Pływanie - wiadomości
Pływackie MŚ w liczbach
PAP /02.04.2007 10:38
Amerykanie królowali na długim basenie w zakończonych w niedzielę pływackich
mistrzostwach świata w Melbourne. Wygrali połowę z 40 finałów. W Rod Laver Arena
ustanowili 11 z 14 rekordów świata. Największą gwiazdą MŚ był Michael Phelps,
zdobywca siedmiu złotych medali.
Reprezentanci USA wrócą do kraju z 36 medalami - 20 złotymi, 13 srebrnymi i trzema brązowymi.
Pozycja Australijczyków jako drugiej siły MŚ zgodnie z przewidywaniami była niezagroŜona.
Gospodarze przed własną publicznością wywalczyli 21 medali - 9 złotych, 5 srebrnych i 7
brązowych.
Sukces "Aussie" to głównie zasługa pływaczek, które 14-krotnie stawały na podium, w tym
ośmiokrotnie na jego najwyŜszym stopniu. Kobiecym odpowiednikiem Phelpsa była w Melbourne
Lisbeth Lenton, która zdobyła pięć złotych medali.
W sumie obie ekipy zgromadziły blisko połowę ze 120 medali rozdanych w MŚ. Na trzeciej pozycji
w tabeli medalowej znalazła się Francja, dzięki pięciu medalom, w tym dwóm złotym, Laure
Manaudou. W końcowym zestawieniu Polskę wyprzedza jeszcze RPA i Japonia.
Polacy mogą uznać australijskie mistrzostwa za udane. Zachowali szóste miejsce z Montrealu.
Wtedy zdobyli dwa złote i dwa brązowe medale. Tym razem wywalczyli złoto, dwa razy srebrno i
brąz.
Dotychczas "najszybsze" były MŚ rozegrane w Belgradzie w 1973 roku. Wtedy w 29 konkurencjach
poprawiono lub wyrównano 18 rekordów świata. Pięć lat później w Berlinie Zachodnim równieŜ w
29 konkurencjach dokonywano tej sztuki 15-krotnie. RównieŜ 15 razy, ale w 40 konkurencjach,
pływacy poprawiali rekordy świata (14) lub je wyrównywali (1) podczas zawodów w Melbourne.
Najwięcej rekordów świata ustanowił w Rod Laver Arena Phelps. Dokonał tego na 200 m stylem
dowolnym, 200 m stylem motylkowym oraz na 200 i 400 m stylem zmiennym. W indywidualnym
starcie nie zdołał ustanowić rekordu na 100 m delfinem, ale i tak w pięknym stylu zdobył piąte
złoto. Dwa kolejne dołoŜył w sztafetach. Na 4x200 m kraulem Amerykanie równieŜ wyśrubowali
rekord.
Dotąd Ŝadnemu zawodnikowi nie udało się wywalczyć siedmiu złotych medali na jednych MŚ.
Rekord naleŜał do Australijczyka Iana Thorpe'a, który sześć lat temu w Fukuoce na najwyŜszym
stopniu podium stawał sześciokrotnie. Phelps został takŜe pierwszym pływakiem, który zgromadził
20 medali MŚ. W czterech ostatnich imprezach wygrał 17 finałów, a trzy razy zajmował drugie
pozycje. Dotąd liderem tej klasyfikacji był z 18 medalami, w tym 10 z najcenniejszego kruszcu,
Australijczyków z MŚ 2001
2 - dwa kraje zdobyły swoje pierwsze medale w pływackich MŚ Korea Płd. (złoto Tae Hwan Parka na 400 m kraulem) i Wenezuela
(brąz Alberta Subiratsa na 100 m delfinem)