Konspekt zajęć zintegrowanych przeprowadzonych dla nauczycieli

Transkrypt

Konspekt zajęć zintegrowanych przeprowadzonych dla nauczycieli
Opracowała mgr Violetta Czernek
Data: 14.11.2006
Konspekt zajęć zintegrowanych przeprowadzonych dla nauczycieli klas
integracyjnych wodzisławskiego i rydułtowskiego gimnazjum.
Ośrodek tematyczny: sport
Temat dnia: swobodne wypowiedzi na temat ulubionego sportu. Konfrontowanie
przewidywań uczniów z treścią utworu pt. „Słoń na szczęście”. Ocena postępowania
bohaterów. Wyrazy z „Ŝ” Opracowanie kodeksu honorowego sportowca.
Cele główne:
- poszerzenie wiedzy na temat róŜnych dyscyplin sportowych.
- Utrwalenie zasad właściwego zachowania się sportowców i kibiców.
- Kształtowanie umiejętności wielozdaniowej wypowiedzi
- Utrwalenie reguł ortograficznych
Cele operacyjne:
UCZEŃ:
- zna róŜne rodzaje dyscyplin sportowych
- wie, na czym polega właściwe zachowanie kibica
- ocenia postępowanie bohaterów utworu
- czyta cicho ze zrozumieniem tekstu
- wyjaśnia pisownie wyrazów z „Ŝ” wymiennym
- umie argumentować swoje zdanie
- umie korzystać z róŜnych źródeł wiedzy
Metody pracy: werbalna, poszukująca, działalności praktycznej i pracy z tekstem.
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna
Środki dydaktyczne:
- czasopisma o tematyce sportowej
- wiadomości przygotowane przez uczniów z Internetu o róŜnych dyscyplinach
sportowych
- ilustracje przedstawiające ubiory sportowe i sporty
- podręcznik i karty pracy
- kaseta audio, rebus obrazkowy, podpisy do ilustracji
Przebieg lekcji
1. Słuchanie piosenki pt. „Gimnastyka”. Improwizacja ruchowa do piosenki.
2. Ćwiczenia dramowe: kaŜda z grup losuje dyscyplinę sportową i przedstawiają gestem,
ruchem i mimiką. Pozostałe dzieci rozpoznają rodzaje sportów.
3. Swobodne wypowiedzi uczniów na temat ulubionego sportu w oparciu o materiały
przygotowane w domu (prasa, Internet)
4. Rozwiązanie rebusu obrazkowego umieszczonego na tablicy
5. Wybieranie plansz przedstawiające ubiory sportowe oraz róŜne dyscypliny
i nazywanie ich. Dobieranie podpisów do obrazków
6. Wypowiedzi na temat rysunku w podręczniku – przewidywanie wydarzeń.
7. Wzorowe czytanie przez nauczyciela opowiadania pt. „Słoń na szczęście”.
8. Konfrontacja przewidywań z treścią utworu.
9. Wypowiedzi na temat czytanki na podstawie pytań zadawanych przez nauczyciela.
10. Ocena postępowania Szymka i pozostałych bohaterów
11. Odczucia szermierzy po skończonej walce – karty pracy str. 88
12. Opracowanie w kilku osobowych zespołach kodeksu honorowego sportowca
13. Prezentacja prac – wybór najlepszych propozycji
14.Uzasadnienie pisowni wyrazów z „Ŝ” wymiennym – karty pracy str. 88
Opracowała mgr Violetta Czernek
LEKCJA OTWARTA DLA RODZICÓW – KL. II A
7.06.2006r.
1. TEMAT ZAJĘĆ: Tęcza na łące. Bogactwo świata roślin i zwierząt łąkowych.
2. CEL OGÓLNY: Rozpoznanie roślin i zwierząt występujących na łące.
3. CELE SZCZEGÓŁOWE:
1. Poziom wiadomości:
a) Zapamiętanie
-
Uczeń potrafi:
Wymienić rośliny i zwierzęta łąkowe
Przestrzegać zasad bezpieczeństwa w kontakcie ze zwierzętami
Nazwać barwy tęczy
Wyjaśnić zjawisko powstanie tęczy
b) Zrozumienie
-
Uczeń potrafi:
OdróŜnić język poetycki od prozy
Wykonać polecenia nauczyciela
Dostrzegać piękno i róŜnorodność ekosystemu łąka
Docenić znaczenie łąki dla celów gospodarczych i rekreacyjnych
2. Poziom umiejętności:
Uczeń potrafi:
Wybrać spośród roślin i zwierząt rośliny i zwierzęta łąkowe
Nazwać poszczególne gatunki flory i fauny łąki
Usystematyzować zwierzęta łąkowe
OdróŜnić części mowy: rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki
Wyszukać fragment w tekście na dany temat
Układać zdania na podstawie zgromadzonego słownictwa
4.
-
METODY PRACY:
Podające
Poszukujące
Problemowe
Praktyczne
InstruktaŜu
-
5. FORMY PRACY:
- Zbiorowa jednostka
- Indywidualna zróŜnicowana
6.
-
ŚRODKI METODYCZNE:
Ilustracje roślin i zwierząt
Naturalne okazy roślin łąkowych
Karton z namalowaną tęczą
Źródła światła o dalekim zasięgu, słoik z wodą, biały ekran
Koperty z punktami dla kaŜdego ucznia
Karty pracy
Przebieg zajęć:
Ogniwa lekcji:
- Nawiązanie do wycieczki i tematów poprzednich lekcji
- Wybranie spośród ilustracji roślin, roślin łąkowych i przyporządkowanie im
właściwych nazw
- Wybranie spośród zwierząt, zwierząt łąkowych i przyporządkowanie im właściwych
nazw
- Podział zwierząt na grupy systematyczne: owady, płazy, ptaki, ssaki,
- RozróŜnianie okazów naturalnych roślin z bukietu łąkowego
- Zabawa z piłką – zagadki o roślinach i zwierzętach
- Układanie puzzli tematycznie związanych z łąką
- Rozszyfrowanie hasła w kartach pracy
KAT ĘKACZAKANAKAŁĄKACE (tęcza na łące)
-
Rozmowa dotycząca hasła
Doświadczenie – jak powstaje łąka
Barwy występujące w tęczy
Słuchanie recytacji wiersz pt. „Łąka”
Wypowiedzi sprawdzające rozumienie treści utworu
Czytanie wiersza z podziałem na role
Gromadzenie słownictwa wokół tematu – łące – rozpoznawanie czasowników,
rzeczowników i przymiotników
Układanie zadań z wykorzystaniem tego słownictwa
Bogactwo kolorów na łące – tęcza na łące – kolorowanie tęczy
Śpiewanie piosenki pt. ”KaŜdy kwiat to mały świat”