Codzienne wybory Typ: PDF File Rozmiar

Transkrypt

Codzienne wybory Typ: PDF File Rozmiar
Codzienne wybory
– co kupić, jak kupować?
Autor: Tomasz Sas
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Scenariusz lekcji powstał na warsztatach „Jak uczyć ekonomii - wprowadzenie zagadnień
ekonomicznych do programów szkolnych”, realizowanych przez CODN w ramach Programu
Edukacji Ekonomicznej NBP.
Skrócony opis lekcji
Gospodarstwo domowe – zarządzanie własnymi pieniędzmi. Najważniejsze zasady racjonalnego
gospodarowania.
Cele lekcji
Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:

analizować przedstawione oferty w zależności od sytuacji,

wybrać najbardziej korzystną ofertę w danym momencie,

uzasadnić swój wybór,

dokonać krytycznej oceny przedstawianych ofert.
Materiały

karty pracy: oferta supermarketu (załącznik 1),

Pomóż pani Stankiewicz w zakupach (załącznik 2),

Różne sposoby promocji (załącznik 3),

Oferta baru szybkiej obsługi (załącznik 4).
Metody realizacji zajęć

rozmowa nauczająca,

praca w grupach,

kula śniegowa.
Narodowy Bank Polski
2
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Proponowany przebieg zajęć
Wprowadzenie
1. Zapoznanie z tematem i celami lekcji.
2. Nauczyciel w rozmowie nauczającej wprowadza uczniów w tematykę zakupów i wyboru
produktów.
„Każdy z nas robi codziennie większe lub mniejsze zakupy. Bardzo często stajemy przed wyborami, co kupić, tańszy produkt czy droższy – markowy, w większym czy mniejszym opakowaniu, czy skorzystać z promocji czy też nie, czy promocja jest korzystna, czy jest tylko atrakcyjnie
podana? Na dzisiejszej lekcji będziemy pracować nad zagadnieniami krążącymi wokół tematu,
jak dokonać wyboru produktu, ceny, wielkości opakowania, w którym kupujemy”.
Rozwinięcie
1. Podział klasy na 4 grupy i przydzielenie im zadań.
Instrukcja dla grupy I
Wybierzcie spośród siebie:

lidera, który będzie kierował pracą zespołu,

sekretarza, który zapisze opracowane przez Was wnioski i odpowiedzi,

sprawozdawcę, który przedstawi efekty Waszej pracy.
Wykonajcie zadanie zamieszczone w karcie pracy: „Oferta supermarketu”.
Instrukcja dla grupy II
Wybierzcie spośród siebie:

lidera, który będzie kierował pracą zespołu,

sekretarza, który zapisze opracowane przez Was wnioski i odpowiedzi,

sprawozdawcę, który przedstawi efekty Waszej pracy.
Wykonajcie zadania zamieszczone w karcie pracy: „Pomóż pani Stankiewicz w zakupach”.
Narodowy Bank Polski
3
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Instrukcja dla grupy III
Wybierzcie spośród siebie:

lidera, który będzie kierował pracą zespołu,

sekretarza, który zapisze opracowane przez Was wnioski i odpowiedzi,

sprawozdawcę, który przedstawi efekty Waszej pracy.
Wykonajcie zadania zamieszczone w karcie pracy: „Różne sposoby promocji”.
Instrukcja dla grupy IV
Wybierzcie spośród siebie:

lidera, który będzie kierował pracą zespołu,

sekretarza, który zapisze opracowane przez Was wnioski i odpowiedzi,

sprawozdawcę, który przedstawi efekty Waszej pracy.
Wykonajcie zadania zamieszczone w karcie pracy: „Oferta baru szybkiej obsługi”.
2. Po upływie czasu przeznaczonego na opracowanie zadań, poszczególne grupy prezentują
efekty swojej pracy.
3. Po zakończeniu prezentacji i omówieniu zadań dotyczących codziennych wyborów związanych z robieniem zakupów, uczniowie opracowują metodą kuli śniegowej listę dobrych rad dla
kupujących – dekalog świadomego kupującego.
Podsumowanie i refleksja.
Uczniowie odpowiadają na pytania:
1. Jak racjonalnie wybierać produkty, jak robić racjonalne zakupy?
2. Jak ustrzec się przed pokusą niepotrzebnej lub niekorzystnej promocji?
Narodowy Bank Polski
4
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Załącznik nr 1
Oto oferta supermarketu:
1
Masz do dyspozycji 60 zł. Wybierz te artykuły, które możesz kupić za posiadaną kwotę.
1
Autorzy zdjęć: CC by Matthew, Minnesota Historical Society, Keith Ramsey, Jose Luis Sanchez Mesa, John Morgan, Joe Haupt,
Guy Wann, Edwin Torres, Creative Tools.
Narodowy Bank Polski
5
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Załącznik nr 2
Do państwa Stankiewiczów przyjechali wczasowicze. Pani Stankiewicz będzie przygotowywać
im posiłki. Wybrała się więc za zakupy do supermarketu.

Przeanalizuj ofertę sklepu i zdecyduj, który towar opłaci się kupić – w dużych czy
małych ilościach?
a) Najbardziej opłaca się kupić marchew w ilości ……….
b) Najbardziej opłaca się kupić jabłka w ilości ……….
c) Najbardziej opłaca się kupić cebulę w ilości ……….
Narodowy Bank Polski
6
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Załącznik nr 3
Oto przykłady różnych sposobów promocji tej samej pasty do zębów:

Która propozycja jest najbardziej korzystna? Dlaczego?

Która z tych propozycji jest najmniej korzystna?
Narodowy Bank Polski
7
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Załącznik nr 4
Oto oferta bar szybkiej obsługi:

Co się bardziej opłaca, zamówić zestaw czy zamówić każde danie z zestawu osobno?

W którym przypadku najwięcej zaoszczędzisz?

Co mógłbyś zjeść w tym barze, jeśli masz do dyspozycji 5 zł?
Narodowy Bank Polski
8
Codzienne wybory – co kupić, jak kupować?
Propozycja sprawdzenia wiedzy
Wykonaj zadanie:
Czasopisma można kupować detalicznie (każdy numer osobno) lub zaprenumerować. Andrzej
Stankiewicz interesuje się informatyką. Regularnie kupuje miesięcznik – „Magazyn komputerowy”. Pojedynczy numer kosztuje 13 złotych, a roczna prenumerata 129 złotych. Czy warto
prenumerować ten miesięcznik? Ile będzie go kosztował jeden numer miesięcznika w prenumeracie? Ile złotych Andrzej zaoszczędzi w ciągu roku?
Narodowy Bank Polski
9
www.nbp.pl

Podobne dokumenty