Scenariusz Beniamin Kwiatek
Transkrypt
Scenariusz Beniamin Kwiatek
Scenariusz zajęć dla dzieci 4- letnich Termin realizacji: 19.03.2014 r Temat: Na podstawie opowiadania BENIAMIN KWIATEK W PRZEDSZKOLU” Giseli Fischer, dzieci zapoznają się z rolą aktywności ruchowej w życiu człowieka jako źródła zdrowia i dobrego samopoczucia . Budują pozytywne relacje z rówieśnikami w trakcie zabaw sportowych. Cele główne: - kształtowanie sprawności fizycznej - zapoznanie się z rolą aktywności ruchowej w życiu człowieka. Cele operacyjne: - dzieci potrafią wykonać zadania wspólnie z rówieśnikami - dzieci rozumieją, że muszą dostosować się do wymagań nauczyciela, - dzieci wiedzą, że ruch i przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja zdrowiu, - dzieci wiedza, jakie produkty trzeba jeść, aby być zdrowym, - dzieci podejmują spontaniczne zabawy ruchowe, wykorzystują dostępne przybory i przyrządy, - dzieci stosują się do obowiązujących reguł w zabawach i grach sportowych. Metody: słowna: przekaz opowiadania, wypowiedzi dzieci, objaśnienia ,polecenia, wskazówki do zadań oglądowa, oglądanie ilustracji do opowiadania, pojazdów , obserwacja zadań czynna: udział w zabawie naśladującej pojazdy, aktywność dzieci w trakcie zabawy sportowej Formy: - grupowa- indywidualna,- zespołowa Pomoce dydaktyczne: opowiadanie „Beniamin Kwiatek w przedszkolu”, ilustracje, lina do przeciągania ,chorągiewki, poszewki służące jako worki, kartoniki z owocami, taca z owocami, kredki Przebieg zajęć: 1. Przywitanie dzieci- „Iskierka” 2. Dzieci słuchają opowiadania nauczyciela „Beniamin Kwiatek w przedszkolu” Giseli Fischer ilustrowanego obrazkami . 3. Rozmowa kierowana na temat treści. Dokąd wybierały się dzieci z przedszkola ? W jaki sposób Beniamin pomógł przedszkolakom? Jakie zabawy ruchowe zorganizowano ogrodzie z Beniaminem, w zamian za nieudany wyjazd na wycieczkę? 4.Zagadki słuchowe : Dzieci rozpoznają odgłosy pojazdów z płyty Cd ,wyszukują obrazek z pojazdem i naśladują sposób poruszania się pojazdów. 5. Rozmowa na temat aktywności ruchowej w życiu człowieka jako źródła zdrowia i dobrego samopoczucia . Znaczenie wyjazdów , pieszych wędrówek 6. Nauczyciel zaprasza dzieci do aktywności ruchowej w jakiej brał udział Beniamin Kwiatek w przedszkolu naśladowanie pływania bieg w workach z asekuracja nauczyciela przeciąganie liny 7. Zabawa dydaktyczna „Poszukaj połówkę „ Dzieci otrzymują kartonik z obrazkiem, na którym jest przedstawiony cały owoc .Ich zadaniem jest odnaleźć i dopasować połówkę .W nagrodę dzieci zjadają porcję owoców wybierając z tacy dowolny lub ten, który ułożyły w zabawie. Przypomnienie o potrzebie zjadania codziennie porcji owoców i warzyw jako źródła witamin. /piramida żywieniowa/ 8.Po męczącej zabawie chwila odpoczynku, podczas rysowania portretu Beniamina 9.Zorganizowanie wystawy prac. Opracowała Iwona Heród Beata Trębacz