Jadą wozy kolorowe taborami

Transkrypt

Jadą wozy kolorowe taborami
Jadą wozy kolorowe taborami – Scenariusz III
Filmy wskazane w scenariuszu dostępne są
na kanale YouTube projektu SiecTolerancji
http://tnij.org/jragzgk
Paweł Kwiecień,
konsultacja metodologiczna:
Magdalena Tulska-Budziak
45 minut
Stowarzyszenie Kuturalno-Edukacyjno-Naukowe „KEN”
Scenariusz 3
Jadą wozy kolorowe taborami
Adresat:
uczennice i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów
Cele lekcji:
• Zrozumienie pojęcia dyskryminacji.
• Analiza przyczyn postaw dyskryminacyjnych.
• Sprowokowanie ucznia do autorefleksji na temat własnych postaw dyskryminacyjnych.
• Budowanie postawy otwartości na inność, odmienność poprzez pogłębienie wiedzy na temat Romów i ich kultury.
• Rozwijanie kompetencji społecznych sprzyjających
funkcjonowaniu w świecie wielokulturowym.
Środki glotto-dydaktyczne:
• Laptop
• Rzutnik i ekran
• Duże kartki papieru, flamastry, skocz,
plastelina, pinezki
• Karta pracy
1
Jadą wozy kolorowe taborami – Scenariusz III
Przebieg lekcji
Uczennice i uczniowie wchodzą do sali, z głośników słychać piosenkę
„Jadą wozy kolorowe” w wykonaniu Maryli Rodowicz. Na ekranie
wyświetlone są slajdy – zdjęcia taboru, tańczących ludzi – ok. 1 minuty.
Nauczyciel(ka):
Dzisiaj chciałbym/chciałabym porozmawiać z wami
o Romach. To ciekawa mniejszość narodowa mieszkająca w naszym kraju, i nie tylko tu. Co wiecie o Romach?
Przewidywane odpowiedzi:
• Cyganie są bogaci;
• Cyganki wróżą;
• dziewczyny wcześnie wychodzą za mąż;
• mają odlotowe domy;
• żebrzą na ulicach;
• nie chcą pracować;
• …
Nauczyciel(ka):
Odnoszę wrażenie, że warto lepiej poznać Romów i temu poświęcimy dzisiejsze spotkanie.
Użyliście dwóch różnych słów: Rom i Cygan. Słownik Języka Polskiego podaje, że słów tych można używać zamiennie. Od kilkunastu lat zauważamy tendencję do używania określenia Rom, romski – z szacunku dla
tej grupy. Romowie o sobie mówią Rom, a nie Cygan.
Zanim przedstawię wam Sonię, przeprowadźmy niewielką ankietę.
2
Jadą wozy kolorowe taborami – Scenariusz III
Przewidywane odpowiedzi:
• nazwiskiem;
• tym, co mówi się u mnie w domu;
• bo tak jest;
• wszyscy to wiedzą;
• …
Zadanie 1
Nauczyciel(ka):
A więc przy ocenie człowieka kierowaliście się nie wiedzą
czy doświadczeniem osobistym, a stereotypami, uprzedzeniami,
niechęcią, złością. A może czymś jeszcze? O tym będziemy rozmawiać na dzisiejszej lekcji. Poznamy historię polskiego Żyda,
czy może Polaka pochodzenia żydowskiego, i zastanowimy się,
czym jest dyskryminacja.
Zadanie 2
Nauczyciel(ka):
Proszę podejść do paru osób w grupie i zanotować, czy Twoje
koleżanki i koledzy zgadzają się z poniższymi twierdzeniami:
Zadanie 3
Proszę opracować w grupach wyniki ankiety i zapisać wnioski.
3
Jadą wozy kolorowe taborami – Scenariusz III
Model:
Na pytanie 1 ankietowani udzielili 40% odpowiedzi „Nie wiem”.
Wnioski:
Przewidywane wnioski uczniów:
• nie znamy ludzi, a wydajemy o nich sądy;
• nie jest łatwo być Romem w Polsce.
Nauczyciel(ka):
Żeby lepiej uzmysłowić sobie położenie Romów w naszym kraju,
posłuchajmy Soni. Sonia jest Romką, ma 24 lata, jest studentką
psychologii i pracuje jako asystentka romska. Do jej zadań należy
pomoc romskim dzieciom w szkole w odrabianiu lekcji, w rozwiązywaniu konfliktów. Sonia pomaga też dorosłym Romom np.
w załatwianiu spraw urzędowych.
Zadanie 4
Nauczyciel(ka):
Proszę obejrzeć film i zapamiętać, kto i jak dyskryminuje Romów.
Film Rom_dyskryminacja.
Przewidywane odpowiedzi:
Roma wyprowadzono ze sklepu.
Nauczyciel(ka):
Nauczyciel włącza slajd ze zdaniem Stereotypy nie mogą być drogowskazem w życiu, które wypowiedziała Sonia.
Jak rozumiecie tę myśl?
Uczennice i uczniowie prowadzą swobodną wymianę myśli.
4
Jadą wozy kolorowe taborami – Scenariusz III
Nauczyciel(ka):
Ciekawe, jak osoba z takimi doświadczeniami w życiu postrzega
Polaków.
Film Polacy
Przewidywane odpowiedzi:
• Sonia mówi, że Polacy są różni;
• Że do każdego trzeba podchodzić indywidualnie.
Nauczyciel(ka):
A więc ta romska dziewczyna potrafi się wznieść poza własne
uprzedzenia, spojrzeć obiektywnie na grupę społeczną, nie kieruje się stereotypami. Sonia bada społeczność romską i ma ciekawe
obserwacje.
Zadanie 5
Nauczyciel(ka):
Proszę obejrzeć film i zanotować, w czym Sonia upatruje źródeł
dyskryminacji i jaką ma receptę na radzenie sobie z tym problemem. Film trwa 5 minut.
Nauczyciel(ka):
Spróbujmy przekazać przesłanie Soni.
Uczennice/uczniowie na podstawie notatek formułują główne myśli Soni.
Nauczyciel(ka):
Jeżeli wiemy, gdzie jest źródło krzywdzących ludzkich zachowań,
zachowań dyskryminacyjnych, pomyślmy, co każdy z nas może
zrobić, aby wyplenić dyskryminację, mowę nienawiści, stereotypy.
5
Jadą wozy kolorowe taborami – Scenariusz III
Zadanie 6
Nauczyciel(ka):
Pracujemy w grupach. Proszę zapisać w punktach, co można
zrobić w szkole, w klasie, na podwórku, aby ludzie szanowali się
nawzajem i szanowali odmienność.
Praca metodą burzy mózgów. Produktem zadania jest sporządzenie listy pomysłów zapisanych w punktach. Następnie uczniowie
wieszają kartki w widocznych miejscach w klasie.
Nauczyciel(ka):
Proszę zapoznać się z propozycjami innych grup.
Uczennice i uczniowie swobodnie chodzą po klasie, czytają,
komentują pomysły kolegów.
Nauczyciel(ka):
Dziękuję wam bardzo. Widzę, że macie pomysły, jak zaradzić złu.
To od was – od tego, jak będziecie wychowywać własne dzieci,
czy nie będziecie obojętni – będzie zależało, jak wyglądać będzie
świat, w którym przyjdzie nam żyć. Zapamiętajmy:
Nauczyciel włącza slajd z tekstem: Rasizm boli.
Każdy może zrobić coś, żeby bólu nie było.
6
Jadą wozy kolorowe taborami – Karta pracy 2
Karta pracy 2
Jadą wozy kolorowe taborami
Zadanie 1
Zadaj koleżankom i kolegom z klasy cztery pytania. Odpowiedzi zaznacz w odpowiedniej rubryce.
Wyniki ankiety
Wnioski:
1.
2.
1
Jadą wozy kolorowe taborami – Karta pracy 2
2