„Ja wśród innych – jakich zasad będziemy przestrzegać

Transkrypt

„Ja wśród innych – jakich zasad będziemy przestrzegać
Scenariusz do lekcji wychowawczej na temat:
„Ja wśród innych – jakich zasad będziemy przestrzegać w naszej
klasie?”.
Scenariusz opracowałam na podstawie warsztatów „Trening interpersonalny”
przeprowadzonych w Placówce Doskonalenia Nauczycieli „Alfa” w Gnieźnie.
CELE:
-
doskonalenie umiejętności wypowiadania własnego zdania,
-
kształtowanie zdolności słuchania i przyjmowania sensownych argumentów innych ludzi,
-
rozwój samodzielności myślenia,
-
kształcenie umiejętności
ustalania wspólnych zasad, które będą przez wszystkich
respektowane,
-
integracja klasy.
METODA:
Dyskusja, burza mózgów na temat: „ Co powoduje, że w grupie czuję się dobrze?
Co powoduje, że w grupie czuję się źle?” Podział klasy na kilkuosobowe zespoły,
każda grupa otrzymuje dwa arkusze papieru.
CZAS: 45 minut.
MATERIAŁY: 10 plansz, czyli dużych płacht papieru, kolorowe pisaki.
INSTRUKCJA:
Każdy zespół na jednej planszy pod hasłem; „W grupie czuję się źle, gdy...............”
wpisuje to co członkom grupy przeszkadza się dobrze czuć w jakimś zespole ludzi. Na drugiej
planszy pod hasłem: „W grupie czuję się dobrze, gdy...............”wypisuje wszystkie
czynniki, które pozwalają na znalezienie dającego satysfakcję miejsca w grupie.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Podział na grupy i wyjaśnienie zadań.
2. Odczytanie i wpisanie do schematu tych czynników, które utrudniają nam istnienie
w grupie.
3. Odczytanie i wpisanie do schematu tych czynników, które ułatwiają nam istnienie
w grupie.
4. Wpisanie do schematu tych zasad, które chcemy przestrzegać w naszej grupie.
5. Podsumowanie i określenie wspólnych zasad, których chcemy przestrzegać, aby każdy
z członków klasy czuł się akceptowany i doceniany, tak by miał możliwość rozwoju
i samorealizacji oraz przede wszystkim aby obecność w grupie była przyjemnością,
a nie nieprzyjemnym obowiązkiem.
np.: złośliwość
zawiść
np.: wrogość
np.: brak
akceptacji
ZACHOWANIA
NEGATYWNE
np.: wulgarność,
chamstwo
ZASADY KLASY IC
np.: zaufanie
Rozmawiamy ze sobą i słuchamy
się nawzajem.
Nie używamy wulgaryzmów.
Mówimy prawdę.
Nie obgadujemy nikogo.
Jesteśmy pozytywnie nastawieni do
innych i kulturalni.
Przestrzegamy regulaminów
szkolnych.
Przestrzegamy zasady „tu i teraz”.
Szanujemy prywatność.
np.:
szanowanie
prywatności
ZACHOWANIA
POZYTYWNE
np.: zasady
kultury
np.: rozmowy
np.: otwartość
Scenariusz ten został wykorzystany również przez innych nauczycieli wychowawców.
Opracowała:
Bernadeta Wysocka-Czyżowicz