Scenariusz zajêcia warszt Dzien Ziemi

Transkrypt

Scenariusz zajêcia warszt Dzien Ziemi
Scenariusz zajęć warsztatowych przeprowadzonych z okazji
obchodów Dnia Ziemi organizowanych pod hasłem
„Las skarbem przyrody”
Opracowanie: Ewa Jaworska
Grupa mieszana – uczniowie z klas I – III
Czas trwania – 70 min.
Prowadzenie – Ewa Jaworska, ElŜbieta Telman
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości o roślinach i zwierzętach leśnych,
- pogłębianie wiedzy na temat zagroŜeń i sposobów ochrony środowiska,
- kształtowanie właściwych postaw proekologicznych,
- propagowanie zdrowego stylu Ŝycia,
- kształtowanie umiejętności współpracy zespołowej.
Materiały: kredki, noŜyczki, szablony krasnoludków, kolorowe pudełko, karteczki z
poleceniami jak tańczyć, karteczki z nazwami zwierząt, kartki formatu A4,
nagranie dowolnej muzyki tanecznej, list od krasnali.
Przebieg spotkania:
1. Zadanie na wejście – uczestnicy przygotowują sobie emblematy w kształcie
krasnoludka – wycinają, kolorują, podpisują własnym imieniem i przyczepiają do
bluzki.
2. Powitanie – zabawa integrująca „Witam wszystkie krasnale, które…”
3. Zabawa fabularyzowana – „Krasnoludkowo – bajka o Ŝyciu Leśnych Krasnali”
(wg pomysłu ElŜbiety B. Kędzior zamieszczonego w czasopiśmie Grupa i zabawa
nr 2/97 wyd. KLANZA)
Narracja:
Gdzieś w wielkopolskim lesie znajduje się mała osada – Krasnoludkowo, którą
zamieszkują Leśne Krasnale.
Jest to naród bardzo malutki, o tyci…Zaś uszy mają wielkie, a to od ciągłego
nasłuchiwania, czy nie zbliŜa się jakiś niepoŜądany gość.
Krasnale mieszkają w malutkich domkach, wykopanych w ziemi przez krety. W
kaŜdym takim domku Ŝyje tata – Krasnal, mama – Krasnalka i dzieciątka –
Krasnalątka.
Łąkowe Krasnale chodzą w zielonych kubraczkach, zielonych spodniach,
zielonych butkach i zielonych czapeczkach – takich, jak roślinność w lesie. Ale
czasami zakładają czapeczki Ŝółte – jak mlecze, białe – jak konwalie, czerwone –
jak poziomki lub fioletowe – jak fiołki. Wszystko to po to, by nie moŜna ich było
zauwaŜyć.
Świat w Krasnoludkowie wygląda zupełnie inaczej niŜ u nas. Nad głowami
szumią mieszkańcom wysokie drzewa i inna roślinność leśna. Trudno coś dojrzeć
pomiędzy tym gąszczem. Dlatego, jak leśny Krasnal chce spotkać innego
Leśnego Krasnala, musi go bardzo wypatrywać. Chodzi, więc, wypatruje, kiedy go
dojrzy, łapie, czym prędzej, krzycząc: „Cześć!” Zdarza się przy tym czasem, Ŝe na
raz połapie się kilku. Chodzą, więc teraz w tych grupach i wypatrują innych
Krasnali. A gdy zobaczą, znów krzyczą: „Cześć!” i czym prędzej ich chwytają, by
nie zniknęli.
Działanie:
Chodzimy i wypatrujemy innych „Krasnali”. Na hasło prowadzącego: „Jest”,
łapiemy pierwszą upatrzoną osobę i krzyczymy: „Cześć!”. Teraz chodzimy juŜ
dwójkami lub w grupach. I znów na hasło prowadzącego łapiemy inną grupę.
Narracja:
W Krasnoludkowie znajduje się leśna polana zwana Polaną Wesołej Zabawy.
Spotykają się na niej wszystkie Krasnale, by się razem pobawić.
Działanie:
Zabawa muzyczna „Taneczna loteryjka”.
Pokazujemy dzieciom „zaczarowane” pudełko. W pudełku są losy, na których jest
napisane, jak trzeba tańczyć( np. tańczymy jak drzewna wietrze, jak złote rybki,
jak słonie, itp.) Chętne dziecko losuje los. Odczytujemy, włączamy muzykę i
wszyscy tańczą wg instrukcji. Gdy muzykę przerywamy, któreś z dzieci losuje
kolejny los, itd.
Narracja:
W Krasnoludkowym lesie mieszkają róŜne zwierzęta – wilki, borsuki, zające, jeŜe.
śyją one bardzo zgodnie i nie robią sobie krzywdy, Razem się bawią, razem
pracują i pomagają sobie nawzajem.
Działanie:
Podział uczestników na 4 grupy zwierząt na drodze losowania. Dzieci siadają w
kręgu na krzesełkach, jedno dziecko pozostaje w środku koła. Wywołane grupy
dzieci – zwierząt ( np. wilki i jeŜe ) muszą zmienić swoje miejsce. Uczestnik, dla
którego braknie miejsca pozostaje w środku koła.
Narracja:
Leśne krasnale bardzo lubią naśladować zwierzęta. Naśladują ich głosy, sposób
poruszania się, świetnie się przy tym bawiąc.
Działanie:
Zabawa „Moje prawe miejsce jest puste”
Uczestnicy siedzą w kręgu. To dziecko, które nie ma sąsiada po prawej stronie
mówi: „Moje prawe miejsce jest puste, zapraszam do siebie……….(imię) jako
dzika (wiewiórkę, jelenia, itp.)
Narracja:
W Krasnoludkowie, oprócz krasnoludków i zwierząt, mieszka równieŜ Czarownica.
Czarownica ta jest bardzo groźna dla zwierząt, ale boi się krasnoludków. Często,
więc zwierzęta, nawet wilki, proszą krasnali o pomoc. Wilki jednak nie potrafią być
wdzięczne i czasami ostrzą sobie zęby na krasnale.
Działanie:
Zabawa „Zaczarowany las”
Podział uczestników na dwie równoliczne grupy. Wyznaczona jest granica między
ich terenami. Grupy decydują, kogo będą przedstawiać – krasnoludka,
czarownicę czy wilka i ustalają charakterystyczny gest. Po naradzie grupy
podchodzą do granicy i na hasło prowadzącego pokazują gest. NaleŜy się szybko
zorientować, czy trzeba łapać czy uciekać, zgodnie z zasadą: czarownica łapie
wilka, wilk łapie krasnoludka, a krasnal – czarownicę. Złapani przechodzą do
grupy przeciwnej. Zabawy powtarzamy kilkakrotnie.
Narracja:
Nie myślcie sobie, Ŝe Leśne Krasnale mają tylko pstro w głowie. Ile to one mają
pracy kaŜdego dnia. A to pokazują sarenkom, gdzie najsmaczniejsza trawa, to
ostrzegają zające przed myśliwymi, suszą motylom skrzydła po deszczu, liczą
kropki biedronkom, rozmawiają pszczołami o tegorocznych zbiorach, czasami
pomogą coś nieść mrówce. Sprzątają teŜ śmiecie, które rozrzucili ludzie. Bo taki
zaśmiecony las wygląda bardzo nieładnie. Poza tym śmiecie bywają teŜ
niebezpieczne: zwierzęta mogą się nimi skaleczyć lub połknąć coś trującego czy
ostrego przez nieuwagę. Dlatego Leśne Krasnale mają ogromną prośbę do dzieci
i dorosłych, by nie wyrzucali śmieci, gdzie popadnie. PrzecieŜ w końcu sami
wymyślili kosze i worki na śmiecie, i śmietniki. Krasnale przysłały nawet specjalnie
list do nas do szkoły. Musiały się pewnie bardzo namęczyć, Ŝeby napisać taki
duŜy list, są przecieŜ takie małe. Musi, więc to być dla nich bardzo waŜne.
Posłuchajcie:
Kochani ludzie!
Aby na świecie było ładnie,
Nie rzucaj śmieci, gdzie popadnie.
I po zabawie sprzątaj sam –
Taką ja prośbę, Krasnal, mam.
Z pozdrowieniami
Leśne Krasnale.
PomoŜemy Krasnalom dbać o czystość i porządek. Spróbujcie ułoŜyć hasła
dotyczące właściwego zachowania się w lesie, a Krasnale napiszą je na
tabliczkach i porostawiają w róŜnych miejscach, aby ludzie, którzy tu się zjawią
wiedzieli, co wolno, a czego nie wolno robić w lesie.
Działanie:
Uczestnicy układają hasła i głośno je prezentują, a prowadzący zapisują na
osobnych kartkach. Umieszczamy hasła w widocznym miejscu.
Narracja:
Kiedy zbliŜa się wieczór Leśne Krasnale zbierają się na polance, aby poŜegnać
się ze sobą. Siadają w kręgu, uśmiechają się i machają do siebie długimi uszami.
Działanie:
Uczestnicy siedzą w kręgu. Począwszy od osoby prowadzącej, wszyscy odliczają
kolejno. Prowadzący przykładając dłonie do głowy i kiwając nimi mówi: „Krasnal
nr 1 pozdrawia Krasnala nr …”. Wywołany Krasnal kiwa swoimi uszami i
pozdrawia następnego, podając, jak poprzednio swój numer i numer
pozdrawianego Krasnala.

Podobne dokumenty