Rozpoznawanie poszczególnych liter własnego

Transkrypt

Rozpoznawanie poszczególnych liter własnego
KONSPEKT
ZAJĘĆ REWALIDACYJNO-WYCHOWAWCZYCH
dla dziecka z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym
Temat zajęć: Rozpoznawanie poszczególnych liter własnego imienia i nazwiska;
ćwiczenia grafomotoryczne.
Cel główny: Kształtowanie umiejętności pisania własnego imienia i nazwiska
Cele szczegółowe:
 Doskonalenie umiejętności identyfikowania liter i dostrzegania ich cech
(duża, mała litera).
 Kształcenie umiejętności pisania własnych inicjałów po śladzie i samodzielnie.
 Rozwijanie sprawności manualnej.
 Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej.
 Rozwijanie spostrzegawczości i kontroli wzrokowej .
 Wspieranie rozwoju poczucia własnej wartości.
 Kształcenie umiejętności posługiwania się piórem elektronicznym i komputerem
Forma zajęć: indywidualna
Forma organizacyjna: 1 godz. lekcyjna
Metody: słowna, pokaz, praktyczne działanie, praca z komputerem i tabletem
Środki dydaktyczne: komputer, tablet z piórem graficznym, program komputerowy
„Literki”, program komputerowy „Alfabet – nauka czytania i pisania”
Przebieg zajęć:
Powitanie ucznia i zapoznanie z tematyką zajęć
Zapoznanie wychowanka ze sposobem działania tabletu i pióra graficznego
Rysowanie linii i kół
Praca z programem – „Alfabet – nauka czytania i pisania”
- wskazywanie liter wg poleceń lektora
5. Praca z programem – „Literki” – pisanie po śladzie inicjałów ucznia (zapoznanie
ucznia z zasadą prawidłowego pisania poszczególnych liter)
6. Praca z tabletem – pisanie na elektronicznej tablicy inicjałów ucznia.
7. Podsumowanie pracy ucznia
1.
2.
3.
4.
Opracował : mgr inż. Piotr Wawrzyniak

Podobne dokumenty