O czym i jak rozmawiać z dzieckiem wchodzącym w wiek młodzieńczy

Transkrypt

O czym i jak rozmawiać z dzieckiem wchodzącym w wiek młodzieńczy
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
1. Temat zajęć: O czym i jak rozmawiać z dzieckiem wchodzącym w okres młodzieńczy?
2. Czas trwania warsztatów/zajęć: 5 godzin (wykład, warsztaty, dyskusja)
3. Cel główny:
Zapoznanie rodziców z psychologicznym opisem specyfiki rozwoju i zachowań
młodzieży w wieku 13 – 17 lat oraz wynikających z tego pożądanych zmian
w postępowaniu rodziców.
4. Cele szczegółowe:
 Ukazanie złożoności i ważności tego okresu w rozwoju każdego młodego
człowieka;
 Wzbudzenie potrzeby uczenia się nowych zachowań i metod oddziaływania
wychowawczego rodziców na dziecko;
 Stworzenie płaszczyzny wymiany poglądów, doświadczeń i propozycji
odpowiedniego prowadzenia dialogu z dzieckiem okresu młodzieńczego;
 Uwrażliwienie na najczęściej popełniane błędy rodziców powodujące
osłabienie lub zerwanie więzi z rodzicami;
5. Metody realizacji zajęć:
 wykład
 gry symulacyjne
 dyskusja
6. Środki dydaktyczne:
 duże arkusze papieru , flip-chart
 flamastry
 rzutnik multimedialny
 blue-tack, kartki samoprzylepne
7. Przebieg szkolenia:
A. Wykład: Dlaczego rodzice nastolatków powinni uczyć się nowych zachowań i
metod oddziaływania wychowawczego?
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Tezy:
o Charakterystyka psychologiczna sylwetki młodzieży w wieku 13 – 17 lat;
o Czynniki wpływające na rozwój i związane z tym zmiany w okresie
dorastania;
o Uzasadnienie tezy: „ … obecnie młodzież rozwija się o wiele szybciej niż
dawniej, a rodzice szybciej się starzeją”;
o Kryzys autorytetu rodziców i konflikty z rodzicami;
o Oczekiwania nastolatków a oczekiwania rodziców;
B. Warsztaty: Trudne rozmowy z nastolatkami - ćwiczenia
Treści kształcenia
Metody
realizacji
Czas
trwania
Cel i opis przebiegu rozmowa
zajęć.
5 minut
Ćwiczenie
zachowań i języka
w typowych
sytuacjach
wychowawczych
Katalog ważnych
tematów do
rozmów
z nastolatkiem –
projekt.
elementy
dramy,
praca w
grupach
15 min. dla
każdej
grupy
„Burza
mózgów”
20 minut
Ewaluacja
Skala
punktowa
5 min.
Materiały
do zajęć
Czynności
prowadzącego
I uczestników
Prezentacje
celów i
spodziewanych
efektów
szkolenia.
Kopie zadań, Omówienie
(zał. do
przebiegu
scenariusza) ćwiczenia oraz
rozdanie zadań
(zał.1a,b).
Duży arkusz Kierowanie
papieru, flip dyskusją,
chart
wybrani
flamaster.
uczestnicy zajęć
zapisują
zgłaszane
pomysły.
Przygotowane kartki.
Uwagi
realizacyjne
Przygotowa
nie sali do
specyfiki
przebiegu
zajęć.
Wynikiem
ćwiczenia
będzie
projekt
katalogu
obszarów
tematyczny
ch.
Rozdanie
i zebranie
kartek.
8. Sposób ewaluacji / autoewaluacji szkolenia:
Skala punktowa 1 -10 ;
Wybierając odpowiednią cyfrę wyraź swoją ocenę dzisiejszych zajęć, gdzie 1
oznacza najniższą wartość a cyfra 10 najwyższą ocenę.
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Kryteriami są: zaciekawienie, możliwość bycia aktywnym i wartość kształcąca
szkolenia. Ocenę wyrażoną cyfrą zapisujemy na kartce i wychodząc
przypinamy na flipcharcie.
9. Załączniki:
ZADANIE 1a
( dla dwóch grup ćwiczeniowych)
Jesteście rodziną w skład której wchodzą: matka, ojciec, syn Tobiasz – uczeń II klasy
gimnazjum i wspólnie zamieszkująca babcia – matka, mamy Tobiasza. Nastoletni syn
przeciwstawia się dotychczasowym zwyczajom i normom obowiązującym w rodzinie.
Reaguje agresywnie, wywołuje konflikty. Jego sytuacja szkolna jest skomplikowana.
Czas wolny spędza poza domem w gronie kolegów lub przy komputerze. Rodzice
tracą wpływ wychowawczy na syna.
Zadaniem zespołu jest uszczegółowienie faktów i przedstawienie rozmowy z synem,
która ma przynieść poprawę sytuacji. Członkowie zespołu wcielają się w role
poszczególnych członków rodziny i poprzez odpowiednie zachowanie, język i
wyrażane emocje przedstawią grupie swój pomysł, który powinien znacząco
nawiązywać do realnych doświadczeń i praktyki zaczerpniętej z teraźniejszości.
Czas na przygotowanie scenki i prezentację wynosi – 15 minut. Powodzenia!
ZADANIE 1b
( dla dwóch grup ćwiczeniowych)
Jesteście rodziną zrekonstruowaną, którą tworzą matka i dwie córki - starsza lat 16 i
młodsza – 11 lat. W rodzinie nierzadko zdarzają się awantury, najczęściej wśród osób
dorosłych. Matka pracuje w handlu, jej partner jest pracownikiem fizycznych
zatrudnionym w firmie budowlanej. Dzieci sporo czasu spędzają same w domu.
Starsza córka nie akceptuje partnera matki. Jest wobec niej bardzo roszczeniowa,
zbuntowana i krytyczna. W szkole nauczyciele chwalą dziewczynę – jako uczennicę.
Ma problemy z akceptacją przez grupę rówieśniczą – klasę szkolną. Fizycznie bardzo
rozwinięta.
Zadaniem zespołu jest uszczegółowienie faktów i przedstawienie rozmowy ze starszą
córką, która ma przynieść poprawę sytuacji. Członkowie zespołu wcielają się w role
poszczególnych członków rodziny i poprzez odpowiednie zachowanie, język i
wyrażane emocje przedstawią grupie swój pomysł, który powinien znacząco
nawiązywać do realnych doświadczeń i praktyki zaczerpniętej z teraźniejszości.
Czas na przygotowanie scenki i prezentację wynosi – 15 minut. Powodzenia!
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego
Szkolenie finansowane ze środków Wojewody Kujawsko - Pomorskiego

Podobne dokumenty