Scenariusz warsztaty z rodzicami

Transkrypt

Scenariusz warsztaty z rodzicami
Autorka: Ewa Borgosz
SCENARIUSZ WARSZTATU/RADY PEDAGOGICZNEJ NA TEMAT JAK RADZIĆ
SOBIE Z „TRUDNYMI” RODZICAMI?
CEL
Kształtowanie u nauczycielek i nauczycieli umiejętności reagowanie w trudnych sytuacjach w
relacjach z rodzicami.
KRYTERIA SUKCESU
 rozpoznasz niektóre przyczyny trudnych zachowań rodziców,
 podasz kilka sposobów reagowania na trudne zachowania,
 zastosujesz postawę asertywnie-życzliwą wobec każdego rodzica.
MATERIAŁY




Materiał 1. Trudne postawy rodziców wobec dzieci
Materiał 2. Trudne postawy rodziców wobec nauczycieli
Materiał 3. Co może denerwować rodziców
Inne materiały warsztatowe: flipchart, mazaki kolorowe, kartki A4
PRZEBIEG
Czas
5 min
Cele
Zapoznanie z celami i kryteriami
Przebieg
Przedstaw uczestnikom cel
warsztatu i kryteria sukcesu.
Wyjaśnij,
że
szkolenie
zostanie przeprowadzone w
taki sposób, że nauczyciele
będą mieli okazje przećwiczyć
rozmowy
z
„trudnymi”
rodzicami.
10
min
Zrozumienie przyczyn niektórych
trudnych zachowań rodziców
Warto porozmawiać z n-lami
o tym, dlaczego coraz częściej
mamy do czynienia z trudną
sytuacją w kontaktach z
rodzicami
i uświadomić
nauczycielom, że ten trend nie
odwróci się.
Można
nawiązać
do
doświadczeń nauczycieli: Czy
poniższe stwierdzenia dotyczą
również ich samych? W jaki
Uwagi
sposób?
Kiedy coś mi zaczyna dolegać
– sprawdzam w Internecie, o
czym świadczą objawy i gdy
idę do lekarza, już mam
pewna orientację co do mojej
ewentualnej choroby. Potem
zaglądam na fora, żeby
poznać opinie o przepisanych
lekach i o lekarzu...
To samo robią
w odniesieniu do
metod nauczania itp.
30
min
Określenie trudnych zachowań
rodziców w szkole
rodzice
szkoły,
Wyjaśnij zasady rozmowy w
parach i określ czas na
wypowiedzi poszczególnych
osób.
Rozdaj nauczycielom kartki,
na których będą mogli zapisać
odpowiedzi na pytania na
kolejnym
slajdzie.
Odpowiedzi
zapisuje
w
skrócie osoba, która słucha!
Nauczyciele odpowiadają na
wszystkie pytania.
1.
Opisz trudne spotkanie
z rodzicem, które do dziś Cię
prześladuje.
Wyjaśnij,
dlaczego tak się dzieje.
2.
Jakie
jest
Twoim
zdaniem największe wyzwanie
we współpracy z takim
rodzicem?
3.
Jak strategia może być
Twoim zdaniem najbardziej
pomocna w pracy z takim
rodzicem?
4.
Czego chciałabyś się
dowiedzieć o pracy z takim
rodzicem?
Najpierw opowiada osoba A,
Kartki,
długopisy,
flipcharty,
flamastry
a potem B. Jeśli ktoś pracuje
w szkole krótko i nie ma
jeszcze
tego
rodzaju
doświadczeń,
zamiast
trudnego spotkania z rodzicem
może przypomnieć sobie inna
sytuację – np. w urzędzie,
firmie usługowej, na studiach
czy w sklepie.
Po tym ćwiczeniu poproś
nauczycieli o podzielenie się
swoimi przemyśleniami.
Na jednym plakacie w trzech
kolumnach zapisz odpowiedzi
na trzy pierwsze pytania. Po
każdej wypowiedzi zapytaj,
czy ktoś miał podobny
„trudny
przypadek”
–
wówczas do problemu dopisz
tylko wyzwanie i strategię
(jeśli pojawia się różne).
Na osobnym plakacie zapisz
pytania.
20
min
Klasyfikacja trudnych zachowań
rodziców i poznanie sposobów
reagowania na nie
Sprawdźcie
wspólnie
z Materiał 1
nauczycielami,
które
z Materiał 2
„trudnych” postaw rodziców
mieszczą się w podanych na
kategoriach:
 zaniedbywanie
 nadopiekuńczość
 perfekcjonizm.
Rozdaj materiał 1 (Trudne
postawy rodziców wobec
dziecka) i poproś o zapoznanie
się z nim.
Przedstaw kolejne trudne
postawy, tym razem związane
z relacjami i oczekiwaniami
wobec nauczycieli – rodzic
perfekcjonista,
rodzic
bezradny, rodzic wrogi i
kłótliwy. Rozdaj materiał 2
(Trudne postawy rodziców
wobec nauczycieli) i poproś o
zapoznanie się z nim.
30
min
Zastosowanie w praktyce sposobów
reagowania.
Kolejnym ćwiczeniem
symulacja
rozmowy
„trudnym” rodzicem.
jest
z
Każdy nauczyciel wybiera
sytuację,
którą
chciałby
przećwiczyć – może to być
sytuacja o której opowiadał w
poprzednim
ćwiczeniu.
Najlepiej, jeśli pary są te
same, bo wówczas każdy z
nauczycieli zna sytuację.
Zadaniem jest przećwiczenie
innej strategii. Jeden z
nauczycieli
pozostaje
w
swojej roli, a drugi wciela się
w rolę rodzica.
Po symulacji nauczyciele
omawiają swoje refleksje i
odczucia. Można to ćwiczenie
przeprowadzić w inny sposób
– połączyć dwie pary o
wówczas dwie osoby są
obserwatorami
w
czasie
odgrywania scenek. Tylko to
zabierze o wiele więcej czasu.
15
min
Uświadomienie wpływu szkoły i
nauczycieli na postawy rodziców
Warto podkreślić, że zdarza Materiał 3
się tak, że sami wprowadzamy
rodziców
w
stan
podenerwowania – dodatkowe
informacje
znajdziesz
w
materiale nr 3. Zapytaj
uczestników:
O
co
powinniśmy
zadbać
w
relacjach z rodzicami, żeby
uniknąć trudnych sytuacji,
zapobiec im?
Jeśli zabraknie czasu – rozdaj
materiał 3. Przeczytanie i
przedyskutowanie go można
zadać jako pracę domową.
15
min
Podsumowanie i refleksja
W podsumowaniu poproś
nauczycieli o refleksję: Co
zmienię/zastosuję/zapamiętam.
Sprawdź, czy na wszystkie
pytania z plakatu „Czego
chciałabyś się dowiedzieć o
pracy z takim rodzicem?”
Wykreśl te, pytania, na które
odpowiedź
nauczyciele
uzyskali, dopisz te, które
nauczyciele podadzą w rundce
końcowej.
Jako pracę domową można
zadać
przećwiczenie
w
praktyce poznanych technik.