Międzynarodowa Federacja Koszykówki od sezonu 2014/2015 wprowadza zmiany w przepisach
gry. Są to kolejne zmiany, których celem jest przyspieszenie i zwiększenie intensywności gry, co
Tekst jednolity nowych przepisów gry jak również interpretacji, na tę chwilę, dostępny jest jedynie
w wersji anglojęzycznej, choć czynione są prace nad wydaniem wersji polskojęzycznej jeszcze
przed rozpoczęciem zbliżającego się sezonu rozgrywkowego.
Poniżej
zamieszczamy cztery najistotniejsze zmiany, które będą
obowiązywać
w rozpoczynającym się sezonie: (źródło: materiał szkoleniowy Kolegium Sędziów ŚlZKosz)
PÓŁKOLE PODKOSZOWE
Jedną z ważniejszych zmian jest "powiększenie" obszaru półkola podkoszowego (tzw. półkola
bez szarży). Zwiększenie obszaru nastąpi przez włączenie linii półkola w obszar półkola
podkoszowego. Od nadchodzącego sezonu linia wyznaczająca półkole będzie należała do
obszaru półkola podkoszowego, a dotknięcie przez obrońcę choćby częścią stopy tej linii,
będzie traktowane jakby znajdował się on wewnątrz obszaru półkola podkoszowego. Do chwili
obecnej (w myśl przepisów z 2010 i 2012 roku) tak usytuowany zawodnik znajdował się poza
obszarem półkola.
Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma zmian kryteriów stosowania przepisu o półkolu
podkoszowym. Pod tym względem nic się nie zmieniło, a decyzją przy zetknięciu zawodnika
ataku będącego w wyskoku z zawodnikiem obrony zajmującym legalną pozycję obronną
wewnątrz półkola podkoszowego niezmiennie będzie "BEZ GWIZDKA".
PRZERWA NA ŻĄDANIE
Członkowie Komisji Technicznej FIBA zredukowali również ilość możliwych do wykorzystania
przerw na żądanie w końcówkach meczów. Kiedy na zegarze czasu gry pozostanie 2:00 lub
mniej minut do końca IV kwarty, każdemu z zespołów będzie można przyznać
jedynie (maksymalnie) 2 przerwy na żądanie, nawet jeśli w II połowie meczu drużyna nie
wykorzystała jeszcze żadnej z możliwych do wykorzystania 3 przerw na żądanie.
Reasumując, jeżeli drużyna nie wykorzystała żadnej przerwy na żądanie w III i IV kwarcie meczu,
to z chwilą pojawienia się na zegarze głównym 2:00 do końca IV kwarty zawodów, jedna możliwa
przerwa zostaje wykreślona i pozostają jedynie 2 przerwy do wykorzystania.
UWAGA!
Jeżeli trener poprosi o pierwszą przerwę na żądanie gdy na zegarze widnieje czas 2:20 do końca
IV kwarty meczu, a pierwsza możliwość przyznania przerwy będzie w chwili, gdy zegar główny
wyświetli wartość poniżej 2 minut i pokazuje np. 1:58 do końca, wtedy również jedna z przerw
zostanie wykreślona, a przyznana przerwa będzie drugą z trzech możliwych. Ważny jest zatem
czas na zegarze głównym, w którym przerwa zostaje przyznana trenerowi.
FAUL TECHNICZNY
Do chwili obecnej za każdy faul techniczny (zawodnika czy też trenera) jako kara przyznawane
były 2 rzuty wolne i posiadanie piłki dla przeciwników. Uznano jednak, że taka kara jest zbyt
duża. Kara ta została zmniejszona i od nadchodzącego sezonu za każdy faul techniczny karą
będzie 1 rzut wolny i posiadanie piłki z przedłużenia linii środkowej.
Dodatkową dużą zmianą jest wprowadzenie dyskwalifikacji w meczu dla zawodnika, przeciwko
któremu orzeczono w jednym meczu dwa faule techniczne. Podobnie jak do tej pory ma to
miejsce w przypadku dwóch fauli niesportowych jednego zawodnika, tak od sezonu
2014/2015 zawodnik, przeciwko któremu zostaną orzeczone 2 faule techniczne w jednym
meczu będzie podlegał dyskwalifikacji w tym meczu i będzie musiał opuścić halę lub udać
się do szatni.
Konieczne jest też zaznaczenie, iż wzajemne skreślenie kar za faul techniczny (kara: 1 rzut
wolny+posiadanie) i faul niesportowy będzie jedynie możliwe jeśli faul niesportowy będzie
orzeczony w akcji rzutowej zakończonej celnym rzutem do kosza (kara: 1 rzut
wolny+posiadanie).
24 SEKUNDY
Największą, i chyba najbardziej istotną zmianą z punktu widzenia szybkości
i intensywności gry jest zmiana w przyznawaniu nowego okresu na oddanie rzutu do
kosza.
Od nadchodzącego sezonu, w każdej sytuacji kiedy piłka dotknie obręczy atakowanego przez
drużynę posiadającą piłkę kosza po wykonanym rzucie z gry, rzucie wolnym lub w czasie
podania, za wyjątkiem sytuacji wprowadzania piłki do gry), a w posiadaniu piłki pozostanie ta
sama drużyna, sędziowie przyznają ZAWSZE 14 sekund (po wejściu w posiadanie piłki
bezpośrednio podczas zbiórki po rzucie lub innym odbiciu piłki od obręczy).
W takie sytuacji nie ma znaczenia, czy na zegarze 24 sekund była wartość wyższa czy niższa niż
14 sekund. Np. jeśli zawodnik drużyny posiadającej piłkę podaje piłkę do partnera kiedy na
zegarze 24 sekund wyświetlana jest wartość 17, a piłka podczas tego podania dotyka obręczy,
wówczas sędziowie powinni zresetować i ustawić na 14 sekund.
Zmiana tego przepisu pociąga za sobą konieczność weryfikacji urządzeń do pomiaru 24 sekund
albowiem urządzenia takie muszą mieć możliwość szybkiego kasowania zegara 24 sekund
(nowa nazwa: zegar czasu akcji) i ustawiania albo 24 sekundy albo 14 sekund. Do tej pory
14 sekund było ustawiane podczas martwej piłki (np. po odgwizdaniu faulu przez sędziego lub
błędu drużyny broniącej) w sytuacji, gdy zegar 24 sekund wskazywał wartość mniejszą od 14.
Teraz dodatkowo będzie się pojawiała konieczność ustawienia 14 sekund po każdej zbiórce
„w ataku” (również po niecelnym ostatnim rzucie wolnym) lub też podaniu, gdy piłka cały czas
jest żywa niezależnie czy zegar 24 sekund wskazywał liczbę mniejszą od 14 czy też większą od
14.
Zaleca się weryfikację zegarów 24 sekund (czasu akcji) celem dostosowania ich do