podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1
Transkrypt
podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1
Scenariusz lekcji podstawy przedsiĊbiorczoĞci realizowany w zasadniczej szkole zawodowej Blok tematyczny: Rynek pracy. Temat jednostki metodycznej: Analiza rynku pracy. Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne. Metody pracy: • pogadanka, • elementy wykładu główne, • „rybi szkielet”, • burza mózgów. Formy pracy: • praca w grupie ĝrodki dydaktyczne: • plansze: wykresy (histogramy, krzywe liczebnoĞci), • plakaty zawierające schematy i hasłowe informacje, • papier, mazaki, tablica, • materiały pozyskane z róĪnych Ĩródeł, w tym wydruki z Internetu, informacje z Powiatowego UrzĊdu Pracy, artykuły prasowe, • karty samooceny uczniów w poszczególnych grupach, • plansza przedstawiająca szkielet ryby. Cele ogólne: usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy z zakresu rynku pracy, przedstawienie sytuacji bieĪącej na rynku pracy w kraju, powiecie i gminie, uĞwiadomienie skutków bezrobocia i znaczenia umiejĊtnoĞci efektywnego poszukiwania pracy, opracowanie propozycji form przeciwdziałania bezrobociu, doskonalenie pracy zespołowej, kształtowanie umiejĊtnoĞci rozwiązywania problemu w twórczy sposób, doskonalenie umiejĊtnoĞci korzystania z róĪnych Ĩródeł informacji oraz selekcji tych informacji, kształtowanie postawy logicznego myĞlenia, wyciągania wniosków, dbałoĞü o poprawny jĊzyk ekonomiczny. Cele szczegółowe ( operacyjne): po zajĊciach uczeĔ powinien umieü zastosowaü 1. UczeĔ powinien umieü swobodnie 1. UczeĔ potrafi przedstawiü własne posługiwaü siĊ kategoriami rynku pracy, propozycje rozwiązywania tego 2. UczeĔ zna sytuacjĊ na rynku pracy w problemu bezrobocia, kraju, powiecie i gminie, 2. UczeĔ potrafi wyszukiwaü 3. UczeĔ zna przyczyny i skutki bezrobocia, informacje w róĪnych Ĩródłach 4. UczeĔ zna formy walki oraz wyselekcjonowaü informacje z bezrobociem. najwaĪniejsze. Przebieg lekcji: 1. CzynnoĞci organizacyjno-porządkowe. 2. Zapoznanie z tematem i celami lekcji. 3. Informacje wprowadzające do tematu. 4. Sprawdzenie wykonania pracy domowej (czy wszyscy przynieĞli informacje dotyczące bezrobocia). 5. Powtórzenie dotychczasowych informacji z zakresu rynku pracy (podstawowe pojĊcia, miary okreĞlające bezrobocie, rodzaje bezrobocia). 6. "Losowy" podział klasy na 5 zespołów (moĪe byü inna liczba w zaleĪnoĞci od stanu klasy). 7. Rozdanie mazaków i duĪych arkuszy papieru. 8. Przydział zadaĔ do wykonania: "Na podstawie informacji pozyskanych z róĪnych Ĩródeł (Internet, prasa, literatura ekonomiczna, czasopisma branĪowe, programy telewizyjne, obserwacja rynku pracy, zestawienia z UrzĊdu Pracy) uczniowie przygotowują w formie graficznej, a nastĊpnie prezentują nastĊpujące zagadnienia": • zespół 1 - "Stopa bezrobocia w kraju od 1990 r. do 2001 r."; • zespół 2 - "WysokoĞü bezrobocia, wg najnowszych informacji, w kraju, województwie, powiecie, gminie, miejscowoĞci (szkoły); • zespół 3 - "Struktura bezrobotnych wg wieku"; • zespół 4 - "Struktura bezrobotnych wg wykształcenia"; • zespół 5 - "Ekonomiczne i społeczne skutki bezrobocia"; 9. Praca w grupach; nauczyciel obserwuje i udziela niezbĊdnych wskazówek. 10. Prezentacja efektów pracy w zespołach. 11. Ocena poszczególnych zespołów metodą tradycyjną oraz poprzez samoocenĊ w poszczególnych rozdysponowania zespołach. Karty samooceny okreĞloną przygotowuje liczbĊ nauczyciel, dając do punktów. 12. Podsumowanie zagadnienia metodą aktywną „Rybi szkielet”; tworząc schemat przyczyn i skutków oraz opracowując plan, czyli propozycje działaĔ zmierzających do rozwiązania problemu zgodnie z poniĪszymi wskazówkami: nauczyciel prezentuje duĪą planszĊ przedstawiającą szkielet ryby, w głowĊ ryby wpisujemy problem, czyli "bezrobocie", za pomocą "burzy mózgów" ustalamy wspólnie z uczniami przyczyny, które mogą byü odpowiedzialne za powstanie bezrobocia, zapisujemy na tablicy pomysły uczniów, wybieramy wspólnie 5 przyczyn, które uznajemy za czynniki główne i wpisujemy na "duĪe oĞci" schematu. KaĪdy z 5 zespołów otrzymuje 1 "oĞü" i poszukuje przyczyn, które mają wpływ na czynnik główny; 13. Ocena pracy uczniów podczas üwiczeĔ. 14. PodziĊkowanie za udział w zajĊciach. ERROR: undefined OFFENDING COMMAND: .pdf STACK: (podstawy przedsiebiorczosci_ zsz_1) /Title () /Subject (D:20100407170449+02’00’) /ModDate () /Keywords (PDFCreator Version 0.9.5) /Creator (D:20100407170449+02’00’) /CreationDate (Anka) /Author -mark-