3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek

Transkrypt

3-latek 4-latek 5-latek 3-latek 4-latek 5-latek
Obszar wsparcia:
Zabawy edukacyjne wzmacniające motywację dziecka do poznawania i rozwiązywania
problemów.
Scenariusz zajęć
Autor: Karina Jedynak
Grupa zróżnicowana wiekowo: (3-latki, 4-latki, 5-latki)
Temat: Środki transportu. Jedziemy samochodem.
Cele operacyjne:
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Rozpoznaje różne środki transportu: samochód.
Ćwiczy wyobraźnię.
Rysuje ilustracje wcześniej będące obrazem jego wyobraźni.
Wymyśla nowe zastosowanie przedmiotów.
Wykaz nabywanych umiejętności (ujętych w podstawie programowej, jako osiągnięcia
dziecka kończącego przedszkole):
Dziecko:
3-latek
4-latek
5-latek
Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową.
Odgrywa role w zabawach parateatralnych.
Orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i korzystaniu ze środków transportu.
Uczestniczy w zajęciach ruchowych.
Treści kształcenia:
 posługiwanie się w zabawie ruchem i gestem;
 nazywanie różnych środków transportu: samochód;
 rozwijanie wyobraźni;
 wzmacnianie motywacji do poznawania oraz rozwiązywania problemów.
Opis sposobu realizacji:
Lp.
1.
Rodzaj
ćwiczenia
Nawiązanie
do tematu.
3 min.
Przebieg
3-latki/uwagi
4-latki/uwagi
5-latki/uwagi
o realizacji
o realizacji
o realizacji
1. Gdzie i czym możemy jechać?:
skojarzenia do słowa: jechać – dzieci rysują schematyczną ilustrację swoich
skojarzeń. Prezentacja rysunków.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Ćwiczenia
pamięci.
2 min.
Ćwiczenia
dramowe.
1 min.
2.
Ćwiczenia
właściwe.
10 min.
3.
Ćwiczenia
kończące.
2 min.
2. Dokąd podążą nasze myśli?:
dzieci siedzą w kręgu (jeśli jest duża grupa, można podzielić dzieci na
2-3 zespoły). Pierwsze dziecko mówi słowo kojarzące się z podróżami.
Kolejne, po jego lewej stronie, powtarza słowo kolegi i dodaje swoje. Każde
następne dziecko powtarza słowa od początku do dodania swojego własnego
słowa.
3. Jedziemy samochodem:
dzieci, dobrane w czteroosobowe grupy, wykonują czynności zgodnie
z nagraniem (załącznik nr 5). Przed włączeniem nagrania N może powiedzieć
dzieciom, aby wyobraziły sobie przed sobą czteroosobowy samochód.
4. Co to za przedmiot?:
N zachęca dzieci do oglądania prezentacji multimedialnej (załącznik nr 6).
Dzieci odgadują, co przedstawiają poszczególne slajdy, a następnie
wymyślają nowe zastosowanie tego przedmiotu np. kierownica samochodu
może być karuzelą dla lalek.
5. Koło:
5. Kierownica:
5.
Jak
można
dzieci
uzupełniają dzieci
uzupełniają wykorzystać
części
ilustrację wg własnego ilustrację wg własnego samochodowe?:
pomysłu
(załącznik pomysłu
(załącznik dzieci rysują na kartce
nr 1).
nr 2).
rzecz,
w
której
zastosowanie
znajdą
przedmioty wymienione
we wcześniej oglądanej
prezentacji
multimedialnej.
6. Widok zza szyby samochodu:
chętne dzieci mogą zagrać w gry multimedialne (załączniki nr 7 i 8).
7. Zza szyby samochodu:
wizualizacja. Dzieci siedzą z zamkniętymi oczami. N czyta wolno tekst,
zatrzymując się w odpowiednich momentach, aby ułatwić dzieciom
wyobrażenie sobie treści opowiadania (załącznik nr 3). Następnie dzieci
uzupełniają ilustrację zgodnie ze swoimi wyobrażeniami z wizualizacji
(załącznik nr 4).
Uwagi: Propozycje zawarte w scenariuszu zostały przygotowane w taki sposób, aby nauczyciel
mógł dostosować czas realizacji zajęć do możliwości dzieci w grupie oraz z zachowaniem
tzw. zasady 1/5, zalecanej w części podstawy programowej dotyczącej zalecanych warunków
i sposobu jej realizacji. Zajęcia nie powinny trwać dłużej niż 15 minut. Jeżeli niektóre dzieci
pomimo upływu czasu są zainteresowane proponowanymi działaniami nie należy im przerywać
tej aktywności. Dzieci, których uwaga się wyczerpała, w naturalny sposób powracają do
realizacji „programu własnego”, czyli wybranego przez siebie rodzaju aktywności
(np. zabawowej).
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Metody za M. Kwiatowską (1985):
Czynne: ćwiczeń praktycznych.
Słowne: objaśnienia i instrukcje.
Percepcyjne: obserwacja i pokaz, przykład dorosłych.
Formy pracy: praca indywidualna jednolita i zróżnicowana, zbiorowa jednolita
i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
kartki formatu A4, kredki, komputer z dostępem do Internetu oraz głośnikami lub tablica
multimedialna oraz środki dydaktyczne zamieszczone na portalu Scholaris (dla nauczyciela,
do wykorzystania w pracy z dzieckiem):
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
Ilustracja - Koło;
Ilustracja - Kierownica;
Tekst wizualizacji - Zza szyby samochodu;
Ilustracja - Zza szyby samochodu;
Plik dźwiękowy - Jedziemy samochodem;
Prezentacja multimedialna - Co to za przedmiot?;
Puzzle multimedialne - Samochód;
Kolorowanka multimedialna - Widok zza szyby samochodu.
Projekt finansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

Podobne dokumenty