Ja wśród innych – co nas łączy?

Transkrypt

Ja wśród innych – co nas łączy?
Scenariusz do lekcji wychowawczej na temat:
„Ja wśród innych – co nas łączy?
Scenariusz opracowałam na podstawie warsztatów „Trening interpersonalny”
przeprowadzonych w Placówce Doskonalenia Nauczycieli „Alfa” w Gnieźnie.
CELE:
-
doskonalenie umiejętności wypowiadania własnego zdania,
-
kształtowanie zdolności słuchania i przyjmowania sensownych argumentów innych ludzi,
-
rozwój samodzielności myślenia,
-
umiejętność wskazywania naszych indywidualnych cech,
-
kształcenie zdolności wyszukiwania cech wspólnych, właściwych dla danej grupy,
-
umiejętność podejmowania wspólnych decyzji; współdziałania w grupie,
-
integracja klasy.
METODA:
Dyskusja, burza mózgów na temat:
„ Co mamy ze sobą wspólnego, a co odróżnia nas od innych?
Podział klasy na kilkuosobowe zespoły, każda grupa otrzymuje arkusz papieru.
CZAS: 45 minut.
MATERIAŁY: 5 - 6 plansz, czyli dużych płacht papieru, kolorowe pisaki.
INSTRUKCJA:
Każdy zespół na planszy rysuje kwiat. Każdy płatek to jeden członek grupy. W płatki
wpisujemy to czym dana osoba różni się od reszty grupy np.: długie włosy, umiejętność gry
na gitarze, w środek kwiatka wpisujemy te cechy i zainteresowania, które są wspólne dla całej
grupy. Jako podsumowanie każda grupa układa wierszyk ( piosenkę ) o tym co ich łączy.
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Podział na grupy i wyjaśnienie zadań.
2. Prezentacja utworów poświęconych cechom wspólnym członków grup.
3. Ułożenie listy wspólnych zainteresowań całej klasy. w grupie.
4. Podsumowanie i określenie wspólnych zainteresowań całej klasy.
Chociaż każdy z nas jest inny, mamy wiele cech indywidualnych to tak naprawdę
łączy nas dużo więcej niż dzieli, a ponieważ mamy różne zainteresowania i zamiłowania
to możemy się od siebie wiele nauczyć.
Przykładowy kwiatek:

Podobne dokumenty