Układy taneczne z pomponami

Transkrypt

Układy taneczne z pomponami
Układy taneczne z pomponami
Taniec poprzez ruch jest nierozerwalną częścią wychowania fizycznego.
Zajęcia taneczne na lekcji wychowania fizycznego mogą być doskonałą alternatywą
dla sportu, wspierają wszechstronny i harmonijny rozwój dzieci i młodzieży,
podnoszą ogólną sprawność fizyczną oraz pozytywnie wpływają na rozwój cech
motorycznych.
Scenariusz lekcji
Miejsce – sala gimnastyczna
Czas – 45 minut
Klasa – 5c - dziewczęta
Cele lekcji:
•
doskonalenie tańca w grupie oraz w zespołach;
•
wyrobienie poczucia rytmu, słuchu i płynności ruchów oraz prawidłowej
postawy;
•
wspieranie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju uczniów;
•
podniesienie ogólnej sprawności fizycznej oraz rozwój cech motorycznych
dzieci;
•
rozwinięcie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań.
Zadania szczegółowe w zakresie:
Sprawności motorycznej (uczeń):
•
kształtowanie koordynacji słuchowo –ruchowej oraz estetyki ruchu
Umiejętności (uczeń uczy się):
•
doskonalenie podstawowych kroków tanecznych, ustawienia w grupie albo w
zespołach
Wiadomości (uczeń):
•
•
zna podstawowe kroki taneczne;
wie, co to jest temat muzyczny i potrafi go wyliczyć
Działania wychowawcze:
•
•
kształtowanie postawy odpowiedzialności i współdziałania w grupie;
umiejętność prezentowania układu przed publicznością (grupą ćwiczącą).
Przebieg zajęć
1. Zbiórka, powitanie klasy, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć,
podanie tematu oraz głównych zadań lekcji.
2. Rozgrzewka przy muzyce przeprowadzona przez nauczyciela (rozgrzewka w
biegu oraz miejscu).
3. Przypomnienie i pokaz przez nauczyciela kroków układu tanecznego z
pomponami. Uczennice ustawione przodem do nauczyciela w szachownicy.
Powtarzanie układu do rozliczenia bez muzyki, następnie z muzyką.
4. Uczennice samodzielnie wykonują poznany układ taneczny.
5. Praca w zespołach - najpierw bez muzyki z odliczaniem, następnie z muzyką–
uczennice dobierają się w dowolnie wybrane przez siebie zespoły i tworzą
układ taneczny składający się z czterech ósemek (jednego tematu
muzycznego). Nauczyciel pomaga i koordynuje prace w zespołach.
6. Pokaz i prezentacja przed grupą stworzonych układów tanecznych do muzyki.
7. Część końcowa – uspokojenie organizmu, relaksacja.
8. Omówienie lekcji, ocena pracy uczniów oraz rozmowa na temat wpływu
ćwiczeń przy muzyce na naszą sprawność fizyczną i psychiczną.
Opracowała: Wioletta Pędzich