scenariusz - Etyczne.pl

Transkrypt

scenariusz - Etyczne.pl
SCENARIUSZ
Imię i nazwisko autorki/autora: Katarzyna Zajkowska
Nazwa szkoły: Zespół Szkół nr 17, 15 – 021 Białystok, ul. Orla 4
Temat: Razem dla pokoju?
Czas trwania: 45 minut
Poziom edukacyjny: gimnazjum, II klasa, wiedza o społeczeństwie
Związek z podstawą programową: II. Uczeń rozpoznaje problemy najbliższego
otoczenia i szuka ich rozwiązań; 23. Problemy współczesnego świata. Uczeń
porównuje sytuację w państwach globalnego Południa i globalnej Północy i
wyjaśnia na przykładach, na czym polega ich współzależność
Cele:
− Uczeń rozumie pojęcie pokoju
− Uczeń rozumie konieczność współpracy państw, społeczeństw, jednostek
globalnego Południa i globalnej Północy na rzecz pokoju na świecie
− Uczeń umie poprawnie argumentować
− Uczeń kształci myślenie przyczynowo - skutkowe
Metody i formy pracy:
pogadanka, poker kryterialny, praca w grupach, elementy dyskusji
Materiały dydaktyczne: karty do gry „Poker kryterialny”, plansza do gry „Poker
kryterialny”, instrukcja do gry „Poker kryterialny”, atlas geograficzny, podręcznik
„Dziś i jutro”
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celami lekcji. (2 minuty).
2. Wyjaśnianie pojęcia „pokój” nie tylko jako stanu braku wojny i
istnienia jakiegoś układu, ale stanu harmonii, dobrobytu, szczęścia,
powodzenia, dobrego zdrowia itp. (pogadanka, 5 minut).
3. Nauczyciel zadaje uczniom pytanie – Kto ma wpływ (pozytywny,
negatywny)
na
istnienie
pokoju
na
świecie?
Państwa,
społeczeństwa czy jednostki globalnego Południa i globalnej
Północy? Tłumaczy uczniom sposób, w jaki będą szukali
odpowiedzi i argumentów – instrukcja pokera kryterialnego. Dzieli
klasę na grupy. Rozdaje plansze, karty do gry, instrukcje. Informuje o
możliwości korzystania z atlasu i podręcznika. Przedstawia limit
czasowy. (5 minuty)
4. Praca w grupach – uczniowie ustalają I, II i III – rzędne kryteria, wg
których
ułożone
będą
karty
do
gry.
Uczniowie
trenują
przedstawianie własnego zdania i argumentowanie. Nauczyciel
kontroluje przestrzeganie zgodności gry z jej regułami. Nauczyciel
kontroluje przestrzeganie zgodności gry z jej regułami. (20 minut)
5. Każda z grup przedstawia uzgodnione kryteria pierwszorzędne.
Nauczyciel lub uczniowie zapisują je na tablicy, tworząc hierarchię
(informacja dla uczniów, że jest to nasz ranking, nie ogólnie
obowiązujący).
Uczniowie
opowiadają
o
wrażeniach
towarzyszących grze, rodzących się różnicach zdań, sposobach
radzenia z trudną sytuacją.
6. Uczniowie (jeżeli trzeba, to przy pomocy nauczyciela) wyciągają
wnioski. Idealna sytuacja zakładałaby, aby uczniowie odpowiedzieli
twierdząco na pytanie postawione w temacie. (10 minut)
7. Praca domowa (opcjonalnie): plakat na temat współpracy na rzecz
pokoju (3minuty)
Materiały pomocnicze:
Plansza do gry „Poker kryterialny” (najlepszy format A3)
III
II
I
Opr. własne
Instrukcja do gry „Poker kryterialny”
1. Uczeń rozpoczynający grę kładzie na planszy kartę z hasłem na polu z kryteriami
pierwszorzędnymi. Następnie robią to pozostali uczniowie
2. Podobnie postępują przy ustalaniu pozostałych kryteriów
3. Jeżeli następuje wymiana kart na polach planszy, to grupa musi zatwierdzić tę
zmianę
4. Po wyłożeniu wszystkich kart grupa wyłania ze swego grona lidera, który
zaprezentuje kryteria wypracowane przez grupę oraz uzasadni wybór (możliwa
pomoc członków grupy)
Karty do gry „Poker kryterialny”
eliminowanie
pomoc humanitarna
ideologii
krajom dotkniętym
nawołujących do
klęskami
przemocy,
żywiołowymi
nietolerancji
zbiórka surowców
wtórnych i
recykling
równy dostęp do
oświaty bez
względu na sytuację
materialną, miejsce
zamieszkania
przestrzeganie
praw człowieka
dostęp do wody
pitnej
misje pokojowe
ONZ
budowa kanalizacji
efekt cieplarniany –
ograniczenie emisji
CO2 i CH4
konferencje
klimatyczne w
Sztokholmie, Rio de
Janeiro, Paryżu
ograniczanie
monokultur w
rolnictwie i
leśnictwie
polityka
proekologiczna
ograniczenie liczby
migrantów
klimatycznych
wymiana sprzętu
domowego tylko w
przypadku zużycia
poprzedniego
racjonalne
korzystanie z
surowców
naturalnych
zwalczanie
przyczyn głodu
degradacja ziem
uprawnych
energia odnawialna
współpraca
międzynarodowa w
zwalczaniu
terroryzmu
dostęp do służby
zdrowia
smog
parki narodowe i
rezerwaty
równouprawnienie
kobiet
zakaz pracy dzieci

Podobne dokumenty