LOT-R Test Orientacji Życiowej Autor: M. F. Scheier, Ch. S. Carver
LOT-R Test Orientacji Życiowej Autor: M. F. Scheier, Ch. S. Carver, M. W. Bridges Autorzy adaptacji: R. Poprawa i Z. Juczyński LOT-R zawiera 10 stwierdzeń; sześć z nich ma diagnostyczną wartość dla dyspozycyjnego optymizmu. Przeznaczona do badania zdrowych i chorych osób. Opis narzędzia, jego własności psychometryczne, instrukcja badania i normy znajdują się w zbiorze "Narzędzia pomiaru w promocji i psychologii zdrowia" Zygfryda Juczyńskiego.