SŁOWA MALOWANE - Specjalny Ośrodek Szkolno

Transkrypt

SŁOWA MALOWANE - Specjalny Ośrodek Szkolno
SCENARIUSZ ZINTEGROWANYCH TERAPEUTYCZNYCH ZAJĘĆ
OTWARTYCH Z CYKLU „SŁOWA MALOWANE”
Autor scenariusza: mgr Barbara Milewska
LITERATURA: JAN BRZECHWA „NA STRAGANIE”.
1. PROWADZĄCY:
mgr Alicja S. – artterapia
mgr Aleksandra G. - biblioterapia
mgr Barbara Milewska – biblioterapia
2. MIEJSCE: OSW Nr 1 w Gdyni;
3. UCZESTNICY: uczniowie, nauczyciele i pracownicy Ośrodka oraz gość-aktor z Teatru
Miejskiego;
4. CZAS TRWANIA: 1 godzina
5.
CELE:
zapoznanie z polską literaturą dziecięcą;
przypomnienie podstawowych wiadomości o darach jesieni;
utrwalenie pojęcia warzywo ,stragan;
wielozmysłowe utrwalenie pojęcia konkretnych warzyw: seler, koper, szczypior,
kalarepka, rzepa, groch, pietruszka, burak, cebula, fasola, brukselka, marchewka,
kapusta;
dostarczenie dzieciom nowych przeżyć i wrażeń;
rozwijanie spostrzegawczości, koncentracji uwagi i sprawności manualnej;
rozwijanie wrażeń estetycznych, wyobraźni oraz aktywności twórczej u dzieci;
wdrażanie do umiejętności współdziałania w grupie;
rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
6. METODY PRACY: oparta na słowie, na obserwacji i na działaniu praktycznym;
7. FORMY PRACY: zbiorowa, grupowa, indywidualna;
8. ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tekst wiersz Jana Brzechwy pt. „Na straganie”, stroje dla
warzyw, pacynki przedstawiające poszczególne warzywa, strój dla przekupki, parawany,
stragan, warzywa naturalne, farby i pędzle, kredki, arkusze papieru, fotel dla narratora,
płyta CD z piosenkami o warzywach i z piosenką powitalną, teksty tych piosenek dla
poszczególnych klas, ilustracje przedstawiające warzywa, obierki z cebuli, buraka,
marchewki, selera, pokrojone kawałki warzyw do spróbowania, materiał z dziurą,.
9. PRACE POPRZEDZAJĄCE ZAJĘCIA:
zaproszenie gościa - aktora z Teatru Miejskiego;
umieszczenie na holu plakatu informującego o imprezie;
wykonanie ilustracji poszczególnych warzyw;
przystrojenie sali gimnastycznej;
10. PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Scena podzielona na dwie części. Po prawej stronie znajduje się fotel, przygotowany dla
gościa, który będzie czytał wiersz. Po lewej za parawanem ustawiony jest stragan oraz
nauczyciele i uczniowie użyczający głosu warzywom. W sali rozwieszone są ilustracje
warzyw.
I.
POWITANIE
Wysłuchanie fragmentu piosenki pt. „Świat bajek” –jest to piosenka rozpoczynająca zajęcia w
ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
Nauczyciele prowadzący witają wszystkie dzieci, dyrekcję, nauczycieli , pracowników
Ośrodka oraz szczególnego gościa, który będzie czytał wiersz.
II.
WZBUDZENIE ZAINTERESOWAŃ TEMATEM UTWORU:
Nauczyciel wskazując na ilustracje i wystrój sali naprowadza dzieci na temat czytanej lektury
(Jaką mamy porę roku? Co takiego pojawia się dużo w ogródkach, sadach i w sklepach? Jakie
znacie owoce? Jakie znacie warzywa?).
III.
CZĘŚĆ GŁÓWNA
1) Czytanie przez gościa tekstu J. Brzechwy pt. „Na straganie”, po wcześniejszym
ukierunkowaniu słuchania. Pytanie ukierunkowujące: O czym jest ten wiersz –
o warzywach czy owocach?
2) Wyegzekwowanie od dzieci odpowiedzi na pytanie ukierunkowujące.
3) Krótka analiza utworu na podstawie zadawanych pytań:
- Jakie warzywa wystąpiły w wierszu?
- Kto wskaże na ilustracjach te warzywa?
- Gdzie leżały te warzywa?
- Co to jest stragan?
4) Prezentacja straganu
Odsłonięcie zza parawanu straganu zapełnionego warzywami. Zaproszenie sprzedawczyniprzekupki (przebrany nauczyciel).
5) Drugie czytanie wsparte inscenizacją.
Gość – narrator czyta tekst, zaś głosu warzywom użyczają nauczyciele oraz uczniowie
znajdujący się zza parawanem. Przekupka krząta się za stołem i podnosi lub wskazuje dane
warzywo.
6) Przedstawienie aktorów użyczających głosów oraz przekupki:
Nauczyciel prowadzący pyta:
- Czy warzywa potrafią mówić?
- Kto w takim razie mówił?
- Czy chcielibyście poznać „nasze warzywka”?
Oto one:
Koperek - Łukasz B.
Szczypior – p. Asia G.
Kalarepka – Sylwia M.
Rzepa – p. Mirka Sz.
Groch – Adaś K.
Pietruszka – Dawid B.
Seler – Marcin L.
Burak – Andrzej G.
Cebula – p. Magda K.
Fasola – p. Iza Ś.
Brukselka – p. Jola K-N.
Marchewka – p. Gabrysia N.
Kapusta – p. Irenka K.
Przekupka- p. Ola G.
Pojawiają się wymienieni aktorzy. Każdy z nich ma na ręce pacynkę, przedstawiającą dane
warzywo.
Nauczyciel prowadzący zaprasza wszystkich aktorów, by usiedli na chwilę
na przygotowanych miejscach.
7) Konkurs plastyczny:
Nauczyciel prowadzący zaprasza reprezentację z każdej klasy(nauczyciel i dziecko)
a następnie dzieli na zespoły: przedszkole i klasy terapeutyczne, klasy podstawowe, klasy
gimnazjum, klasy zawodowe.
Zadaniem zespołów jest namalowanie farbami lub kredkami dowolnie wybranego warzywa.
W tle słychać piosenkę pt. „Marchewkowe pole”- z płyty CD oraz „Na marchewki
urodziny”- dzieci nie biorące udziału w konkursie śpiewają przy akompaniamencie
pianina.
Powołanie komisji oceniającej: pani Dyrektor R.T., gość specjalny – aktor
oraz p. Marylka – intendentka szkolna.
Zadaniem komisji jest ocena prac w każdym zespole i wręczenie nagród uczestnikom.
Umieszczenie prac plastycznych na plakacie (parawan)
8) Rozsypanka obrazkowa:
Nauczyciel prowadzący rozdaje każdemu zespołowi do ułożenia obrazek, przedstawiający
jakieś warzywo. Stopień trudności jest dostosowany do każdego zespołu.
W czasie układania obrazków słychać piosenkę pt. „Fasolka”.
Ocena prac przez komisję.(Podziękowanie komisji za pracę)
9) Inscenizacja w wykonaniu dzieci z pomocą nauczycieli:
IV.
Zaproszenie aktorów na środek sali;
Wybór dzieci do każdej roli warzywa z wiersza, którą odgrywał nauczyciel. Role, które
odgrywały w pierwszym przedstawieniu dzieci pozostają bez zmian.
Przekazanie pacynek dzieciom.
Wybór przez dziecko odpowiedniego warzywa ze straganu .
Określenie zadania , które ma wykonać uczeń – z pomocą nauczyciela-aktora ( Dzieci
samodzielnie lub z pomocą nauczycieli – aktorów prezentują w odpowiednim momencie
warzywo i pacynkę.)
Czytanie przez gościa wiersza pt. „”Na straganie”. Dzieci wykonują swoje zadanie.
PODSUMOWANIE POPRZEZ UCZESTNICTWO DZIECI W WESOŁYCH
KONKURSACH:
Nauczyciel prowadzący zaprasza dzieci do podsumowania wiadomości o warzywach na
wesoło.( Tyle mówiliśmy dziś o warzywach, że na pewno poradzicie sobie z konkurencjami,
które przygotowaliśmy dla was na zakończenie):
1. Konkurs dla maluchów-Dobieranie odpowiedniego koloru warzywa do koloru kartki
oraz nazwanie tego koloru;
Na tackach znajdują się warzywa: marchew, burak, ziemniak, brukselka, cebula. Obok
ułożone są różnokolorowe kartki. Zadaniem dzieci jest położenie warzywa
na odpowiedniej kartce, a następnie nazwanie go - w miarę możliwości.
Zagadka:” „Dobra gotowana, dobra i surowa.
choć nie pomarańcza, jest pomarańczowa.”
2. Konkurs dla młodszych klas szkoły podstawowej- Rozpoznawanie warzywa
po obierkach.
Na tackach znajdują się obierki z warzyw np. marchewki, ogórka, buraczka, cebuli.
Zadaniem dzieci jest nazwanie warzyw, z których są obierki i dopasowanie do ilustracji.
Zagadka: „Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony”.
3. Konkurs dla starszych klas szkoły podstawowej- Rozpoznawanie przez dotyk warzywa
i nazwanie go.
Dzieci wkładają ręce przez otwór w rozwieszonym, dużym materiale. Z drugiej strony
otworu znajduje się warzywo, które należy nazwać.
Zagadka: „ Jaka to głowa, duża, czy mała,
z zielonych liści składa się cała?”
4. Konkurs dla klas gimnazjalnych- Rozpoznawanie za pomocą węchu warzywa
Dzieci wsuwają swój nos w otwór w materiale i próbują rozpoznać po zapachu warzywo
np. cebula, czosnek, kapusta kiszona, ogórek kiszony. Nauczyciel wspomagający zapisuje
na kartce odpowiedź ucznia i czyta na zakończenie konkurencji.
Zagadka: „Wyrosła na grządkach czerwona kuleczka
choć to smakołyczek, to szczypie w języczek”.
5. Konkurs dla klas najstarszych – Quiz:
Uzyskanie odpowiedzi na pytania:
- „Każdy odgadnie tę zagadkę,
ma biały korzeń i zieloną natkę?”
- „Zielone łódeczki, a w łódeczkach kuleczki,
gdy się je ugotuje, każdemu smakuje.”
- „Ma okrągły brzuszek i ogonek mały,
będzie z niego na obiad barszczyk doskonały.”
- „Jakie warzywo, nawet niewielkie,
wyciśnie z oczu słoną kropelkę?”
-
Dlaczego warzywa są zdrowe?
-
Co można zrobić z warzyw?
Wykonanie z warzyw zwierzaka.
Nauczyciel prowadzący wyjaśnia, że dziś nie zrobimy sałatki, ale za to możemy zrobić
jakiegoś zwierza. Dzieci otrzymują na tacach różne warzywa, nożyki ,wykałaczki i goździki,
nitki i mają wykonać z tego jakieś zwierzę.
W tle słychać piosenkę pt. „Witaminki”.
V.
ZAJĘCIA KOŃCOWE:
1. Nauczyciel prowadzący podsumowuje zajęcia.
- W dniu dzisiejszym chcieliśmy wam pokazać, jak można bawić się tekstem, napisanym
przez wybitnych pisarzy oraz utrwalić wiadomości o jesiennych warzywach. W ramach
akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” ciągle zachęcamy dorosłych do głośnego czytania
dzieciom codziennie przez 20 minut, a oprócz tego do zabawy, do której inspiruje tekst.
Pamiętajcie , że słowa można również malować, tak jak wy dzisiaj malowaliście te piękne
warzywa.)
2. Pożegnanie:
- Nauczyciel dziękuje zaproszonemu gościowi, komisji, aktorom, dzieciom
oraz nauczycielom za czynny udział w zajęciach.

Podobne dokumenty