Scenariusz "Radosna zima" 3,4 latki
Transkrypt
Scenariusz "Radosna zima" 3,4 latki
Grupa: 3-4 latki Temat zajęć: „Radosna zima” Badana umiejętność: Osiągnięcia dzieci w zakresie aktywności ruchowej Cel główny: -Dostarczenie dzieciom odpowiedniej porcji ruchu w zabawach i ćwiczeniach kształtujących; -Rozwijanie sprawności ruchowej i wrażliwości muzycznej; Cele szczegółowe: -Dzieci ustawiają się w zaproponowanym ustaleniu; -Dzieci przybierają poprawne pozycje wyjściowe; -Dzieci reagują na sygnał dźwiękowy i wzrokowy; -Dzieci poprawnie wykonują ćwiczenia: orientacyjno porządkowe, gimnastyczno – kształtujące; -Dzieci poprawnie i bezpiecznie wykonują ćwiczenia z przyborami; Metody: -Czynne: zadań stawianych do wykonania; -Pedagogika zabawy; Formy pracy: -Z całą grupą; Pomoce: -Gazety dla każdego dziecka; -Długi sznurek; -3 koła w kolorach: żółtym, czerwonym i białym; -Kolorowe gumki w trzech kolorach (jeden kolor dla jednej grupy); -Chusta animacyjna; Płyty CD: - „Śpiewające brzdące cz. 3”; - Kolorowe pory roku – „Zima”; - Smak ciszy; - Już w szkole cz. 1; - Cztery pory roku „Zima” – A. Vivaldiego Przebieg zajęć: I Część wstępna 1.Zabawa orientacyjno – porządkowa „Wiatr i śnieżynki” a)Gdy wieje wiatr (dźwięki tamburyna) dzieci – śnieżynki biegają po sali (wirują na wietrze). Gdy tamburyno milknie (wiatr przestaje wiać), dzieci – śnieżynki spadają na ziemię – siad podparty. b)Ćwiczenia uruchamiające duże grupy mięśniowe „Śnieżynki”. Dzieci naśladują ruchem ciała wirujące śnieżynki – ręce do przodu, do tyłu, do góry, obroty w prawą i lewą stronę, stopniowe opuszczanie rąk na dół – przysiad. II Część główna 1. Zabawa ruchowa „ Artystyczny spacer”,(podział dzieci na trzy grupy). - Niedźwiedzie (kolor niebieski) - Foki (kolor żółty - Eskimosi ( kolor czerwony) Wszystkie grupy spacerują po sali w rytmie granym na tamburynie. Gdy akompaniament ucichnie nauczyciel wskazuje jeden kolor np.: niebieski – dzieci „niedźwiedzie” chodzą na czworakach, pozostałe grupy siadają po turecku. Kolor żółty – dzieci „foki” kładą się na brzuchu, wychylają się mocno do tyłu i klaszczą przed sobą w dłonie. Kolor czerwony – dzieci „Eskimosi” naśladują jazdę na nartach. Po chwili następuje zmiana ról. 2.Ćwiczenia tułowia „Taniec bałwanków” Dzieci tańczą w rytm muzyki (nogi w lekkim rozkroku, skręty w przód, w tył i na boki) 3.Ćwiczenia z elementem równowagi „Śliska ścieżka” – dzieci idą po śliskiej ścieżce (rozłożony sznurek); idą ostrożnie i powoli. 4.Zabawa bieżna „Zaprzęgi” Dzieci dobierają się parami i tworzą zaprzęgi (konik i sanki). Przy muzyce „Zima” Vivaldiego przemieszczają się po sali w ustalonym kierunku. Na sygnał nauczyciela dzieci zamieniają się miejscami 5.Ćwiczenia wieloznaczne „Słońce – śnieg”. Dzieci ustawiają się w kole trzymając chustę animacyjną. Na hasło: „słońce” – dzieci falują chustą; na hasło „śnieg” – chowają się pod chustą 6.Zabawa „Kto wpadł w zaspę” Dzieci siedzą dookoła chusty trzymając ją na wysokości brody. Pod nią znajduje się jedno dziecko „ryba”. Gdy wszyscy zamykają oczy, ryba wciąga pod chustę jedno dziecko. Grupa otwiera oczy i zgaduje, kto zniknął. 7.Ćwiczenie sprawności rąk – zabawa „Tworzymy kulki śniegowe” Dzieci otrzymują gazetę i robią z niej kule (prawą i lewą ręką). 8.Ćwiczenie mięśni brzucha – zabawa „Przekładaniec”. Leżenie tyłem, ręce wzdłuż tułowia. Na hasło „przekładaniec” unoszą nogi ugięte w kolanach i pod nogami przekładają kule z gazet – kule śnieżne z ręki do ręki. Na hasło „stój” – kładą się prosto. Powtarzamy 2 – 3 razy. 9.Ćwiczenia z elementami rzutu „Rzuć do kosza” – wrzucanie utworzonych kul do kosza. III Część końcowa 1. Ćwiczenie oddechowe – „Dmuchamy na kule śnieżne” Pogłębianie oddechu: met. R. Labana. Dzieci wciągają powietrze nosem i wydychają ustami dmuchając na „kule śnieżne” 2. Ćwiczenie usprawniające i poprawiające postawę ciała „Powrót do domu”. Dzieci maszerują po obwodzie koła w rytm piosenki.