DEKLARACJA UCZESTNICTWA W PROJEKCIE

Transkrypt

DEKLARACJA UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
Klasa 2 –czerwiec – blok 2 – dzień 4
Scenariusz zajęć
Blok tygodniowy: Na zielonej łące.
Temat dnia: Mieszkańcy łąki.
Cele zajęć:
Uczeń:
-słucha z uwagą nagrania opowiadania;
- wypowiada się na temat zwierząt zamieszkujących łąkę,
- zgodnie bawi się w zespole,
-liczy setkami, uzupełnia oś liczbową, wpisuje brakujące liczby w okienka,
- ilustruje sceny fantastyczne poznaną techniką plastyczną.
Metody aktywizujące, tarcza strzelecka, elementy dramy, działalność praktyczna ucznia, ćwiczeniowa,
zabawowa.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne: karta pracy, nagranie opowiadania , zabawa relaksacyjna ,,Na łące”, ,,Cztery Pory Roku
– wiosna ‘’-Antonio Lucio Vivaldi ,kartoniki z nazwami zwierząt – mieszkańców łąki, kartony A3,farby
plakatowe, pędzle, pojemniki na wodę, wiaderko, kostka do gry, plansza z rozpoczętymi zdaniami, animacja
,,Na łące”, tarcza do samooceny, znaczki z inicjałami dzieci.
Przebieg zajęć
Uwagi
1.
Czynności organizacyjno – porządkowe
(powitanie, kontrola obecności,
przygotowanie do zajęć).
2. Wprowadzenie do zajęć.
-Liczmanek zaprasza wszystkie dzieci na
niecodzienne spotkanie z pewnymi
zwierzętami – mieszkańcami łąki.
- Prosi o staranne zapisanie tematu dnia.
Część główna
1. Wysłuchanie nagrania opowiadania
,,Niedzielny spacer”.
- Formułowanie odpowiedzi na pytania
dotyczące tekstu.
2. Swobodne wypowiedzi na temat zwierząt
zamieszkujących łąki.
- Uczniowie spontanicznie wypowiadają się na
Uwagi
Nagranie opowiadania ,,Niedzielny spacer”.
Scenariusz zajęć klasa II - czerwiec – blok 2– dzień 4 Strona1
Część wstępna
w/w temat. Podaja nazwy tych zwierzątek ,
które można spotkać na łące. Opisują ich
wygląd./np. motyla, biedronki, ślimaka,
pająka/.
Wyszukują ilustracje zwierząt w książkach
przyniesionych do klasy.
3. ,,Na łące” – oglądanie animacji.
-Uczniowie oglądają animację przedstawiającą
zwierzęta mieszkające na łące.
Animacja - ,,Na łące”.
4. Łąka i jej mieszkańcy.
– Uczniowie kończą rozpoczęte zdanie
nazwami zwierząt zamieszkujących łąki.
/ Na łące mieszkają:……/
6. Zabawa relaksacyjna ,,Na łące”.
- Uczniowie słuchają opowiadania nauczyciela
na tle muzyki relaksacyjnej ,,Cztery Pory Roku
– wiosna ‘’-Antonio Lucio Vivaldi .
Kartoniki z nazwami zwierząt – mieszkańców
łąki.
Zabawa relaksacyjna ,,Na łące”.
7. Ciekawostki Liczmanka
Czy wiecie, że…
W Polsce występuje kilka rodzajów biedronek:
Są to: dwukropka, oczatka, bledniczka, łąkowa
oraz najbardziej popularna - siedmiokropka.
/Nauczyciel pokazuje ilustracje biedronek/.
8. Zadanko Liczmanka
Dzieci wycięły z wyprawki banknoty: dwa - 20zł,
cztery -10 zł, dwa - 50 zł.
Podczas podziału po równo Ania miała 3
banknoty, a Piotr 5.
Jakie banknoty mógł mieć Piotr, a jakie Ania?
Karta pracy
9. Liczenie setkami. Rozszerzenie zakresu
liczbowego do 1000.
- Gry i zabawy matematyczne.
/Jaka to liczba? 3d7s2j, 3s7d0j itp.
Scenariusz zajęć klasa II - czerwiec – blok 2– dzień 4 Strona2
5. Liczba pojedyncza i mnoga nazw zwierząt
mieszkających na łące.
- Uczniowie losują kartoniki z nazwami
zwierząt, czytają je i podają, w jakiej liczbie jest
napisana nazwa zwierzęcia. Następnie podają
liczbę mnogą lub pojedynczą do napisanych
nazw.
/motyl – liczba pojedyncza
motyl – motyle
pająki – liczba mnoga
pająki – pająk itp./
10. Zabawy na wesoło.
- ,,Wolne miejsce dla zwierzątka żyjącego na
łące”
-Dzieci siedzą w kole ,,po turecku”, ciasno obok
siebie. Tylko w jednym miejscu krąg jest
przerwany. Dziecko, które ma wolne miejsce
obok siebie, zaczyna zabawę mówiąc: Mam
obok siebie wolne miejsce, zapraszam tu
.............. (wymienia imię zaproszonego
dziecka). Chcę, żeby przyszedł, jak ..( tu podaje
zwierzątko żyjące na łące). Zabawa toczy się do
momentu, aż wszystkie dzieci, wezmą w niej
udział. ( jeśli jest liczna klasa zwierzątka mogą
się powtarzać?).
-,, Jakie to zwierzę?”
-Uczniowie za pomocą gestów przedstawiają
różne zwierzęta( nie tylko żyjące na łące).
Zadaniem dzieci jest odgadnięcie – jakie to
zwierzę. Kto pierwszy odgadnie – przedstawia
za pomocą gestów kolejne zwierzę. Każda
prawidłowa odpowiedź nagradzana jest
brawami.
11. Ilustracja opowiadania ,,Niedzielny spacer”technika -,, Mokre w mokrym”.
-Uczniowie zamaczają kartony w wiaderku z
wodą, a następnie malują farbami plakatowymi
ilustrację do wysłuchanego opowiadania.
Dokonują oceny wg przyjętych kryteriów. Po
wyschnięciu prac – umieszczają je w klasowej
galerii.
Część końcowa
kartony A3,farby plakatowe, pędzle,
pojemniki na wodę, wiaderko.
Uwagi
Scenariusz zajęć klasa II - czerwiec – blok 2– dzień 4 Strona3
Układanie z cyfr liczb trzycyfrowych i głośne ich
odczytywanie.
Porównywanie liczb. W ławkach, w rzędach, w
całej klasie: – Kto ułożył większą/ największą/
liczbę? Kto mniejszą / najmniejszą/?
Kto ułożył liczbę, która w rzędzie setek ma cyfrę
np. 5? Jaka to liczba? Itp.
-Zabawa w sklep - płacimy tylko banknotami.
- Praca z kartą pracy.
/Uczniowie wykonują ćwiczenia i zadania.
Wskazują liczby na osi liczbowej. Liczą setkami,
porównują liczby, przeliczają setkami, podają,
ile jest setek w każdej z zapisanych liczb itp../.
Kostka do gry, plansza z rozpoczętymi
zdaniami.
Tarcza do samooceny, znaczki z inicjałami
dzieci.
Proponowany zapis w dzienniku:
Wysłuchanie nagrania opowiadania ,,Niedzielny spacer”- czytanego przez nauczyciela. Swobodne
wypowiedzi na temat zwierząt zamieszkujących łąki. Liczba pojedyncza i mnoga – ćwiczenia. Zabawa
relaksacyjna ,,Na łące”. Liczenie setkami. Rozszerzenie zakresu liczbowego do 1000. Zabawy na wesoło ilustracja do opowiadania ,,Niedzielny spacer”- technika-,, Mokre w mokrym”.
Podstawa programowa
Dokument „Podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej”
W zakresie edukacji polonistycznej:
1.1a uważnie słucha wypowiedzi i korzysta z przekazywanych
informacji;
1.1b rozumie sens kodowania oraz dekodowania informacji;
odczytuje
uproszczone
rysunki,
piktogramy,
znaki
informacyjne; czyta i rozumie teksty przeznaczone dla dzieci;
1.2.d ma potrzebę kontaktu z literaturą i sztuką dla dzieci;
1.3.a w formie pisemnej tworzy kilkuzdaniową wypowiedź,
1.3.c uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela
odpowiedzi, prezentuje własne zdanie.
1.3.f pisze czytelnie i estetycznie, dba o poprawność
Scenariusz zajęć klasa II - czerwiec – blok 2– dzień 4 Strona4
1. Podsumowanie zajęć:
Uczniowie rzucają kostką. Wylosowana liczba
oczek odpowiada numerowi pytania, na które
należy udzielić odpowiedzi. Każde dziecko ma
jeden rzut kostką.
Plansza z pytaniami:
Jedno oczko - Podczas dzisiejszych zajęć
dowiedziałem się, że………..
Dwa oczka - Na łące można spotkać……
Trzy oczka – Poznałem …………………
Cztery oczka – Liczba pojedyncza wyrazu
motyle, to….
Cztery oczka – Technika mokre w mokrym,
polega na….
Pięć oczek –Potrafię wymienić więcej niż
jedną nazwę biedronki:………..
Sześć oczek – Najbardziej podobało mi
się….
2. Ocena pracy dzieci.
- Każde dziecko zaznacza na tarczy – swoim
znaczkiem z inicjałem - zaangażowanie, nabytą
wiedzę oraz współpracę z innymi.
3. Praca domowa.
Napiszę, które zwierzątko mieszkające na łące
najbardziej mi się podoba i dlaczego.
Autorzy
Scenariusz zajęć klasa II - czerwiec – blok 2– dzień 4 Strona5
Opis zawartości zasobu
gramatyczną, ortograficzną oraz interpunkcyjną.
W zakresie edukacji plastycznej:
4.2.a. ilustruje sceny i sytuacje inspirowane wyobraźnią.
W zakresie edukacji społecznej:
5.4. współpracuje z innymi w zabawie, nauce szkolnej;
przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej;
W zakresie edukacji matematycznej:
7.3 zapisuje cyframi i odczytuje liczby w zakresie 1000;
rozumie dziesiątkowy system pozycyjny;
7.4 porównuje dowolne dwie liczby w zakresie 1000( słownie i
z użyciem znaków).
7.8 rozwiązuje proste zadania tekstowe.
W zakresie wychowania fizycznego i edukacji zdrowotnej:
10.3.c bierze udział w zabawach,
10.4.b wie, jakie znaczenie dla zdrowia ma aktywność fizyczna
Scenariusz zawiera nagranie opowiadania ,,Niedzielny spacer”,
ćwiczenie utrwalające liczbę pojedynczą i mnogą, zadanko i
ciekawostkę Liczmanka, zabawę relaksacyjną ,,Na łące”,
animację, zadania matematyczne - rozszerzenie zakresu
liczbowego do 1000, zabawy na wesoło oraz pracę plastyczną
z zastosowaniem techniki ,,mokre w mokrym”.
Barbara Goliszek