Propozycja scenariuszy dla Lidera Samorządu Uczniowskiego

Transkrypt

Propozycja scenariuszy dla Lidera Samorządu Uczniowskiego
Propozycja scenariuszy dla Lidera Samorządu Uczniowskiego
Scenariusz I
Wszyscy tworzymy samorząd uczniowski
Cel zajęć:
•
Zrozumienie przez uczniów pojęcia samorządu uczniowskiego oraz jego roli.
•
Zachęcenie uczniów do zainteresowania się tematyką aktywności w szkole.
Osiągnięcia ucznia. Uczeń:
•
charakteryzuje życie szkolnej społeczności,
•
rozumie, czym jest samorząd uczniowski,
•
rozumie oraz wymienia poszczególne role istnienia i działalności samorządu
uczniowskiego,
•
podaje przykłady działalności samorządu uczniowskiego.
Metody i formy pracy:
•
burza mózgów
•
praca w grupach,
•
mapa mentalna,
Materiały pomocnicze:
•
krzesełka,
•
kartki,
•
flamastry,
•
długopisy,
•
flipchart/ tablica
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Przebieg zajęć:
I Faza wstępna – 10 minut
Przywitaj się z uczestnikami zajęć i zapisz na środku tablicy słowo: samorządzenie. Oddziel
kreską człon ,,samo’’ od ,,rządzenie’’. Zaproś ich do wspólnego zastanowienia się, z czym
kojarzy im się słowo ,,rządzenie’’. Swoje pomysły niech wpisują wokół hasła. Warto
dopilnować, aby padło jak najwięcej skojarzeń.
II Faza realizacyjna – czas: 20 minut
•
Zapytaj uczestników, czy w ich szkole istnieje i działa samorząd uczniowski. Jeżeli
tak, to poproś, aby wyjaśnili, czym on jest i jakimi sprawami się zajmuje. Możliwe, że
uczestnicy jako samorząd uczniowski znają jego rangę. Zawsze jednak warto dodać, że
zgodnie z prawem samorządem uczniowskim są wszyscy uczniowie w szkole. Podkreśl, że
wszyscy uczniowie mają prawo do wpływania na to, co się dzieje w ich otoczeniu szkolnym.
•
Korzystając z notatek zapisanych na tablicy zapytaj uczniów, czy wiedzą, kto rządzi w
szkole? Wspólnie omów pojęcia: władza, podejmowanie decyzji, lider i jego cechy. Jeżeli
uczestnicy nie będą mieli mieli pomysłu, zapisz na hasła np.: dyrekcja, nauczyciele,
uczniowie. Podziel uczniów na trzy grupy i poproś, aby wspólnie zastanowili się w grupach,
jak te osoby wpływają na szkołę i jak w niej rządzą.
•
Poproś, aby przedstawiciel każdej grupy zaprezentował wyniki dyskusji. Zapytaj się,
w jaki sposób i w jakich kwestiach chcieliby, aby organy samorządu uczniowskiego
reprezentowały interesy uczniów.
III Faza podsumowująca - czas: 15 minut
•
Zapytaj się, co według nich należy w szkole zrobić, żeby samorząd uczniowski
rzeczywiście współrządził? Zapiszcie pomysły w jednym dokumencie i jego kopie przekażcie
do reprezentacji samorządu uczniowskiego oraz do dyrekcji jako pomysły do ulepszania
pracy SU.
opracował: dr Maciej Jabłoński
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Scenariusz II
Rządzenie, wpływ? Czym jest samorząd uczniowski?
Cel zajęć:
•
Zrozumienie przez uczniów pojęcia samorządu uczniowskiego oraz jego roli.
•
Zachęcenie uczniów do zainteresowania się tematyką aktywności w szkole.
Osiągnięcia uczniów:
•
rozumie, czym jest samorząd uczniowski
•
rozumie oraz wymienia poszczególne role istnienia i działalności samorządu
uczniowskiego
•
podaje przykłady działalności samorządu uczniowskiego.
Metody i formy pracy:
•
Burza mózgów,
•
praca w grupach,
•
mapa mentalna,
•
gra w skojarzenia.
Materiały pomocnicze:
•
piłka,
•
kolorowe kartki,
•
flamastry, długopisy,
•
flipchart,
•
narysowana mapka szkoły (3 egzemplarze).
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Przebieg zajęć
Faza wprowadzająca – od 5 do 10 minut
Przywitaj uczestników i zaproś ich do ustawienia się w kółku. Poproś, aby rzucali do siebie
piłkę. Osoba, która złapie piłkę musi podać swoje skojarzenie ze słowem, które powiedział
jego poprzednik. Rozpocznij grę, rzucając piłkę do wybranego ucznia i mówiąc: władza.
Pozostaw dzieci w kółku i zapisuj na flipcharcie ich skojarzenia, tworząc mapę myśli. W
wypadku, gdy uczestnicy nie będą miały pomysłu na dalsze skojarzenia albo ich skojarzenia
zaczną być zupełnie nie związane z tematem zajęć, włączaj się do zabawy. Warto
dopilnować, aby padło jak najwięcej słów związanych z władzą, rządzeniem.
I Faza realizacyjna – czas: 25 minut
•
Korzystając z notatek zapisanych na tablicy zapytaj, czy wiedzą, kto rządzi w szkole?
Jeżeli nie będą mieli pomysłu, zapisz na flipcharcie hasła: dyrekcja, nauczyciele, uczniowie.
Podziel uczniów na trzy grupy i poproś, aby wspólnie zastanowili się w grupach, jak te osoby
wpływają na szkołę i jak w niej rządzą. Zapytaj uczniów, czy w ich szkole istnieje i działa
samorząd uczniowski. Jeżeli tak, to poproś, aby wyjaśnili, czym on jest i jakimi sprawami się
zajmuje.
•
Podziel uczniów na trzy grupy. Każda z nich dostaje narysowaną mapkę szkoły, na
której wyszczególnione są sale lekcyjne, pokój nauczycielski, gabinet dyrekcji, korytarz z
tablicami na ścianach itp. Każda z grup sugerując się mapką, ma za zadanie opisać, co może
zrobić samorząd uczniowski, żeby te miejsca lepiej służyły uczniom? Z kim może
współpracować, w jaki sposób, aby osiągnąć swój cel? Poproś każdą z grup o przestawienie
swoich pomysłów.
II Faza podsumowująca - czas: 10 minut
•
Zachęć uczniów, aby powtórzyli, czym może zajmować się samorząd uczniowski w
szkole. Podkreśl, że uczniowie mogą mieć realny wpływ, na to, co dzieje się w ich szkole.
Poproś, aby w domu samodzielnie przygotowali listę rzeczy, które by chcieli zmienić w
szkole albo wprowadzić. W jaki sposób mogliby to osiągnąć i z kim powinni współpracować,
aby odnieść sukces? Rozdaj im przygotowane przykładowe zadania wraz z opisem.
Wersja alternatywna: Poproś uczniów, aby na następne zajęcia dopracowali mapkę szkoły.
Podziękuj za udział w lekcji.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
opracował: dr Maciej Jabłoński
Scenariusz III (wymaga doświadczenia liderów SU)
Jak korzystać z praw aby osiągnąć sukces?
Cele:
Po zajęciach uczestnicy:
•
potrafią wymienić prawa ucznia
•
wiedzą na podstawie jakich dokumentów formułowane są uprawnienia ucznia
•
rozumieją, że uprawnienia ucznia dają im możliwość udziału w procesie
podejmowania przez dorosłych decyzji dotyczących szkoły
Metody pracy:
•
Pogadanka
•
Dyskusja
•
Aktywizujące: burza mózgów; kula śnieżna;
Forma pracy:
•
Zbiorowa
•
W grupach
Środki dydaktyczne:
•
Tablica
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Faza wprowadzająca: 10 min.
Przywitaj się nie podawaj tematu zajęć. Poproś kolegów aby wykorzystując metodę burzy
mózgów spróbowali wspólnie odpowiedzieć na pytanie czym są prawa człowieka.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Na tablicy zapisuj wszystkie propozycje uczniów. Poproś aby uczestnicy powiedzieli w jakim
celu ustanowiono prawa człowieka. Podkreśl, że mają one chronić interesy jednostki przed
władzą publiczną i jednocześnie nakazują tejże władzy zapewnić odpowiednie warunki dla
realizacji tych praw.
Zapytaj się następnie, czym są prawa uczniów? Pozwól im
odpowiedzieć w formie burzy mózgów. Możesz zadać pytania naprowadzające: Czy prawa
uczniów charakteryzują się tymi samymi cechami co prawa człowieka? Czy tak jak w
przypadku praw człowieka istnieje jeden lub kilka międzynarodowych dokumentów, które
stanowią ich źródło? Zwróć uwagę, że tzw. prawa ucznia wynikają z praw człowieka, ale
można zostać ich pozbawionym. W związku z powyższym nie mówimy o prawach lecz
uprawnieniach ucznia. Podsumuj ten etap zajęć przedstawiając uczniom cele i temat lekcji.
Podkreśl, że zajmować się będziemy uprawnieniami uczniów a nie prawami człowieka.
Faza realizacyjna 25 min
Poinformuj, że teraz będą zastanawiać się jak skutecznie mogą realizować swoje interesy
(potrzeby) oraz brać udział w decydowaniu o ważnych dla siebie sprawach wykorzystując
prawa jakimi dysponują.
Podziel uczniów na 4-5 osobowe zespoły. Każda z nich ma wypisać kwestie dotyczące ich
życia w społeczności szkolnej, które uważają za ważne a nie są w pełni przestrzegane (np.
przypadki przemocy; uczęszczanie na lekcje religii; dostęp do informacji o sposobie
oceniania; dostosowywanie wymagań edukacyjnych do specjalnych potrzeb edukacyjnych).
Następnie sformułuj zadanie: Wybierzcie jedną ze spraw, które wymieniliście. Określcie,
które spośród swoich uprawnień powinniście wykorzystać i w jaki sposób aby rozwiązać
pozytywnie daną kwestię.
Zachęć uczniów do posłużenia się metodą startującego balonu, który samodzielnie narysują.
Schemat balonu pomoże im w odpowiedzi na pytania:
1)
Co nie pozwala nam się wzbić w powietrze? Przy kotwicy wypiszcie czynniki, które
utrudniają wam wpływanie na sprawy szkoły lub realizację waszych interesów.
2)
Które z waszych uprawnień pomogą w nabraniu większej prędkości? Nad balonem
wypiszcie
uprawnienia,
które
stanowią
podstawę
do
podjęcia
działań/zachowań
umożliwiających przezwyciężenie trudności.
Ważnym etapem tej pracy jest dopisywanie nad balonem uprawnień ucznia, które pomagają w
przezwyciężaniu ograniczeń i usprawnianiu procesu podejmowania decyzji. Dlatego wręcz
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
każdej grupie fragment statutu szkoły, wewnątrzszkolnego systemu oceniania i/lub innych
dokumentów wewnątrzszkolnych, w którym opisane są uprawnienia ucznia.
Ostatnim etapem tego zadania jest prezentacja przez grupy (ew. sekretarzy grup) wyników
swojej pracy. Szczególnie skoncentruj się na skomentowaniu praw, które wymienili jako te
które mogą sprzyjać pokonywaniu trudności pojawiających się w trakcie procesu
decydowania. Uczniowie powinni zrozumieć, że ich uprawnienia nakładają na szkołę
obowiązek stworzenia warunków do ich realizacji. Dyrektor szkoły musi zagwarantować
możliwość faktycznego korzystania z przysługujących uczniom uprawnień.
Podkreśl, że jednak w przeciwieństwie do praw człowieka uprawnienia oraz przywileje mogą
zostać uczniom odebrane. W przeważającej mierze są one bowiem zapisane w statucie szkoły
(uchwalanym przez radę szkoły) a nie prawie zewnętrznym.
Faza podsumowująca
5 min
Zwróć się do uczestników o odpowiedź na ile ich zdaniem udało się osiągnąć zakładane
rezultaty ćwiczeń.
Osoby, które uważają że:
1)
w pełni – podnoszą do góry wyprostowany kciuk,
2)
częściowo – pokazują wyprostowany kciuk ułożony w poziomie
3)
nie zrobiły postępu albo bardzo mały – pokazują wyprostowany kciuk skierowany do
ziemi
opracował: dr Maciej Jabłoński
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Scenariusze dla nauczycieli:
GRA W SAMORZĄD
UZASADNIENIE REALIZACJI SCENARIUSZA
Istotnym założeniem scenariusza jest to aby nauczyciel po przez próbę zbudowania wspólnej
gry planszowej wyjaśnił zasady prawidłowego funkcjonowania samorządu uczniowskiego.
Ostateczny efekt – przygotowanie kilku gier, których motywem przewodnim będzie
funkcjonowanie samorządu uczniowskiego – będzie mógł być wykorzystywany w
przyszłości, do podnoszenia wiedzy w zakresie samorządności i kształtowania właściwych
postaw i oczekiwań w tym zakresie.
CELE OGÓLNE
- lepsze zrozumienie przez uczniów roli i zadań samorządu uczniowskiego,
- opracowanie jednej lub kilku gier planszowych, których tematyka jest związana z
funkcjonowaniem samorządu uczniowskiego.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- poznamy różne gry planszowe i ich wartość edukacyjną,
- rozwiniemy umiejętność opracowania własnej gry, której tematyka jest związana z
funkcjonowaniem samorządu uczniowskiego,
- zdobędziemy wiedzę na temat uprawnień samorządu uczniowskiego, roli i zadań jego
przedstawicieli, składu zarządu.
GŁÓWNE KOMPETENCJE KLUCZOWE ROZWIJANE PODCZAS REALIZACJI
PROJEKTU
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
- wyrażanie własnej opinii oraz udział w procesach decyzyjnych, - poszukiwanie informacji w
różnych źródłach i selekcja/porządkowanie ich, - umiejętność planowania działań (pracy,
nauki).
PRODUKTY KOŃCOWE PROJEKTU
GRY PLANSZOWE, których tematyka jest związana z funkcjonowaniem samorządu
uczniowskiego. Dodatkowym produktem będzie turniej, podczas którego członkowie
społeczności szkolnej i inne zaproszone osoby będą grać w gry, przygotowane przez
biorących udział w projekcie. Turniej będzie formą prezentacji opracowanych gier. W
wydarzeniu mogą uczestniczyć również dorośli, członkowie społeczności lokalnej – rodzice,
nauczyciele i inne osoby.
SCENARIUSZ II
MŁODZIEŻ DEBATUJE (Jako forma długofalowego współdziałania z samorządem
uczniowskim)
UZASADNIERE REALIZACJ SCENARIUSZA
Celem jest umożliwienie młodym ludziom zapoznania się z mechanizmami aktywnej
dyskusji na ważne tematy w społeczności lokalnej. Projekt stanowi forum, na którym młodzi
ludzie prezentują swoje poglądy dotyczące ważnych dla nich kwestii np.: bezpieczeństwa w
szkołach, oferty spędzania wolnego czasu. Młodzież będzie uczyć się dzięki temu
formułować opinie, przekonywać do swoich poglądów innych, ma szanse uczyć się
uzasadniania
swoich
decyzji
i
argumentowania
swoich
poglądów.
Stworzenie
międzyszkolnego forum nadaje głosowi młodzieży siłę, z którą przedstawiciele władz
lokalnych powinni się liczyć. Uczniowie dzięki temu będą mieli poczucie wpływania na
rzeczywistość i przekonanie, że warto być aktywnym.
CZAS REALIZACJI Zorganizowanie międzyszkolnej debaty zajmie ok miesiąca ale może w
zależności od dalszych chęci uczestników trwać i dalej się rozbudowywać w sposób ciągły i
cykliczny.
REAIZACJA:
1. Pierwszym etapem projektu jest przygotowanie do przeprowadzenia międzyszkolnej
debaty. Przede wszystkim w każdej szkole, która bierze udział w projekcie powinny być
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
przeprowadzone debaty, na poziomie szkoły, które wyłonią przedstawicieli do dalszego
międzyszkolnego etapu. Podczas takich dyskusji sami uczniowie wybiorą najważniejszy dla
nich problem, który warto dalej przedstawić na forum publicznym.
Organizacja debaty międzyszkolnej składa się z wybrania i zarezerwowania sali,
poinformowania dyrektorów szkół o terminie debaty.
W debacie międzyszkolnej może wziąć udział ograniczona liczba uczniów w zależności od
wielkości miejscowości, wielkości sali. Konieczne jest określenie ile osób ma reprezentować
szkołę.
Program debaty powinien uwzględniać: uroczyste rozpoczęcie, prezentacje panelistów –
zaproszonych gości, ekspertów. Następnie należy poświęcić czas na pracę młodzieży.
Uczniowie zostają podzieleni na grupy (w każdej z nich uczniowie z różnych szkół), w
których omawiają temat odpowiadając na wcześniej przygotowane pytania wynikające z
poruszanej problematyki np. Bezpieczeństwo w szkole
METODY EDUKACYJNE: dyskusja, formułowanie opinii.
ADRESACI: uczniowie, władze lokalne.
Potencjalne trudności w realizacji Kluczowe jest przekonanie władz lokalnych i nauczycieli
ze wszystkich szkół, że warto organizować debatę. Trudna może okazać się strona
organizacyjna, wymaga ona dobrej koordynacji i precyzyjnego podziału zdań pomiędzy
osoby zaangażowane w przygotowanie.
Korzyści z realizacji projektu Umożliwienie młodym ludziom współdecydowania o sprawach
ich dotyczących. Integracja młodzieży z różnych szkół. Rozwijanie współpracy z władzami
miasta. Uczenie młodych ludzi formułowania opinii, dyskutowania.
opracował: dr Maciej Jabłoński
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Wykorzystana literatura:
Babbie E. (2003) Badania społeczne w praktyce, Warszawa: PWN
Dolata R., Koseła K., Wiłkomirska A., Zielińska A. (2004)Młodzi obywatele. Wyniki
międzynarodowych badań młodzieży, Warszawa: Uniwersytet Warszawski
Kowalski M., Jasiński M. (2006) Prawa ucznia w szkole. Raport, Warszawa: MEN, CODN
Młodzież 2010(2011) Centrum Badania Opinii Publicznej, Komunikat nr OiD19
Opinie nauczycieli na temat postaw obywatelskich młodzieży. Raport z badań dla Urzędu
Komitetu Integracji Europejskiej (2004), Warszawa: IPSOS
Raport Roczny Programu Społecznego „Szkoła bez przemocy” (2009), Warszawa
Samorządność uczniowska w warszawskich szkołach. Raport z badania jakościowego
przygotowany dla M.St. Warszawy (2009), Grupa IQS, Warszawa
Społeczny wizerunek polskiej szkoły (2007) Centrum Badania Opinii Społecznej,
Komunikatnr 3748
Stowarzyszeniowo – obywatelski kapitał społeczny (2008), Centrum Badania Opinii
Społecznej
Roberta B. Woyacha (1991), Jak zostać przywódcą? Centralny Ośrodek Doskonalenia
Nauczycieli.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Zahorska M. (2002) Szkoła. Między państwem, społeczeństwem a rynkiem, Warszawa: Wyd.
Akademickie „Żak"
Zahorska M. (2008) Dylematy szkolnej demokracji, w: Wychowanie. Pojęcia, procesy,
konteksty t.4 Dudzikowa M , Czerpaniak – Walczak M. (red.), Gdańsk: GWP
Aneks
Zał. nr 1
Wzór regulaminu samorządu uczniowskiego
Rozdział I: POSTANOWIENIA OGÓLNE
§1
Samorząd uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły ……………… [nazwa szkoły].
§2
Samorząd uczniowski, działający w szkole …………………… [nazwa szkoły], zwany dalej
SU, działa na podstawie Ustawy o systemie oświaty z dn. 7 IX 1991 r. (Dz.U. z 1991 r., nr 95,
poz. 425), Statutu Szkoły ……………… [nazwa szkoły] oraz niniejszego Regulaminu.
Rozdział II: CELE DZIAŁALNOŚCI SU
§3
Do głównych celów działalności SU należą:
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
a. promowanie i rozwijanie wśród uczniów samorządności na rzecz podejmowania wspólnych
decyzji w sprawach szkoły,
b. przedstawianie dyrekcji, radzie pedagogicznej oraz radzie rodziców wniosków, opinii i
potrzeb uczniów we wszystkich sprawach szkoły,
c. zwiększanie aktywności uczniowskiej, rozwijanie zainteresowań uczniów
i realizowanie własnych pomysłów dla wspólnego dobra,
d. promowanie wiedzy na temat praw uczniów i czuwanie nad ich przestrzeganiem,
e. organizowanie i zachęcanie uczniów do działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej,
rozrywkowej, naukowej w szkole,
f. reprezentowanie działalności SU przed dyrekcją, radą pedagogiczną, radą rodziców i
innymi organami.
Rozdział III: OPIEKUN SU
§4
Opiekę nad pracą SU sprawuje Opiekun SU
§5
Opiekuna SU wybiera ogół uczniów w szkole. Wybory Opiekuna SU są równe, tajne,
bezpośrednie, powszechne. Prawo kandydowania przysługuje wszystkim nauczycielom.
§6
Opiekun SU wspomaga jego działalność poprzez:
a. wsparcie SU w sprawach merytorycznych i organizacyjnych,
b. inspirowanie uczniów do działania,
c. pośredniczenie w relacjach SU z dyrekcją oraz radą pedagogiczną.
Rozdział IV: ORGANY SU - KOMPETENCJE, ZADANIA, STRUKTURA.
§7
Do wybieralnych organów SU należą:
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
1. Rada Samorządów Klasowych.
2. Zarząd Samorządu Uczniowskiego.
3. ……………………………………………… (np. Rzecznik Praw Ucznia)
Ich kadencja trwa ………………… . Funkcje pełnione w wybieralnych organach SU nie
mogą być łączone.
§8
Przedstawiciele Samorządów Klasowych:
a. identyfikują potrzeby uczniów,
b. inspirują i zachęcają uczniów do działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej,
rozrywkowej, naukowej w szkole,
c. informują uczniów o działalności Zarządu SU.
Zebranie ogólne Przedstawicieli Samorządów Klasowych wszystkich klas w szkole nazywane
jest Radą Samorządów Klasowych.
§9
Do obowiązków Przedstawicieli Samorządów Klasowych należy:
a. uczestnictwo w pracach Rady Samorządów Klasowych i realizacja celów SU,
b. stosowanie się w swojej działalności do wytycznych Zarządu SU lub dyrekcji,
c. troska o wysoki poziom organizacyjny i dobrą atmosferę podczas pracy SU,
d. włączanie uczniów w ogólnoszkolne działania Zarządu SU.
§ 10
Do kompetencji Rady Samorządów Klasowych należy:
a. współpraca z Zarządem SU i Opiekunem SU,
b. opiniowanie planu działań i konkretnych inicjatyw Zarządu SU,
c. zgłaszanie propozycji działań dla Zarządu SU,
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
d. kontrolowanie zgodności działań Zarządu SU z niniejszym Regulaminem oraz Statutem
Szkoły
e. rozpatrywanie i opiniowanie semestralnych i rocznych sprawozdań Przewodniczącego SU z
działalności SU i innych spraw wniesionych przez członków Zarządu SU pod obrady.
Obrady Rady Samorządów Klasowych zwoływane są przez Przewodniczącego Zarządu SU
lub na żądanie co najmniej połowy członków Rady Samorządów Klasowych przynajmniej raz
na kwartał.
§ 11
Do kompetencji Zarządu SU należy:
a. koordynowanie, inicjowanie i organizowanie działań uczniowskich,
b. opracowanie rocznego planu działania SU,
c. identyfikacja potrzeb uczniów i odpowiadanie na te potrzeby,
d. przedstawianie dyrekcji, radzie pedagogicznej, radzie rodziców wniosków, opinii, sugestii
członków SU,
e. sprawuje opiekę nad Kroniką szkoły, wskazując co miesiąc inną klasę, która przez okres
następnych 4 tygodni sporządza wpisy do Kroniki, zdając relację ze szkolnych wydarzeń,
f. zbieranie i archiwizowanie [w teczce/segregatorze] bieżącej dokumentacji SU.
Obrady Zarządu SU zwoływane są przez Przewodniczącego Zarządu SU lub na żądanie co
najmniej połowy członków Zarządu SU lub Opiekuna SU przynajmniej raz w miesiącu.
§ 12
Do obowiązków członków Zarządu SU należy:
a. uczestnictwo w pracach Zarządu SU i realizacja celów SU,
b. stosowanie się w swojej działalności do wytycznych dyrekcji,
c. uwzględnianie w swojej działalności potrzeb uczniów,
d. troska o wysoki poziom organizacyjny i dobrą atmosferę podczas pracy SU,
e. włączanie uczniów w ogólnoszkolne działania Zarządu SU.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
§ 13
Zarząd SU składa się z:
1. Przewodniczącego SU,
2. Wiceprzewodniczącego SU,
3. Skarbnika,
4. ……… [liczba] stałych członków Zarządu, stanowiących kierownictwo wybranych przez
siebie sekcji.
§ 14
Przewodniczący SU:
a. kieruje pracą Zarządu SU,
b. reprezentuje SU wobec dyrekcji szkoły, rady pedagogicznej, rady rodziców oraz innych
organizacji,
c. przedstawia uczniom, dyrekcji, radzie pedagogicznej, radzie rodziców plan pracy Zarządu
SU oraz sprawozdanie końcowe z działalności SU,
d. zwołuje i przewodniczy zebraniom Zarządu SU oraz Rady Samorządów Klasowych,
e. podczas każdego z zebrań Zarządu SU oraz Rady Samorządów Klasowych wskazuje inna
osobę sporządzającą notatkę z obrad, która zostaje dodana do archiwum dokumentacji SU.
§ 15
Skarbnik Zarządu:
a. gromadzi środki finansowe,
b. corocznie przestawia sprawozdanie finansowe dyrekcji, Zarządowi SU oraz Radzie
Samorządów klasowych.
§ 16
Podział obowiązków i zadań w poszczególnych obszarach (sekcjach) działań stałych
członków Zarządu SU zostaje ustalony na pierwszym posiedzeniu Zarządu.
§ 17
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
1. Wybieralne organy SU podejmują decyzje większością głosów w obecności co najmniej
połowy członków.
2. Decyzje Rady Samorządów Klasowych oraz Zarządu SU mogą być uchylone przez
dyrekcję szkoły gdy są sprzeczne z prawem lub statutem szkoły.
Rozdział V: ORDYNACJA WYBORCZA
§ 18
Organy wybieralne SU: Zarząd SU, Przedstawiciele Samorządów Klasowych oraz Opiekun
SU wybierani są co roku w miesiącu ………… . Wybory do organów SU są równe, tajne,
powszechne, bezpośrednie i większościowe.
§ 19
Prawo głosowania (czynne prawo wyborcze) posiada każdy uczeń szkoły.
§ 20
Prawo kandydowania (bierne prawo wyborcze) na:
a. stałego członka Zarządu SU – posiada każdy uczeń szkoły,
b. Przedstawiciela Samorządu Klasowego – posiada każdy uczeń danej klasy,
c. Opiekuna SU – posiada każdy członek rady pedagogicznej.
§ 21
Wybory Przedstawicieli Samorządów Klasowych odbywają się najpóźniej na 3. godzinie
wychowawczej w nowym roku szkolnym. Nad ich prawidłowym przebiegiem czuwa
wychowawca. Przedstawicielem Samorządu Klasowego zostaje osoba, która w głosowaniu
uzyskała największą ilość głosów.
§ 22
Ogólnoszkolne wybory do Zarządu SU oraz Opiekuna SU przeprowadza Szkolna Komisja
Wyborcza w skład której wchodzi 1 losowo wybrany przedstawiciel każdej klasy, który nie
jest kandydatem.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
§ 23
Szkolna Komisja Wyborcza powoływana jest na 3 tygodnie przed ustalonym przez dyrekcję
szkoły terminem wyborów. Do jej obowiązków należy:
a. przyjęcie zgłoszeń od kandydatów,
b. określenie i ogłoszenie nazwisk kandydatów oraz zasad prowadzenia kampanii wyborczej
przynajmniej na 2 tygodnie przed terminem wyborów,
c. przygotowanie wyborów,
d. ogłoszenie terminu i miejsca wyborów,
e. przeprowadzenie wyborów,
f. obliczenie głosów,
g. sporządzenie protokołu z wyborów i ogłoszenie ich wyników.
§ 24
Ogólnoszkolne wybory dokonują się w następujący sposób:
1. Kandydaci prowadzą kampanię wyborczą w czasie 2 tygodni przed ustalonym przez
dyrekcję szkoły terminem wyborów i według zasad określonych przez Szkolną Komisję
Wyborczą.
2. Na kartach do głosowania nazwiska kandydatów do Zarządu SU oraz na Opiekuna SU
umieszczone są w kolejności alfabetycznej.
3. Głosowanie dokonuje się poprzez stawienie się przed Szkolną Komisją Wyborczą w
określonym miejscu i terminie, przedstawienie legitymacji uczniowskiej członkom Komisji,
złożenie podpisu na liście oraz wypełnienie kart do głosowania wg instrukcji na niej
zamieszczonej i wrzucenie karty do urny wyborczej.
4. Opiekunem SU zostaje nauczyciel, który otrzymał największą liczbę głosów.
5. Członkami Zarządu SU zostaje pierwszych …… osób, które otrzymało największą liczbę
głosów.
6. Przewodniczącym Zarządu SU zostaje osoba, która otrzymała największą liczbę głosów w
głosowaniu spośród wszystkich wybranych członków Zarządu SU.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
7. Wiceprzewodniczącym Zarządu SU zostaje osoba, która otrzymała drugą w kolejności
liczbę głosów spośród wszystkich wybranych członków Zarządu SU.
8. Jeżeli ze względu na równość liczby głosów oddanych na kandydatów zaistnieje trudność
w dzieleniu mandatów, Szkolna Komisja Wyborcza zarządza wybory uzupełniające.
§ 25
1. Mandat członka Zarządu SU oraz Przedstawiciela Samorządu Klasowego wygasa w razie:
a. rezygnacji,
b. końca kadencji,
c. po ukończeniu nauki w szkole.
2. Mandat Opiekuna SU wygasa w razie:
a. rezygnacji,
b. końca kadencji,
c. odwołania decyzją dyrekcji szkoły lub rady pedagogicznej.
3. Jeśli wygaśnięcie mandatu następuje w trakcie kadencji:
a. w miejsce Przedstawiciela Samorządu Klasowego – samorząd klasowy powołuje osobę
pełniącą jej obowiązki na czas określony lub przeprowadza uzupełniające wybory,
b. w miejsce stałych członków Zarządu SU - Zarząd SU powołuje osoby pełniące ich
obowiązki na czas określony lub przeprowadza uzupełniające wybory powszechne,
c. w przypadku Przewodniczącego Zarządu SU – na czas określony obowiązki
Przewodniczącego pełni Wiceprzewodniczący lub przeprowadza się uzupełniające wybory
powszechne,
d. w przypadku wygaśnięcia mandatu Opiekuna SU – Zarząd SU w ciągu miesiąca od chwili
wygaśnięcia mandatu przeprowadza uzupełniające wybory powszechne, a w tym czasie
obowiązki Opiekuna pełni tymczasowo dyrektor szkoły.
Rozdział VI: POSTANOWIENIA KOŃCOWE - TECHNICZNE
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
§ 26
1. Zmiany Regulaminu SU można dokonać podczas wspólnych obrad Rady Samorządów
Klasowych i Zarządu SU na wniosek Przewodniczącego SU, Opiekuna SU, dyrekcji szkoły
lub co najmniej połowy członków Zarządu SU lub Rady Samorządów Klasowych.
2. Uchwała o zmianie Regulaminu wchodzi w życie po upływie 2 tygodni od daty jej
podjęcia.
3. Niniejszy Regulamin uchwalony został przez Komitet Założycielski SU w dn. ………… i
wchodzi w życie z dn. …………… .
opracował: dr Maciej Jabłoński
Zał. nr. 2
PLAN PRACY SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
SZKOŁY ……………………………….
NA ROK SZKOLNY ………./……………
Opracowanie:
I Cele i zadania:
a) Celem samorządu jest kształtowanie samodzielnego i świadomego kierowania swoim
postępowaniem, kształtowanie postawy, która prowadzi do identyfikowania się z celami i
zadaniami społeczności szkolnej, uznaniu ich za własne, dążenie do ich realizacji z własnej
inicjatywy i poczucia własnej za nie odpowiedzialności.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
b) Realizacja celów winna być połączona z dbałością o kształtowanie i rozwijanie
patriotyzmu, dbanie o dobre imię szkoły, o jej honor, kultywowanie i wzbogacanie jej
tradycji.
II Zadania samorządu na rok szkolny ……/…….:
a) Organizowanie i zachęcanie całej społeczności uczniowskiej do należytego spełniania
obowiązków szkolnych.
b) Rozwijanie zainteresowań naukowych, kulturalnych, sportowych, organizowanie rozrywki.
c) Organizowanie imprez o charakterze poważnym i rozrywkowym.
d) Zapobieganie konfliktom i rozstrzyganie sporów między uczniami oraz między uczniami i
nauczycielami,
e) Zapobieganie przemocy i agresji w szkole i poza szkołą.
III Działania stałe:
- spotkania z przedstawicielami samorządów klasowych,
- ………………………………………………………………………………
- …………………………………………………………………………………
-
działania
podejmowane
w
odpowiedzi
na
propozycje
współpracy w
akcjach
podejmowanych przez różne instytucje na terenie miasta i gminy.
Praca Samorządu Uczniowskiego dotyczy pewnych kręgów tematycznych rozwijanych i
realizowanych w ciągu całego roku. Są to następujące zagadnienia:
1. Rozwijanie samorządności:
a) Opracowywanie planu pracy SU.
b) Stałe prowadzenie tablicy informacyjnej SU.
c) spotkania z samorządami klasowymi, informacje o podejmowanych
akcjach, zapoznanie ze Statutem Szkoły, regulaminem ucznia, wewnątrzszkolnym systemem
oceniania.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
d) Udział w uroczystościach szkolnych – pomoc w ich organizowaniu i przeprowadzeniu.
e) Pomoc w przeprowadzeniu uroczystych apeli rozpoczynających i kończących rok szkolny
oraz apeli porządkowych i okolicznościowych.
f) Systematyczne spotkania RSU – planowanie i organizowanie pracy.
g) Pełnienie dyżurów uczniowskich w szkole.
h) Pomoc koleżeńska.
2. Akcje charytatywne.
a) Udział w akcjach charytatywnych wynikających z potrzeb uczniów.
b) Organizowanie zbiórki pieniędzy i rzeczy na potrzeby schroniska dla zwierząt.
c) Włączenie się do akcji „…………..”.
3. Udział SU w pracach porządkowych na rzecz szkoły i środowiska:
a)Udział w akcjach ekologicznych: „Kochasz dzieci nie pal śmieci”.
4. Kultura spędzania wolnego czasu – imprezy towarzyskie, szkolne lub środowiskowe.
a) Zabawa andrzejkowa.
b) Mikołajki.
c) ………………………
d) ……………………….
e) …………………………
f) …………………………….
5. Konkursy, wystawy, udział w pracach komisji oceniających prace zgłoszone do
konkursów.
a) Stop przemocy – konkurs plastyczny.
b) ………………………………………………………
c) ………………………………………………………
d)………………………………………………….
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
e) ……………………………………….
f) ……………………………………………………………………
6. Obchody rocznic narodowych oraz uroczystości szkolnych
a) Dzień Edukacji Narodowej
b) Święto Niepodległości
c) …………………………………..
d) …………………………………………
e) ……………………………………
opracował: dr Maciej Jabłoński
PLAN PRACY
SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ……………………………
NA ROK SZKOLNY ………………./……………………………….
TERMIN ZADANIA SPOSÓB REALIZACJI
WRZESIEŃ
Organizacja Samorządu Szkolnego
- ustalenie zadań do pracy w poszczególnych miesiącach
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
- ustalenie zadań dla poszczególnych sekcji
- ogłoszenia na tablicy informacyjnej
- pełnienie dyżurów
………………………………………………………………….
…………………………………………………………………
………………………………………………………………….
PAŹDZIERNIK
Dzień Edukacji Narodowej:
-udział w inscenizacji
-przygotowanie upominków dla wszystkich pracowników szkoły
Akcja charytatywna:
……………………………………….
……………………………………….
LISTOPAD
Święto Niepodległości
- apel
- gazetka
……………………………………….
………………………………………
GRUDZIEŃ
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Boże Narodzenie:
- gazetka
-spotkanie przy Choince – konkurs kolęd
Akcja charytatywna:
-……………………………….
……………………………..
STYCZEŃ
Bal karnawałowy:
- dekoracja holu
……………………………………………
……………………………………………
Podsumowanie I-go półrocza
-ankieta ewaluacyjna wśród uczniów i nauczycieli
LUTY
Dyskoteka WALENTYNKOWA
-Poczta WALENTYNKOWA dla wszystkich klas
-Konkurs na zabawną
kartę walentynkową
MARZEC
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
DZIEŃ KOBIET
……………………………………….
………………………………………..
KWIECIEŃ
WIELKANOC – Tradycje Świąteczne
Rocznica śmierci Papieża Jana Pawła II
……………………………………………….
ŚWIĘTO ZIEMI:
- apel
- Gazetka okolicznościowa
…………………………………………….
MAJ
ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 Maja:
- Gazetka okolicznościowa;
DZIEŃ MATKI:
……………………………….
………………………………
CZERWIEC
-Dzień Dziecka
-Dzień Ojca 23.VI.2011r.
…………………………………………..
………………………………………………
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Podsumowanie pracy w II półroczu
- Przyznanie nagród za pracę w Samorządzie Uczniowskim;
- Spotkanie Opiekuna SU z Zarządem i Radą Uczniowską;
- przeprowadzenie głosowania w sprawie przedłużenia kadencji SU;
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
opracował: dr Maciej Jabłoński
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego