechem.
Przerwa śródlekcyjna
6. Sprawdzenie poprawności uzupełnionego tekstu, korzystanie z kolorowej
ortografii.
7. Czy to ten gość, który przybył z ciepłych krajów? Obserwacja.
(przypięcie ilustracji bociana na tablicy)
8. Zapoznanie z planem opisu.
Plan
• Przedstawienie.
• Skąd przybywa.
• Pokrycie ciała.
• Głowa.
• Skrzydła.
• Nogi.
• Sposób zdobywania pokarmu i poruszania się.
• Występowanie.
9. Ustny opis z wykorzystaniem wyrazów pomocniczych
Wyrazy pomocnicze
Wiosna
duży
jest
ptak
białe
przylatuje
ciało
długa
przybywa
pióra
mała
pokrywają
głowa
czarne
osadzona
tkwi
szyja
duże
oczy
czerwone
posiada
dziób
piękny
ma
skrzydła
stoi
nogi
poluje
ochrona
fruwa
zwiastun
zakłada
dach
występuje
komin
słup
10. Opis bociana.(Uczniowie uzupełniają tekst z lukami korzystając z
wyrazów pomocniczych).
Bocian to duży …………… . Przylatuje do nas na ………………… . Jego
ciało pokrywają …………….pióra. Ma …………….głowę osadzoną na
………………… szyi. Ozdobą niewielkiej głowy jest długi, ……………..
…………………dziób. Ma ……………….skrzydła, lecz końce ich piór
mają ………………..kolor. Nogi bociana są długie i ……………………….
Stojąc na jednej ……………….., poluje na ………………… Gniazda
zakłada na …………………….., …………………………. i ………………..
W Polsce występują bociany …………………. i ……………………Są pod
…………………….
11.Odczytanie tekstu.
Zakończenie
12.Przygotowanie do podsumowania zajęć.
• Czego nauczyliście się dzisiejszych zajęciach?
• Co zwiastuje wiosnę?
• O czym należy pamiętać?
13. Ocena pracy uczniów.
14. Zadanie pracy domowej.
Zał. nr 1
Ułóż i wpisz wyrazy według alfabetu:
rzeżucha, listki, wiosna, marzec, przylaszczki, kwiecień, burza, ptaki, żaby.
Ułóż i wpisz wyrazy według alfabetu:
bocian, tulipany, bazie, skowronek, bałwan, pierwiosnek.
Rozwiąż krzyżówkę:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Ulewny deszcz z piorunami
Następny miesiąc po marcu
Wypuszczają je drzewa
Obecny miesiąc
Kwiat chroniony (kolor ciemnoniebieski)
Wracają z ciepłych krajów
Może rosnąć na wilgotnej wacie
Rozpoczyna się 21 marca
Zjada je bocian
Rozwiąż krzyżówkę:
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
4.
5.
6.
Ulepisz go ze śniegu
Inaczej „wierzbowe kotki”
Ma długie czerwone nogi
Inaczej krokus
Wiosną przylatuje najwcześniej
Kolor dziobu bociana

Podobne dokumenty