Berlin - Interklasa

Transkrypt

Berlin - Interklasa
Elżbieta Zakrzewska
nauczycielka Gimnazjum nr 12
w Poznaniu
Scenariusz lekcji realizowanej na podstawie programu
edukacyjnego - uniwersalnego kursu języka niemieckiego dla
szkół podstawowych - „Deutsch Kompakt”
LEKCJA TEIL 4
Temat: Berlin - Besichtigung
Cele lekcji:
Cel kształcący:
- rozwijanie sprawności mówienia,
- rozwijanie sprawności zrozumienia ze słuchu,
- rozwijanie sprawności pisania.
Cel poznawczy:
- przedstawienie stolicy Niemiec – Berlina,
- przekazanie informacji o najważniejszych zabytkach
i charakterystycznych miejscach w Berlinie.
Cel wychowawczy:
- uwrażliwienie uczniów na lekturę i obyczaje krajów niemieckojęzycznych.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzając nowy materiał, pracujemy w trybie przeglądania,
posługujemy się strzałkami.
2. Wprowadzamy uczniów w tematykę tej lekcji poprzez zapytanie ich, czy
byli już w Berlinie:
- Wart ihr schon in Berlin?
- Wie heißt die größte Stadt Deutschlands?
- Welche Stadt ist die Hauptstadt Deutschlands?
- Welche Sehenswürdigkeiten kennt ihr?
3. Naprowadzamy uczniów na temat lekcji (po polsku, bez posługiwania
się myszką, gdyż naprowadzanie strzałki na tekst powoduje wyświetlenie
przekładu polskiego).
4. Następnie uczniowie odsłuchują tekst widoczny na stronie. Najpierw
w całości, potem akapitami.
5. Nauczyciel objaśnia najważniejsze zwroty i wyrażenia, które pojawiają
się w nagranym tekście.
6. Uczniowie śledzą tekst w milczeniu, następnie na znajdującym się na
następnej stronie rysunku próbują odnaleźć i wskazać poszczególne
miejsca w Berlinie.
7. Uczniowie odsłuchują tekst w całości, próbują (z nauczycielem)
przetłumaczyć tekst na język polski.
8. Ćwiczenia
Uczniowie uzupełniają pytania, uzupełniają odpowiedzi i odczytują
zadania, później porównują z oryginalnym nagraniem.
Przy realizacji tego zadania uczniowie posługują się strzałką > lub pracują
w trybie „nauka”.
9. Zadanie domowe
Na podstawie punktów naucz się wymieniać najważniejsze miejsca
w Berlinie.