konspekt zajęć z języka polskiego

Transkrypt

konspekt zajęć z języka polskiego
KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO – „ZŁOTA KACZKA” GRUPA ŚREDNIA Cel ogólny: tworzenie form 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Cele operacyjne: •
•
•
•
•
•
•
uczeń będzie znał legendę o „Złotej kaczce” w wersji współczesnej, uczeń będzie umiał ułożyć sceny z legendy w kolejności chronologicznej, uczeń będzie rozumiał obejrzaną legendę, uczeń będzie wiedział, jak tworzyć formy 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego, uczeń będzie umiał utworzyć formy 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego, uczeń będzie umiał posługiwać się formami 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego, uczeń będzie rozumiał najważniejsze pojęcia teoretycznoliterackie związane z analizowanym fragmentem. Metody: heureza, metoda zajęć praktycznych. Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, praca w parach, praca w grupach. Materiały: DVD z nagranym filmem, tytuły scen, zestawy czasowników, karteczki z czasownikami, obrazki. Przebieg zajęć: Przebieg lekcji: 1. Oglądanie filmu (przed lekcją). 2. Sprawdzanie znajomości legendy. -­‐ Kto w tych zdaniach opowiada tę historię? -­‐ Kuba. Uwagi o realizacji: Czas: Po obejrzeniu filmu uczniowie 5 min. układają w kolejności tytuły scen. Rozdajemy każdej parze zestaw z tytułami scen. Uczniowie układają według kolejności zdarzeń. Po ustaleniu w parach, nauczyciel sprawdza i zapisuje na tablicy (albo pokazuje gotową planszę). Praca w parach. 3. Sprawdzanie zrozumienia legendy. Uczniowie ustalają, czy zdanie jest 10 min. Mówienie. prawdziwe czy fałszywe i dlaczego. W razie potrzeby nauczyciel zadaje pytania pomocnicze. Praca zbiorowa. 4. Wprowadzenie problemu Nauczyciel pokazuje na tablicy 5 min. gramatycznego (tryb rozkazujący – pierwszą potem drugą grupę i formy 2 osoby liczby pojedynczej). odcina końcówkę . 1. 5. Tworzenie form rozkazującego. 6. Tworzenie rozkazującego nietypowe. form -­‐ trybu trybu sytuacje 7. Czytanie i odnajdywanie form 2 os. trybu przypuszczającego. -­‐ Co to jest? -­‐ Scenariusz. -­‐W jakich sytuacjach potrzebujemy scenariusza? -­‐ Film, przedstawienie. -­‐ Co jest w scenariuszu? -­‐ Dialogi, opis zachowania osób. 8. Tworzenie form trybu rozkazującego. Gra „Kto szybciej”. (oni) jedz/ą -­‐> (ty) jedz ! (oni) zjedz/ą -­‐> (ty) zjedz! (oni) czytaj/ą -­‐> (ty) czytaj! (oni) przeczytaj/ą -­‐> (ty)przeczytaj! 2. (ty)pisz/esz -­‐> (ty) pisz! (ty) napisz/esz -­‐> (ty) napisz! (ty) mów/isz -­‐> (ty) mów! (ty) kupuj/esz -­‐> (ty) kupuj! (ty) kup/isz -­‐> (ty) kup! Praca zbiorowa. Nauczyciel rozdaje dzieciom (podział 5 min. na grupy) napisane na kartkach czasowniki z obu grup w formach wyjściowych (3. os / 2os.) Dzieci odrywają zakończenie i czytają, nauczyciel zapisuje. Praca w grupach 3 – 4 -­‐ osobowych. Nauczyciel zapisuje na tablicy formy 2 min. nietypowe. Zostaje miękkość: a. płacisz -­‐ płać siedzisz -­‐ > siedź poprosisz -­‐> poproś Zamieniamy o na ó: b. zrobisz -­‐> zrób Praca zbiorowa. Uczniowie czytają cicho wybrane 10 min. sceny i podkreślają zdania, w których jest rozkaźnik. Następnie odczytują głośno. Potem nauczyciel zadaje pytania. Praca indywidualna. Nauczyciel układa na stole karteczki 8 min. z czasownikami z napisem do dołu dzieli dzieci na grupy. Na sygnał jedno biegnie bierze kartkę, wraca i grupa pisze z drugiej strony rozkaźnik i biegnie po następny. Wygra ta grupa, która ma najwięcej dobrze napisanych form. Nauczyciel sprawdza i zapisuje na tablicy formy z błędami. Praca w grupach 4 -­‐ osobowych. 9. Podsumowanie. Użycie form trybu Chętni uczniowie losują kartkę z 5 min. rozkazującego. obrazkiem i budują zdania z użyciem trybu rozkazującego. Praca zbiorowa. 10. Praca domowa. Utrwalanie trybu rozkazującego. WERSJA DLA NAUCZYCIELA 1. Oglądanie filmu. 2. Znajomość filmu. Układanie scen w kolejności chronologicznej. Nie mam przyjaciół. Woźny mówi mi o złotej kaczce. Idę na spotkanie ze złotą kaczką. Robię pierwsze zakupy przez Internet. Kupuję w sklepie sportowym. Kupuję w barze. Pokazuję wszystkim moje zakupy. Odwiedzam szkolny sklepik. Po raz ostatni widzę złotą kaczkę. Mam nową koleżankę. 3.
a.
b.
c.
Rozumienie filmu (prawda / fałsz); mówienie. Kuba nie miał pieniędzy na podstawowe produkty. Dzieci śmiały się z Kuby, bo nie miał tego, co one mają. Woźny opowiedział Kubie o Złotej kaczce, z którą kiedyś się spotkał. d.
e.
f.
g.
h.
Rodzina Kuby była biedna, bo jego mama nie pracowała. Kuba szukał Złotek kaczki, żeby mieć dużo pieniędzy na swoje potrzeby. Każdy, kto spotkał Złotą kaczkę, był bogaty. Kuba stracił pieniądze, bo się nimi podzielił. Dziewczynka przyszła odwiedzić Kubę, żeby oddać mu 20 gr. 4. Wprowadzenie trybu rozkazującego. 1. (oni) jedz/ą -­‐> (ty) jedz ! (oni) zjedz/ą -­‐> (ty) zjedz! (oni) czytaj/ą -­‐> (ty) czytaj! (oni) przeczytaj/ą -­‐> (ty)przeczytaj! 2. (ty)pisz/esz -­‐> (ty) pisz! (ty) napisz/esz -­‐> (ty) napisz! (ty) mów/isz -­‐> (ty) mów! (ty) kupuj/esz -­‐> (ty) kupuj! (ty) kup/isz -­‐> (ty) kup! 5. Tworzenie formy 2 osoby l.poj. trybu rozkazującego. Zestaw 1 Grają Zatańczysz Narysują Myślisz Zestaw 2 umyją się Skończysz Zaśpiewają Bierzesz Zestaw 3 Mieszkają Patrzysz Krzyczysz Słuchają Zestaw 4 Płaczesz Biegają uczysz się Oglądają 6. Tworzenie form trybu rozkazującego -­‐ sytuacje nietypowe. Zostaje miękkość: a. płacisz -­‐ płać siedzisz -­‐ > siedź poprosisz -­‐> poproś Zamieniamy o na ó: b. zrobisz -­‐> zrób 7. Czytanie i odnajdywanie form 2 os. trybu przypuszczającego. Scena 1 Kolega 1: -­‐ Pokaż, ale fajne! Koleżanka1: -­‐ Dostałam wczoraj od cioci. Kolega 2: -­‐ A jakie masz gry? Koleżanka 1: -­‐ Wszystkie najnowsze i jeszcze mogę dodać następne. Koleżanka 2: -­‐ Dasz obejrzeć? Koleżanka 1: -­‐ Pewnie. Przyjdź dzisiaj do mnie po lekcjach. Zobaczcie! (Włącza się jakaś muzyka. Kuba podchodzi bliżej). Kolega 2: -­‐ Super! Kolega 1: -­‐ No! My też przyjdziemy. Koleżanka 1: -­‐ Ale jutro, bo dzisiaj przychodzi do mnie Marta. Kuba:-­‐ A ja mogę przyjść jutro? Koleżanka 1: -­‐ Ty? A po co? Kolega 2: -­‐ Nawet nie umiałbyś tego włączyć! Nigdy czegoś takiego nie miałeś! Koleżanka 2: -­‐ Właśnie! (Kuba odchodzi. Idzie w druga stronę. Dzwonek na lekcję.) Nauczycielka: -­‐ Proszę do klasy. Kuba! Dokąd! Już lekcja, wracaj! (Kuba zawraca i idzie w kierunku klasy. Wszystko obserwuje stojąca z boku dziewczynka.) 8. Gra „Kto szybciej”. 9. Podsumowanie. 10. Praca domowa. Ćwiczenie 1 Proszę przekształcić zdania, używając form trybu rozkazującego. 0. Możesz napisać zdanie na tablicy? Napisz zdanie na tablicy. 1. Możesz zapłacić za pączka? __________________________________________! 2. Możesz zrobić to jeszcze raz? _________________________________________! 3. Możesz mówić głośniej? _____________________________________________! 4. Możesz pisać szybciej? ______________________________________________! 5. Możesz pokazać mi nową grę? ________________________________________! 6. Możesz narysować mi słonia? _________________________________________! 7. Możesz uczyć się języka polskiego? _____________________________________! 8. Możesz nie biegać tutaj? _____________________________________________! Ćwiczenie 2 Proszę popatrzeć na obrazki i napisać zdania według wzoru: Nie jedz lodów! __________________________________________________________! ____________________________________________________________! _____________________________________________________________! ______________________________________________________________! _____________________________________________________________!