(podstawy przedsiębiorczoœci_ zsz)

Transkrypt

(podstawy przedsiębiorczoœci_ zsz)
Scenariusz lekcji
podstawy przedsiębiorczości realizowany w zasadniczej szkole
zawodowej
Blok tematyczny: Rynek pracy.
Temat jednostki metodycznej: Analiza rynku pracy.
Czas realizacji: 2 godziny lekcyjne.
Metody pracy:
• pogadanka,
• elementy wykładu główne,
• „rybi szkielet”,
• burza mózgów.
Formy pracy:
• praca w grupie
Środki dydaktyczne:
• plansze: wykresy (histogramy, krzywe liczebności),
• plakaty zawierające schematy i hasłowe informacje,
• papier, mazaki, tablica,
• materiały pozyskane z różnych źródeł, w tym wydruki z Internetu,
informacje z Powiatowego Urzędu Pracy, artykuły prasowe,
• karty samooceny uczniów w poszczególnych grupach,
• plansza przedstawiająca szkielet ryby.
Cele ogólne: usystematyzowanie dotychczasowej wiedzy z zakresu rynku pracy,
przedstawienie
sytuacji
bieżącej
na
rynku
pracy
w
kraju,
powiecie
i gminie, uświadomienie skutków bezrobocia i znaczenia umiejętności efektywnego
poszukiwania pracy, opracowanie propozycji form przeciwdziałania bezrobociu,
doskonalenie pracy zespołowej, kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemu
w twórczy sposób, doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji
oraz selekcji tych informacji, kształtowanie postawy logicznego myślenia, wyciągania
wniosków, dbałość o poprawny język ekonomiczny.
Cele szczegółowe ( operacyjne): po zajęciach uczeń powinien
umieć
zastosować
1. Uczeń powinien umieć swobodnie
1. Uczeń potrafi przedstawić własne
posługiwać się kategoriami rynku pracy,
propozycje rozwiązywania tego
2. Uczeń zna sytuację na rynku pracy w
problemu bezrobocia,
kraju, powiecie i gminie,
2. Uczeń potrafi wyszukiwać
3. Uczeń zna przyczyny i skutki bezrobocia,
informacje w różnych źródłach
4. Uczeń zna formy walki
oraz wyselekcjonować informacje
z bezrobociem.
najważniejsze.
Przebieg lekcji:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe.
2. Zapoznanie z tematem i celami lekcji.
3. Informacje wprowadzające do tematu.
4. Sprawdzenie wykonania pracy domowej (czy wszyscy przynieśli informacje
dotyczące bezrobocia).
5. Powtórzenie dotychczasowych informacji z zakresu rynku pracy (podstawowe
pojęcia, miary określające bezrobocie, rodzaje bezrobocia).
6. "Losowy" podział klasy na 5 zespołów (może być inna liczba
w zależności od stanu klasy).
7. Rozdanie mazaków i dużych arkuszy papieru.
8. Przydział zadań do wykonania: "Na podstawie informacji pozyskanych
z różnych źródeł (Internet, prasa, literatura ekonomiczna, czasopisma branżowe,
programy telewizyjne, obserwacja rynku pracy, zestawienia
z Urzędu Pracy) uczniowie przygotowują w formie graficznej, a następnie prezentują
następujące zagadnienia":
• zespół 1 - "Stopa bezrobocia w kraju od 1990 r. do 2001 r.";
• zespół 2
-
"Wysokość bezrobocia, wg najnowszych informacji,
w kraju, województwie, powiecie, gminie, miejscowości (szkoły);
• zespół 3 - "Struktura bezrobotnych wg wieku";
• zespół 4 - "Struktura bezrobotnych wg wykształcenia";
• zespół 5 - "Ekonomiczne i społeczne skutki bezrobocia";
9. Praca w grupach; nauczyciel obserwuje i udziela niezbędnych wskazówek.
10. Prezentacja efektów pracy w zespołach.
11. Ocena poszczególnych zespołów metodą tradycyjną oraz poprzez samoocenę w
poszczególnych
rozdysponowania
zespołach.
Karty
samooceny
określoną
przygotowuje
liczbę
nauczyciel,
dając
do
punktów.
12. Podsumowanie zagadnienia metodą aktywną „Rybi szkielet”; tworząc schemat przyczyn i
skutków oraz opracowując plan, czyli propozycje działań zmierzających do rozwiązania
problemu zgodnie z poniższymi wskazówkami: nauczyciel prezentuje dużą planszę
przedstawiającą szkielet ryby, w głowę ryby wpisujemy problem, czyli "bezrobocie", za
pomocą "burzy mózgów" ustalamy wspólnie z uczniami przyczyny, które mogą być
odpowiedzialne za powstanie bezrobocia, zapisujemy na tablicy pomysły uczniów,
wybieramy wspólnie 5 przyczyn, które uznajemy za czynniki główne i wpisujemy na "duże
ości" schematu. Każdy z 5 zespołów otrzymuje 1 "ość" i poszukuje przyczyn,
które mają wpływ na czynnik główny;
13. Ocena pracy uczniów podczas ćwiczeń.
14. Podziękowanie za udział w zajęciach.