SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH

Transkrypt

SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
SCENARIUSZ ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Data:
Prowadzący: Bogumiła Mirkowicz
Temat zajęcia: Utrwalanie głosek [cz, c, dz, dż] we wszystkich pozycjach wokalicznych.
(uczeń kl.V.)
Cele zajęć:
Cel ogólny: utrwalanie poprawnej artykulacji głosek [cz, c, dz, dż]
cele szczegółowe:
 uczeń potrafi prawidłowo artykułować głoski [cz, dż] oraz głoski [c, dz] we
wszystkich pozycjach wokalicznych w wyrazach i zdaniach,
 uczeń usprawnia artykulatory,
 uczeń doskonali percepcję wzrokową,
 doskonali technikę czytania .
Formy pracy: indywidualna
Metody: słowna, praktyczno - ćwiczeniowa
Pomoce: lustro, piórka kolorowe, wyrazy z utrwalanymi głoskami do segregacji wg.
podanych kategorii, wyrażenia z głoskami [cz, c, dz, dż] do dobierania, tekst do
czytania, klej;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. Część pierwsza
1. Powitanie dziecka.
2. Ćwiczenia oddechowe – piórka - zwracanie uwagi na zwiększone ciśnienie
wydychanego powietrza podczas artykulacji głoski [cz, dż]
3. Ćwiczenia usprawniające aparat mowy: zakładanie języka na górne zęby, „malowanie”
podniebienia, sięganie językiem do nosa i do brody naprzemiennie, ściąganie i
rozciąganie warg;
4. Sprawdzenie pracy domowej.
II. Część druga
1.
2.
3.
4.
5.
Odczytanie i segregowanie wyrazów wg podanych kategorii, uzupełnianie tabelki;
Odczytywanie tabeli
Dobieranie wyrazów w sensowne wyrażenia, odczytanie utworzonych wyrażeń;
Wklejenie do zeszytu uzupełnionej karty pracy.
Czytanie przygotowanego tekstu.
III. Część trzecia
1. Podsumowanie zajęć - pochwalenie dziecka za pracę.
2. Omówienie pracy domowej: zadanie dziecka polega na czytaniu otrzymanego tekstu.
3. Pożegnanie dziecka.
ZAŁĄCZNIKI
1. Tekst do czytania:
„JEŻ”
„Jeże prowadzą „życie na opak” – w dzień śpią, a budzą się dopiero o zmierzchu. Nawet
pogrążone we śnie nie muszą obawiać się lisa. Nie będzie miał on chyba ochoty pokłuć sobie
ogona i łap zaczepiając nastroszonego kolcami jeża.
Jak jeże spędzają zimę? Po prostu przesypiają zimowy chłód! Jesienią dużo jedzą,
wytwarzając grubą warstwę podściółki tłuszczowej i zbierają ogromną ilość liści. Potem
zakopują się w nie i śpią aż do wiosny.
Kiedy jeż budzi się na wiosnę, jest bardzo wychudzony. Szybko jednak wraca do swojej
normalnej wagi. Połyka wszystko, co się da: chrabąszcze, dżdżownice, pająki, nagie ślimaki,
młode ptaki, myszy i żaby. W ciągu kilku godzin taki mały żarłok potrafi zjeść
nieprawdopodobną liczbę dżdżownic – aż osiemdziesiąt!”
(A.Chrzanowska, K.Szoplik „Zabawy i ćwiczenia logopedyczne S-SZ, Z-Ż, C-CZ, DZ-DŹ.
Poradnik dla logopedów, nauczycieli i rodziców”; Wydawnictwo Akademickie Białystok 2006)
2. Przeczytaj wyrazy i uzupełnij tabelkę.
mlecz, cebula, puchacz, cukierek, Częstochowa, czapka, Cedynia, cegła, czosnek, czapla,
czajnik, owca, Iwonicz, cykoria, Olecko, kaczka, cukinia, kucyk, piec, Szczecin;
rozwiązanie:
rośliny
mlecz
cebula
czosnek
cykoria
zwierzęta
puchacz
czapla
owca
kaczka
miejscowości
Częstochowa
Cedynia
Iwonicz
Olecko
przedmioty
cukierek
czapka
cegła
czajnik
cukinia
kucyk
Szczecin
piec
3. Wyrażenia do dobierania (rozwiązanie)
nieczynna
dzwonnica
pieczątka
maharadży
czujny
dżudoka
bułeczka
z dżemem
cudza
miedza
czerwony
dzbanek
cztery
dżdżownice
pieczona
kukurydza
pieniądze
Czarka
dżem
czereśniowy
smaczne
rodzynki
drożdżowy
kołacz
złocony
dzwonek
uczynni
koledzy

Podobne dokumenty