Może zmienić tytuł „W kuźni Hefajstosa – energia wnętrza Ziemi”

Transkrypt

Może zmienić tytuł „W kuźni Hefajstosa – energia wnętrza Ziemi”
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Wiesław Srokosz
2006-03-09
W kuźni Hefajstosa – energia wnętrza Ziemi
WSTĘP
Energia geotermiczna jest naturalnym ciepłem wnętrza Ziemi. Została ona zgromadzona
w magmie, gorących skałach, parze wodnej i wodach wypełniających szczeliny skalne.
Energia ta jest pozostałością po procesach formowania się planety oraz pochodzi z trwającego
wciąż rozpadu pierwiastków promieniotwórczych. Wraz z głębokością temperatura warstw
skalnych rośnie. Ocenia się, że w środku globu ziemskiego (w jądrze wewnętrznym)
temperatura wynosi około 5 000oC. Gorąca magma przemieszcza się w kierunku górnych
warstw powodując nieustający przepływ energii od jądra do skorupy ziemskiej. Dziś
spróbujemy odpowiedzieć na pytanie:
Czy można wykorzystać te ogromne ilości energii?
CELE
Po zajęciach uczeń potrafi:
• przedstawić procesy wydostawania się energii z wnętrza Ziemi na jej powierzchnię,
• wskazać, do jakich celów wykorzystywana jest obecnie energia wnętrza Ziemi,
• przedstawić sposoby pozyskiwania energii z tego źródła,
• podać zalety pozyskiwania energii z wnętrza Ziemi,
• wskazać wady utrudniające powszechne stosowanie tego źródła energii,
• podać konkretne przykłady wykorzystania energii pochodzącej z wnętrza Ziemi w Polsce
i na świecie.
METODY I TECHNIKI
•
•
•
•
•
opis aktywny,
praca w grupach z tekstem/Internetem,
dyskusja „burza mózgów”,
drzewo decyzyjne,
mapa mentalna
MATERIAŁY POMOCNICZE
•
•
•
•
•
materiały ze stron internetowych serwisu www.biomasa.org/edukacja,
materiały ze strony www.scholaris.pl,
scholaris → przedmioty → przyroda → wiedza → energia geotermiczna,
mapa fizyczna Polski,
mapa fizyczna świata,
duże arkusze papieru, pisaki
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zajęcia proponuję rozpocząć od dyskusji na temat pochodzenia informacji o budowie
wnętrza Ziemi i dowodów na to, że wewnątrz Ziemi znajdują się duże ilości energii. W
tym celu posługujemy się metodą „burzy mózgów”. Uczniowie spontanicznie zgłaszają
wszystkie przesłanki. W końcowym etapie tej „giełdy pomysłów” formułujemy wniosek,
dotyczący najważniejszych źródeł informacji o wysokiej temperaturze wewnątrz Ziemi.
Będą to np. wiercenia geologiczne, pomiary temperatury powietrza w głębokich
kopalniach, wybuchy wulkanów i gejzerów, badania sejsmiczne.
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
1
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Wiesław Srokosz
2006-03-09
2. W drugiej części zajęć uczniowie będą pracowali z materiałami źródłowymi: wykresy,
rysunki, mapy tematyczne i ogólnogeograficzne oraz materiały zamieszczone na stronach
internetowych serwisu edukacyjnego www.biomasa.org/edukacja oraz Internetowego
Centrum
Zasobów
Edukacyjnych
MEiN
www.scholaris.pl
(www.scholaris.pl/Portal?secId=przed_8_6&mlt_docview=24RGK13ORTD2I2IH61I4JY
W5). W przypadku braku dostępu do Internetu należy wcześniej wydrukować
odpowiednie materiały ze stron i przekazać uczniom. Kolejno podajemy polecenia dla
grup, nadzorujemy ich pracę i dbamy o zwięzłą prezentacje wyników pracy obydwu
zespołów.
Dzielimy klasę na dwa zespoły (grupa A i grupa B) i każdemu przydzielamy do wykonania
kolejne zadanie. Uczniowie w grupach wykonują podawane przez nauczyciela polecenia,
a wyniki pracy prezentują całej klasie.
Zadanie I
Polecenie dla grupy A
Korzystając z materiałów dostępnych na stronach internetowych oraz własnych wiadomości
proszę wyjaśnić, posługując się schematycznym rysunkiem, co to są gejzery. W wyjaśnieniu
uwzględnij źródło energii wyrzucającej gorącą wodę oraz przyczynę wyrzucania wody
w regularnych odstępach czasu. Proszę wskazać na mapie świata obszary, na których
występują gejzery oraz wyjaśnij dlaczego występują one głównie w strefach sejsmicznych.
Schemat przedstawiający przekrój gejzeru znajduje się w Załączniku nr 1.
Polecenie dla grupy B
Korzystając z materiałów (www.biomasa.org/edukacja/energia_ziemi/wykorzystanie_geo/)
proszę wykonać (wg podanego przykładu) mapę mentalną przedstawiającą wykorzystanie
energii wnętrza Ziemi.
Przykład mapy mentalnej znajduje się w Załączniku nr 2.
Zadanie II
Polecenie dla grupy A
W materiale „Pompy ciepła” zamieszczonym na stronie www.biomasa.org/edukacja
przedstawiono schemat budowy i działania pompy ciepła oraz opis do tego schematu.
Proszę zaznaczyć na schemacie, używając
1
symbolu:
miejsca, do których odnoszą się poszczególne punkty opisu (1-4).
Polecenie dla grupy B
Korzystając z materiałów zamieszczonych na stronie internetowej www.scholaris.pl www.scholaris.pl/Portal?secId=przed_8_6&mlt_docview=24RGK13ORTD2I2IH61I4JYW5,
proszę przedstawić sposób wykorzystania energii zgromadzonej w skałach na dużych
głębokościach (energii gorących suchych skał).
W tym celu wybierz jeden z rysunków i wskaż na nim kolejne etapy pozyskania energii:
a.
b.
c.
d.
wtłaczanie pod wysokim ciśnieniem wody w szczeliny skalne;
nagrzewanie się wody od gorących skał;
wypompowanie wody na powierzchnie ziemi;
odzyskanie energii gorącej wody.
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
2
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Wiesław Srokosz
2006-03-09
Grupy wykonują na plakatach schematyczne rysunki (lub za pomocą rzutnika
multimedialnego wyświetlają na ekranie schematy), a przedstawiciel grupy w zwięzły sposób
objaśnia działanie urządzeń.
Zadanie III
Uczniowie korzystając z materiałów wskazują na mapach Polski i świata miejsca, w których
pracują instalacje wykorzystujące energię wnętrza Ziemi podając jednocześnie, do jakich
celów jest ona wykorzystywana.
Polecenie dla grupy A
Proszę wskazać na mapie świata miejsca, w których pracują instalacje wykorzystujące ciepło
pochodzące z wnętrza Ziemi.
Polecenie dla grupy B
Proszę wskazać na mapie Polski miejsca, w których pracują instalacje wykorzystujące ciepło
pochodzące z wnętrza Ziemi.
Zadanie IV
Ostatnim etapem pracy jest próba ustalenia perspektyw wykorzystania energii pochodzącej
z wnętrza Ziemi.
Polecenie dla grupy A
Proszę ustalić zalety energii pobieranej z wnętrza Ziemi. Wyniki pracy zespołu zapisz w
odpowiednich miejscach na schemacie (drzewo decyzyjne).
Przykład szkicu drzewa decyzyjnego „Czy należy zwiększać pozyskanie energii pochodzącej
z wnętrza Ziemi?” znajduje się w Załączniku nr 3. Szkic ten jest wspólny dla obydwu grup.
Nadzorując pracę zespołu dbamy o to, aby uwzględniono zalety związane z wielkością
zasobów, powszechnością występowania surowca, kosztami eksploatacji, oddziaływaniem na
środowisko, niezależnością od zmiennych warunków klimatycznych i pogodowych.
Polecenie dla grupy B
Proszę ustalić wady (czynniki utrudniające powszechne zastosowanie) energii wnętrza Ziemi.
Podobnie jak w przypadku polecenia dla grupy A, uczniowie w zespole ustalają cechy
utrudniające powszechne zastosowanie tego źródła energii.
Nadzorując pracę zespołu dbamy o to, aby uwzględniono między innymi koszty budowy
instalacji, niebezpieczeństwo uwalniania się szkodliwych gazów, ryzyko przemieszczania się
złóż geotermalnych.
Wyniki pracy uczniowie zapisują w odpowiednich miejscach na schemacie drzewa
decyzyjnego.
Po zrelacjonowaniu wyników pracy obydwu zespołów i dyskusji uczniowie podejmują
decyzję, która jest odpowiedzią na postawione wcześniej pytanie, „czy należy zwiększać
pozyskanie energii pochodzącej z wnętrza Ziemi?”
Wniosek zapisujemy w górnej części korony drzewa.
Przykład wniosku
Należy w większym stopniu wykorzystywać energię wnętrza Ziem, ponieważ jej zasoby są
ogromne, możliwe do wykorzystywania prawie w każdym miejscu na Ziemi, niezależnie od
warunków klimatycznych, a instalacje odzyskujące ciepło pochodzące z wnętrza naszej
planety nie szpecą krajobrazu. Należy jednak przeprowadzać dokładne badania czy
pozyskiwaniu tej energii nie będzie towarzyszyło wydostawanie się z wnętrza Ziemi trujących
i szkodliwych substancji.
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
3
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Wiesław Srokosz
2006-03-09
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik nr 1 – Przekrój gejzeru
Załącznik nr 2 – Przykład mapy mentalnej
Ogrzewanie
szklarni
.........
.........
.........
.........
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
4
Scenariusz zajęć dla uczniów gimnazjum
Autor: Wiesław Srokosz
2006-03-09
Załącznik nr 3 – Schemat drzewa decyzyjnego
Scenariusz przygotowany w ramach projektu Fundacji Partnerstwo dla Środowiska
współfinansowanego przez NFOŚiGW.
www.biomasa.org/edukacja
5