Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
II etap edukacyjny, zajęcia komputerowe
Temat: Podstawy tworzenia prezentacji w programie MS
PowerPoint
Treści kształcenia:
Zajęcia komputerowe:
4. Opracowywanie za pomocą komputera rysunków, motywów, tekstów, animacji, prezentacji
multimedialnych i danych liczbowych. Uczeń:
4) przygotowuje proste animacje i prezentacje multimedialne.
Cele zoperacjonalizowane:
Uczeń:
● Ma świadomość możliwości, jakie daje prezentacja multimedialna, potrafi je
wykorzystać
● Przygotowuje proste prezentacje multimedialne
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
● Potrafi tworzyć proste prezentacje multimedialne
● Potrafi wstawiać grafikę do slajdu
● Potrafi dokonać zmian w wyglądzie slajdu (układ, tło)
● Potrafi zastosować animacje
Kompetencje kluczowe:
●
Kompetencje informatyczne
Środki dydaktyczne:
●
●
●
●
●
●
Komputer z zainstalowanym pakietem MS Office
Tablica
Projektor
Film (samouczek): „Tworzenie prostej prezentacji multimedialnej”
Szablon prezentacji multimedialnej przeznaczony do edycji (plik dołączony do
scenariusza)
Prezentacja w wersji online przeznaczona do podglądu i wyświetlenia za pomocą
projektora (w formacie html)
Metody nauczania:
●
●
●
Praktyczne: ćwiczenie
Eksponujące: film
Programowane: z użyciem komputera
1
Formy pracy:
●
●
Zbiorowa jednolita
Indywidualna jednolita
Przebieg zajęć:
Etap wstępny
Po przeprowadzeniu czynności organizacyjnych, nauczyciel zapoznaje uczniów z celami
lekcji. Najpierw pyta, czy wiedzą jak wygląda kryształ. Dzieci opisują go, proponują, do czego
można go porównać. Nauczyciel wyjaśnia pochodzenie słowa kryształ (z greckiego krystallos
– lód).
Etap realizacji
Uczniowie zapoznają się z filmem (samouczkiem) pt. „Tworzenie prostej prezentacji
multimedialnej”. Następnie nauczyciel prosi o otwarcie ćwiczenia – szablonu prezentacji
(załącznik do scenariusza). Bohaterem prezentacji jest krasnal Wszędobylski, który poznaje
różne rodzaje kryształów.
Nauczyciel opowiada historię krasnala, a dzieci tworzą kolejne slajdy prezentacji.
Wykorzystują przy tym obrazki wyszukane za pomocą narzędzia Clip Art. Jeżeli chcą
korzystać z zasobów Internetu, pamiętają o każdorazowym podaniu źródła.
Na pierwszym slajdzie wpisują tytuł: Jak krasnal Wszędobylski szukał tajemniczego
kryształu. Mogą do tego wykorzystać np. narzędzie Word Art. Dokonują dodatkowo zmiany
koloru tła oraz animacji tekstu.
Nauczyciel opowiada historię krasnala, a zadaniem uczniów jest przygotować tło kolejnego
slajdu i dopisać tytuł.
Krasnal znalazł tajemniczy tekst w starej księdze na strychu pradziadka.
Na kolejnym slajdzie uczniowie tworzą symbol zagadki, zgodnie z kolejną częścią opowieści
o Wszędobylskim.
Przeczytał dziwną zagadkę:
Wygląda jak bryła lodu, ale nie boi się ciepła i zawsze zachowuje piękny kształt.
Może być malutki i wielki, a do tego bardzo przydatny dla człowieka.
Znajdziesz go wszędzie, a czasem nawet... posmakujesz.
Kolejny slajd powinien przedstawiać krasnala szykującego się do podróży – może na
przykład zawierać środki lokomocji (rower, samochód, samolot) oraz krótki podpis/ tytuł, np.:
Krasnal wyrusza w drogę.
Niewiele się namyślając, krasnal Wszędobylski postanawia wyruszyć w drogę i rozwikłać tę
tajemniczą zagadkę, nawet jeśli będzie musiał poruszać się i w powietrzu, i pod ziemią.
Na kolejnym slajdzie uczniowie wstawiają zdjęcie symbolizujące kopalnię i podpis.
Nie znalazł nic w powietrzu ani w ogrodzie, więc decyduje się zajrzeć do wnętrza Ziemi.
2
Kolejny slajd przedstawia kryształy wydobywane spod ziemi, np.: kwarc, kalcyt, antynomit.
Dzieci mogą wyszukać je w Internecie i wstawić, wraz z podaniem źrodła.
Wreszcie znalazł – błyszczące, piękne kryształy. Ale żadnego przecież nie można
posmakować. To jeszcze nie może być rozwiązanie zagadki.
Kolejny slajd przedstawia kryształ soli, również wyszukany przez dzieci w Internecie lub
przygotowany wcześniej przez nauczyciela. Uczniowie dodają podpis, np.: Rozwiązaniem
zagadki jest kryształ soli.
Wreszcie krasnal Wszędobylski trafił nad morze i tam zrozumiał, że kryształem, którego
szuka, jest kryształ soli!
Ostatni slajd może przedstawiać bohatera wykrzykującego: Hura! Dzieci wykorzystują
autokształty i wstawiają napis w chmurce, uzyskując w ten sposób komiksowy efekt.
Etap końcowy
Nauczyciel dokonuje podsumowania. Uczniowie próbują wskazać cechy dobrej prezentacji
(ciekawy, prosty, krótki, przejrzysty sposób przedstawienia tematu, nie zawsze musi mieć
dużo tekstu).
Dodatkowo:
Dla uczniów zdolnych: Nazwij i opisz proces powstawania kryształu w wyniku parowania.
Stwórz na ten temat prezentację. Jakie są inne sposoby powstawania kryształów? Jak
powstają kryształy, które krasnal znalazł pod ziemią? Opracuj krótką prezentację na ten
temat.
Słowa kluczowe:
prezentacja multimedialna, kryształ
3