Adam Mickiewicz - życie i twórczość

Transkrypt

Adam Mickiewicz - życie i twórczość
Anna Łącka [email protected]
j. polski
Gimnazjum nr 27
ul Abrahama 10
03-982 Warszawa
Konspekt lekcji w kl.III gimnazjum z wykorzystaniem TI
Temat: A. Mickiewicz – życie i twórczość (powtórzenie i utrwalenie materiału)
Cele lekcji:
1. Poziom wiedzy:
Uczeń zna i rozumie pojęcia:
• romantyzm, bohater romantyczny
• ballada
• epopeja
• sonet
• bajka
Posiada wiadomości o życiu i twórczości A. Mickiewicza
2. Poziom umiejętności:
Uczeń potrafi:
• Przy pomocy programu Microsoft Word opracować graficznie zlecony materiał,
zaprojektować okładkę broszury i stronę tytułową ( albumu lub gazety ) o
Mickiewiczu.
• Odnaleźć potrzebne informacje, korzystając z encyklopedii multimedialnej,
słowników multimedialnych, Internetu, encyklopedii wiem.onet.pl. fogra itd.
• Szukać za pomocą wyszukiwarek szukaj.onet.pl; google.pl
• Opracować tekst graficznie i merytorycznie
• Wydrukować
• Korzystać z narzędzi programu Microsoft Word, ze szczególnym uwzględnieniem
poprawności pisowni
3.
•
•
•
Środki dydaktyczne
Internet (wyszukiwarki np. szukaj.onet.pl, szukaj.wp.pl, google.pl)
Encyklopedia; wiem.onet.pl
Encyklopedia Multimedialna
4. Formy pracy
• Indywidualna z komputerem
• Praca w zespołach
5. Metoda:
• Praca w grupach
6. Umiejętności ponadprzedmiotowe:
1
•
•
•
•
Komunikuje się w grupie
Współpracuje z innymi
Umiejętnie gospodaruje czasem
Prezentuje wyniki
7. Czas trwania:
•
•
•
Zbieranie materiałów – 1 lub 2 godziny lekcyjne (może być na lekcji informatyki)
Edytowanie tekstu – 2 godziny lekcyjne.
Omówienie efektów pracy – 1 godzina.
Przebieg lekcji (zależy, ile mamy komputerów)
I Dzielę klasę dzielę na czteroosobowe grupy ( a wśród nich dwuosobowe zespoły)
II Ustalam zakres informacji, wygląd tekstu, czcionkę
1) Przydzielam grupom zadania, nad którymi będą pracować:
2) Życiorys A. Mickiewicza podany w atrakcyjnej formie np. w ankiecie
personalnej, bądź w wywiadzie z jego żoną, Celiną
( oczywiście
wówczas bez śmierci )
3) Słowniczek gatunków literackich, które uprawiał Mickiewicz: ballady, sonety,
bajki
4) Gatunki cd: dramat romantyczny, epopeja
5) Przybliż wybrane postacie z utworów Mickiewicza w atrakcyjnej formie: np.
nekrolog Jacka Soplicy, obraz Świtezianki, opowiadanie Rybki- Krysi
6) Zaprojektuj okładkę i stronę tytułową broszurki, lub gazetki, lub albumu
7) Dobierz ilustracje do poszczególnych części broszury np. żaba, upiory, mnich,
Świteź, rybka......
IV Zebrane materiały uczniowie zapisują na dysku lub dyskietkach.
V Drukują przynajmniej w jednym egzemplarzu na grupę.
VI Każdy uczestnik grupy musi się zapoznać indywidualnie z publikacją.
W domu (do wyboru)
1.W ciągu tygodnia (by każdy mógł przeczytać broszurkę lub odbić na ksero) napisz
recenzję wydanej broszury (gazetki,albumu) (Recenzja będzie po części ewaluacją
pracy)
2 Przygotuj pytania na Konkurs Wiedzy o A. Mickiewiczu, wykorzystując zdobyte
informacje
2
Przykładowe efekty pracy
Ankieta
Życiorys:
1. Nazwisko: Mickiewicz
2. Imię: Adam
3. Data urodzenia: 24 XII 1798
4. Stan cywilny: żonaty
5. Nazwisko panieńskie żony: Szymanowska (Celina - córka pianistki Marii)
6. Zawód: poeta, nauczyciel, wykładowca, publicysta
7. Przebieg kształcenia: szkoła powiatowa w Nowogródku, studia na Wydziale Literatury
Uniwersytetu Wileńskiego
8. Wykształcenie: wyższe
9. Rodzaj podjętych studiów: nauki humanistyczne
10. Przebieg kariery zawodowej
a) nauczyciel historii, prawa i literatury w szkole powiatowej w Kownie
b) twórca poezji
d) wykładowca literatury łacińskiej na Akademii w Lozannie
e) wykładowca w College de France
f) redaktor i publicysta „Trybuny Ludów”
g) praca w Bibliotece Arsenału
11.Przynależność organizacyjna: jeden z założycieli Towarzystwa Filomatów
12.Data aresztowania i jego konsekwencje:
1824 aresztowany i więziony w klasztorze oo. bazylianów w Wilnie. Jesienią tego roku
został zmuszony do opuszczenia Litwy
13. Odbyte podróże:
Odessa i wycieczka na Krym (1825); Moskwa (1825-1828); Petersburg (wiosna 1828); Niemcy
(1829); Rzym; Neapol; Sycylia; Genewa (1830); Szwajcaria; Drezno (1832); Paryż; Szwajcaria;
Turcja
14. Przyczyna podjęcia nielegalnego powrotu do kraju rodzinnego:
Tęsknota za krajem rodzinnym, chęć dołączenia do powstania
15. Miejsce stałego pobytu po upadku powstania:
Paryż
16. Przyczyna wyjazdu do Turcji:
Chciał wesprzeć akcję formowania legionów polskich do walki z Rosją
17. Data, miejsce i przyczyna zgonu:
26 XI 1855 w Stambule, przyczyna to prawdopodobnie cholera
18. Miejsce wiecznego spoczynku: Montmorency, w 1990 przeniesiono trumnę na Wawel
http://images.google.pl/images?hl=pl&inlang=pl&lr=&ie=ISO-8859-2&q=mickiewicz
http://images.google.pl/images?hl=pl&inlang=pl&lr=&ie=ISO-8859-2&q=%B6wite%BC
http://images.google.pl/images?hl=pl&inlang=pl&lr=&ie=ISO-88592&q=dziady+mickiewicz
3
http://www.epdlp.com/fotos/mickiewicz.jpg
Walenty Wańkowicz „Mickiewicz na Judahu
skale”
http://www.vpg.vil.ee/~clio/life/mickiewicz.jpg
http://pawet.narod.ru/book/mickiewicz.jpg
Przykład umieszczenia informacji o bohaterze z „Pana Tadeusza” np. w nekrologu. Może też
być list otwarty, zawiadomienie o odznaczeniu Jacka krzyżem Legii Honorowej
( z uzasadnieniem za co)
4
Pełni smutku i rozgoryczenia zawiadamiamy,
że latem Roku Pańskiego 1811, ratując życie
Hrabiemu i Gerwazemu, zmarł
Ksiądz Robak
vel
Jacek Soplica
nasz wspaniały przyjaciel, duchowy przewodnik
oraz wielki patriota. Uczestnik walk pod Jeną, Hohenlinden
i Samossierą jako emisariusz. Człowiek szlachetny,
niezłomny zdolny do wielu poświęceń.
Organizator powstania na Litwie.
Po śmierci uhonorowany przez
Napoleona Krzyżem Legii Honorowej.
Na zawsze pozostanie w naszych sercach.
Pogrążeni w żalu
Soplicowie
Uwagi:
Uczniowie chętnie pracują nad innymi formami zapisu niż notatka. Broszura
może być ciekawa graficznie i nie tylko. Ważne, by przedstawiciele grup
porozumiewali się ze sobą w celu zachowania pewnego stylu, konwencji.
Można też dać uczniom dłuższy czas, by, zamiast w szkole, pracowali w domu
w zespołach. Każdy zespół przygotowałby całość wiadomości o poecie i można
zrobić wówczas ekspozycję stałą tych różnych wydawnictw.
Ważne, by dopilnować, aby k a ż d y uczeń zapoznał się z całością treści albumu
czy broszury!
5
Prace wykonane przez uczniów
6

Podobne dokumenty