Scenariusz zajęć w klasie

Transkrypt

Scenariusz zajęć w klasie
Scenariusz zajęć w oddziale przedszkolnym 30.01.2013
Nauczyciel prowadzący: Lucyna Wolnik
Blok tematyczny: Zabawy i sporty na śniegu
Temat dnia: Zima wokoło
Cele ogólne:
Rozwijanie zdolności koncentracji uwagi i spostrzegawczości;
Rozwijanie zainteresowania światem przyrody;
Inspirowanie dzieci do dokarmiania ptaków zimą;
Utrwalanie nazw pór roku i miesięcy;
Utrwalanie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej
wyrazów;
Posługiwanie się umiejętnością liczenia i przeliczania w różnych
sytuacjach zadaniowych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
Potrafi wymienić cechy charakterystyczne zimy,
Dostrzega regularność pór roku,
Potrafi nazwać ptaki przylatujące do karmnika,
Wie jak one wyglądają i czym można je dokarmiać
Zna budowę ptaka,
Potrafi wykonać pracę plastyczną techniką orgiami,
Potrafi wypowiadać się całymi zdaniami na temat zimy i ptaków,
Uzupełnia pokarm w „Ptasiej stołówce”.
Środki dydaktyczne:
Prezentacja multimedialna, ilustracje pór roku i miesięcy, przygotowany
pokarm do „Ptasiej stołówki” – nasiona, owoce, tłuszcz, koła do wykonania
sylwetki ptaka, gazety, arkusze z wykonanymi karmnikami, nagranie muzyczne
do zabawy ruchowej.
Przebieg zajęć:
1. „Zima” – rozwiązanie zagadki obrazkowej.
Zaprezentowanie dzieciom slajdu przedstawiającego zimę. Odgadnięcie nazwy
pory roku. Wypowiedzi dzieci na temat zimy:
- Co to jest zima?
-Dlaczego lubicie zimę?
-Kiedy powiemy, że zima jest zła, groźna?
-Jakie znacie pory roku?
- Jaka pora roku była przed zimą, jaka będzie po zimie?
Analiza wzrokowo – słuchowa wyrazu „zima”.
2. Zabawa ruchowa – „Zima wokoło”.
Przy pomocy gazet dzieci naśladują zimowy wiatr, spacer po zamarzniętym
śniegu, skrobanie szyb w samochodzie w czasie mrozu, otrzepywanie butów ze
śniegu, lepienie śniegowych kul, zabawa śniegowymi kulami (toczenie,
podrzucanie, celowanie).
3. „Gdzie zawitała zima?” – odgadnięcie nazwy miejsc zaprezentowanych
na slajdach, wypowiedzi na ich temat, rozmowa na temat „Ptasie
stołówki” i ptaków, które ją odwiedzają, rozpoznanie i nazywanie ptaków
odwiedzających karmniki.
4. „Jaki to miesiąc?” – odgadnięcie nazwy miesiąca „luty” na podstawie
zaprezentowanego modelu wyrazu, wyjaśnienie nazwy tego miesiąca,
odgadnięcie przysłowia o lutym i jego interpretacja, analiza wzrokowo –
słuchowa wyrazy „luty”.
5. „Co jedzą ptaki?”- wypowiedzi na temat ptasich przysmaków na
podstawie zaprezentowanych slajdów, przygotowanych owoców i
pokarmu dla ptaków zgromadzonego w „Ptasiej spiżarni”.
6. „Jak zbudowany jest ptak?” – odgadywanie i nazywanie elementów
budowy ptaka na podstawie slajdu i własnych doświadczeń.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gimnastyka” – nazywanie części ciała
człowieka, połączone ze śpiewem i ruchem ilustrującym słowa piosenki.
8. Wykonanie pracy plastycznej techniką orgiami „Ptak” – wykonanie pracy
z kół, kierowanie się wiadomościami na temat budowy ptaka, własną
wyobraźnią i inwencją twórczą.
9. Przerwa na czynności samoobsługowe po pracy.
10. Wyjście do szkolnego ogrodu – uzupełnianie pokarmu w „Ptasiej
stołówce”, obserwacja ptaków, zakończenie zajęć.
Lucyna Wolnik