Scenariusz zajęć z klasą

Transkrypt

Scenariusz zajęć z klasą
Scenariusz zajęć klasa „0”
Iwona Gumienna
OŚRODEK TEMATYCZNY :
Urządzenia techniczne ułatwiają nasze życie.
Temat : Nasze domowe urządzenia elektryczne.
Umiejscowienie tematu w podstawie programowej: Ad 6, p. 1, Ad 14, p. 6, 7 Ad 10 p. 3, Ad
14 , p. 3,6
CELE:
- zna urządzenia elektryczne wykorzystywane w domu,
– zna zasady bezpieczeństwa dotyczące obsługi urządzeń elektrycznych,
– rozumie konieczność wybierania odpowiednich programów telewizyjnych,
– odczytuje zdania wyrazowo-obrazkowe pod obrazkiem
- dobiera pary obrazków, których nazwy się rymują,
– próbuje samodzielnie tworzyć pary wyrazów rymowanych,
Metody:
•
metody podające opowiadanie, pogadanka, historyjka obrazkowa, wiersz
•
metody problemowe : odkrywanie, doświadczenie
•
metody aktywizujące : Co by było , gdyby ?,
•
metody praktyczne (działanie): ćwiczenia
Pomoce dydaktyczne:
•
„Urządzenia techniczne” –kolorowanki,
•
CD
•
wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Pod samą chmurą”
•
kredki ołówkowe kartki papieru
•
Znak: Uwaga prąd
•
Laptop
Przebieg zajęć
I Słuchanie piosenki pt” Domowe roboty” .
1.
Urządzenia techniczne . Kolorowanie obrazków związanych z tematem.
Dorysowywanie urządzeniom elektrycznym brakujących elementów, np. wtyczka, gałka
w radiu.
1.1 Rozmowa z dziećmi na temat Co by było, gdyby nie było urządzeń elektrycznych ?
1.2 Jakie urządzenia są potrzebne w domu ?
1.3 Które urządzenia elektryczne mają dzieci w domu ?
1.4
II
2.
Wyszukiwanie obrazków z urządzeniami w sali .
Słuchanie wiersza Ludwika Jerzego Kerna pt. „Pod samą chmurą”
Pod samą chmurą
Na masztach stalowych, gór.,
Wysoko,
Pod samą chmurą
Biegną. elektryczne przewody.
A w tych przewodach prąd płynie.
Z węgla robiony w Koninie
Albo w Rożnowie z wody.
Prąd.
To nasz dobry kolega,
W kontaktach,
W lampach mieszka,.
Nie wiem, czy o tym wiecie.
Nikt go dotąd nie widział. na świecie,
Zupy nie jakby ten prąd był duchem.
A przecie jest w przewodzie,
i życie ułatwia nam co dzień.
Odpowiadanie na pytania:
Do czego potrzebny jest prąd?
Jakie urządzenia zasilane prądem ułatwiają nam życie?
Jakie urządzenia techniczne znajdują się w waszych domach?
Wyjaśnienie, że prąd elektryczny jest pożyteczny, o ile jest właściwie wykorzystany.
Staje się natomiast groźny, jeśli używamy źle zabezpieczonych urządzeń elektrycznych.
Trzeba bardzo ostrożnie zachowywać się przy korzystaniu z wszelkich urządzeń
elektrycznych , zawsze przy pomocy dorosłej osoby.
Zapoznanie z zasadami bezpiecznego obchodzenia się z prądem.
• Nie dotykaj mokrymi rękami urządzeń elektrycznych.
• Nie wyciągaj wtyczki z gniazdka, ciągnąc za sznur.
• Nie wylewaj wody na urządzenia elektryczne.
• Nie baw się w pobliżu słupów elektrycznych (nie wchodź na słupy linii elektrycznych,
nie puszczaj latawców w pobliżu linii elektrycznych).
• Nie zbliżaj się do zerwanych przewodów elektrycznych.
• Nie używaj urządzeń elektrycznych podczas kąpieli.
Prezentacja znaku ostrzegającego Uwaga prąd i umieszczenie go na ścianie w pobliżu
gniazdka elektrycznego.
3. „Urządzenia techniczne” – rozmowa na podstawie obrazka. Zapamiętywanie nazw
urządzeń wykorzystywanych w domu i ułatwiających życie człowiekowi, dzielenie nazw na
sylaby Wskazywanie urządzeń na obrazkach umieszczonych na tablicy i określanie, do
czego służą,
np. pralka – pierze ubrania, kaloryfer – ogrzewa mieszkanie. Wyszukiwanie i wskazywanie
na obrazkach urządzeń, których nazwy nauczycielka wypowiada sylabami, np. ra – dio, od –
ku – rzacz, pral – ka.
III
4.
Prezentacja urządzeń elektrycznych w programie Mocrosoft PowerPoint.
5.
Słuchanie piosenki: Domowe roboty.
6.
Ewaluacja zajęć, zastosowanie metody ewlauacyjnej “Minki” - rozdanie żietonów
dzieciom. Podziekowanie grupie za wspólpracę .