Scenariusz zajęć muzyczno – ruchowych w grupie VI – 5 – latki

Transkrypt

Scenariusz zajęć muzyczno – ruchowych w grupie VI – 5 – latki
Scenariusz zajęć muzyczno – ruchowych w grupie VI – 5 – latki
Temat: W krainie św. Mikołaja
Prowadzący : Katarzyna Wojciechowska
Cel główny: stworzenie warunków do osiągnięcia w maksymalnym zakresie
umiejętności rytmiczno – muzycznych
Cele operacyjne:
-
rozwijanie twórczej aktywności
-
kształcenie percepcji słuchowej
-
rozwijanie predyspozycji i wrażliwości muzycznej
Podstawa programowa:
8.1 – dziecko śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki
ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
Metody i formy pracy:
-
zabawowa,
-
praktycznego działania,
-
stawianych zadań,
Formy pracy:
-
indywidualna
-
zespołowa
Pomoce:
-
nagranie z muzyką do rozgrzewki: marsz, bieg, wysoko, nisko, zatrzymanie
-
nagranie „Jesu, Joy of Man’s Desiring” - Kitaro
-
nagranie „ Taniec śnieżynek”
-
chusteczki
-
nagranie z piosenką „Pani Zima”, „Rozruszanka”
Przebieg zajęcia:
1. Część wstępna – rozgrzewka
a)
marsz – bieg „Śnieżynki wirują powoli i szybko”
b)
wysoko – nisko „Śnieżynki są wysoko nad ziemią, śnieżynki są nisko nad
ziemią”
c)
„Rozruszanka” - piosenka
2. Część właściwa
a) Drama pt. "Jestem Śnieżynką" - twórczy ruch inspirowany słowem i muzyką –
muzyka „Jesu, Joy of Man’s Desiring” - Kitaro
-
"W "Zimowej krainie" mieszka Śnieżynka, która jest bardzo smutna. bo jest
tylko jedna. Pomóżmy śnieżynce. Zamieniam Was w śnieżynki-" dotykam
dzieci różdżką i wręczam im białe chusteczki. "Śnieżynce już nie będzie
smutno, bo będzie miała wielu przyjaciół". "Śnieżynki" inspirowane muzyką,
trzymając białe chusteczki podnoszą ręce do góry. Następnie naśladują
śnieżynkę, w czasie ładnej, zimowej pogody. Kiedy lekki wiatr unosi je nad
ziemią, kołyszą się i lekko osiadają na ziemi. Gdy akompaniament zmienia się
na groźny, szybszy, głośny - "śnieżynki" poddają się silnemu wiatrowi i
obracają się wokół własnej osi. Później zamieć uspokaja się i "śnieżynki"
wolno opadają, by zupełnie znieruchomieć. gdy akompaniament cichnie.
b) „Taniec śnieżynek”
Dzieci dobierają się w pary tworząc śnieżynkę i stoją w różnych miejscach sali.
Na hasło:
-
taniec – dzieci tańczą w kółeczkach
-
zmiana – następuje zmiana kierunku tańca
-
środek – dzieci poruszają się do środka i na zewnątrz w rytm melodii,
zwiększając lub zmniejszając tym śnieżynkę
-
boki – dzieci rytmicznie kołyszą się na boki
-
czwórki – dzieci tworzą koła z czterech osób, powiększając przy tym śnieżynkę
-
taniec – taniec w większych kołach
-
zmiana – zmiana kierunku tańca
-
środek – dzieci poruszają się do środka i na zewnątrz w rytm melodii,
zwiększając lub zmniejszając tym śnieżynkę
-
boki – dzieci rytmicznie kołyszą się na boki
-
ósemki – dzieci tworzą jeszcze większą śnieżynkę
-
taniec – taniec w większych kołach
-
zmiana – zmiana kierunku tańca
-
środek – dzieci poruszają się do środka i na zewnątrz w rytm melodii,
zwiększając lub zmniejszając tym śnieżynkę
-
boki – dzieci rytmicznie kołyszą się na boki
3. Zakończenie
Osłuchanie się z muzyką i tekstem piosenki „ Pani Zima”
Piosenka ,,Pani Zima”
Pędzą sanie białą drogą
Wieje zimny wiatr.
A na saniach pani Zima
Jedzie poprzez las.
Ref. A płatki śniegu lecą z nieba
Tańczą, jak im wietrzyk gra,
Skrzą się w słońcu białym puchem
Zasypują świat.
Już kałuże zamarznięte
Już na drzewach szron,
Zaspy w polu, zaspy w lesie
Wicher dmucha wciąż.
Ref: A płatki...
Konie dzwonią podkówkami
W uszy szczypie mróz,
Pani Zima się uśmiecha
Jakże pięknie tu.

Podobne dokumenty