Scenariusz nr 8

Transkrypt

Scenariusz nr 8
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH W GRUPIE „0 – I”
Prowadząca: Bogumiła Mankiewicz
Czas trwania: 1 godz.
Liczba uczestników: w zależności od obecności dzieci – 12-20
Tematyka zajęć: Tropiciele zadań – współzawodnictwo grupowe
Cele zajęć - dziecko:
- uczy się rozumienia poleceń,
- potrafi współpracować w grupie,
- ćwiczy spostrzegawczość,
- właściwie odczytuje piktogram,
- stosuje zasadę fair play,
- w umiejętny sposób cieszy się z wygranej,
- potrafi przegrywać.
1.Metody prowadzenia zajęć i aktywności dzieci:
- metoda słowna,
- dziłalność praktyczna dzieci,
2. Forma sprawdzenia osiągnięcia celu:
- instruktaż
- obserwacja,
- ocena słowna wykonanego zadania,
3. Materiały i pomoce: koperty z zadaniami, krzyżówki obrazkowe, papier kolorowy, puzzle.
4. Przebieg zajęć, załączniki:
Część wstępna:
- sprawdzenie obecności,
1
- podanie tematyki zajęć,
- wdrożenie do porządku,
Część właściwa:
1.Omówienie kolejnych etapów zabawy.
Wychowawca przedstawia dzieciom plan zabawy z uwzględnieniem kolejności wykonywanych
działań.
2. Podział uczniów na grupy równoliczne z uzasadnieniem doboru (nauczyciel bierze pod uwagę
umiejętność czytania i pisania).
Zadanie pierwsze:
- grupy poszukują kopertę z pierwszym zadaniem zgodnie z regułą zabawy „Ciepło-zimno”.
Zadanie drugie:
- rozwiązywanie krzyżówek obrazkowych i odczytanie hasła: „wieża” (samodzielnie lub z
pomocą wychowawcy).
Zadanie trzecie:
- zbudowanie w grupach jak najwyższej wieży z takiej samej ilości klocków w określonym
czasie.
Zadanie czwarte:
- odszukiwanie koperty z kolejnym zadaniem według instrukcji prowadzącego .
Zadanie piąte:
- wykonanie łódeczek z kolorowego papieru metodą origami w określonym czasie.
Zadanie szóste:
- odszukanie kopert z zadaniem zgodnie z treścią wierszyka.
Zadanie siódme:
- ułożenie obrazka z puzzli w określonym czasie.
3. Podliczenie punktów zdobytych przez każdą grupę.
4. Nagrodzenie wszystkich uczestników.
5. Podsumowanie zabawy. Ustalenie wraz z uzasadnieniem:
2
- które z zadań było najciekawsze,
- które sprawiło największą trudność,
- które było najłatwiejsze.
6. Podziękowanie za udział w zabawie.
Opracowała: Bogumiła Mankiewicz
3