KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO – „ZŁOTA KACZKA

Transkrypt

KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO – „ZŁOTA KACZKA
KONSPEKT ZAJĘĆ Z JĘZYKA POLSKIEGO – „ZŁOTA KACZKA” GRUPA PODSTAWOWA Cel ogólny: ocena zachowania człowieka na przykładzie bohatera legendy o „Złotej kaczce”. Cele operacyjne: •
•
•
•
•
uczeń będzie znał legendę o „Złotej kaczce” w wersji współczesnej, uczeń będzie porządkował wydarzenia z legendy w kolejności chronologicznej, uczeń będzie znał przymiotniki nazywające cechy bohatera legendy oraz ich opozycje uczeń będzie umiał ocenić bohatera legendy oraz zachowanie innych osób, uczeń będzie umiał posługiwać się formami trybu rozkazującego w 2.os.l.poj. Metody: heureza, metoda zajęć praktycznych. Formy pracy: praca indywidualna, zbiorowa, praca w parach i małych grupach. Materiały: DVD z nagranym filmem, rysunki ze scenami, podpisy pod rysunki, duży papier z naszkicowaną figurą człowieka, kartki z cechami charakteru, „buźki”, domino na opozycje przymiotnikowe (3 – 4 komplety), komiksy i ćwiczenia (komplet dla każdego ucznia), scenki pocięte dla ucznia A i B, rozsypanki w kopertach (3 – 4 komplety). Przebieg zajęć: Przebieg lekcji: 1. Oglądanie filmu (przed lekcją). 2. Porządkowanie wydarzeń z legendy w kolejności chronologicznej. Która scena jest pierwsza? Co było najpierw? Co było potem? 3. Ocena bohatera legendy – Kuby. Kto jest najważniejszą osobą w tej historii? Teraz będziemy rozmawiać o Kubie, o tym jaki jest Kuba. Proszę wziąć jedną kartkę i przeczytać 4. Podział cech na pozytywne, Uwagi o realizacji: Praca zbiorowa Czas: Zapraszamy grupę w jedno miejsce, 10 min. gdzie są zgromadzone ilustracje do obejrzanego filmu. Dzieci układają obrazki w kolejności chronologicznej, wybierają właściwe podpisy i umieszczają je pod rysunkami. Praca zbiorowa Uczniowie biorą po jednej kartce z 10 min. cechą charakteru, decydują, czy ta cecha odnosi się do Kuby i uzasadniają swoją decyzję. Przy okazji upewniamy się, czy dzieci rozumieją dobrze znaczenie tych słów. Umieszczamy kartki z cechami Kuby w obrębie figury człowieka, a pozostałe poza nią. Praca zbiorowa Każdą cechę dzieci muszą oznaczyć 7 min. negatywne i neutralne. Jak myślicie, które cechy są pozytywne, które negatywne, a które neutralne? Na przykład „ koleżeński” – to dobrze, kiedy osoba jest koleżeńska czy nie? 5. Utrwalenie opozycji przymiotnikowych. Proszę połączyć ze sobą opozycje przymiotnikowe na zasadzie domina. 6. Ocena człowieka na podstawie jego słów i reakcji – komiks z formami trybu rozkazującego. Jak reaguje człowiek, który jest koleżeński? Co mówi? 7. Ćwiczenie trybu rozkazującego. Proszę przeczytać instrukcję i zareagować. Co mówisz w takiej sytuacji? 8. Utrwalenie trybu rozkazującego. Każda grupa dostaje w kopercie rozsypankę. Proszę połączyć 2 elementy – obrazek i formę rozkazującą. symbolami J / J lub K, a następnie umieścić obok siebie antonimy. Praca zbiorowa Domino na opozycje. Każda grupa 3 min. dostaje komplet z opozycjami przymiotnikowymi i ma za zadanie ułożyć je jak domino. Warto wprowadzić element rywalizacji i przeznaczyć drobne nagrody dla zwycięskiej grupy. Praca w grupach 3 – 4-­‐ osobowych. Uczniowie czytają zadanie 5 min. indywidualnie i próbują je rozwiązać, a następnie wybrane osoby czytają głośno. Praca indywidualna i zbiorowa. Wybieramy chętne pary i rozdajemy 5 min. kartki ze scenkami – po jednej scence dla pary. Praca w parach Rozsypanka. Uczniowie podzieleni 5 min. na grupy układają rozsypanki składające się z dwóch elementów (obrazek / rozkaźnik / obiekt), a po upływie 5 minut odczytują pojedynczo zdania, które powstały. Można również wprowadzić element rywalizacji. Praca w grupach 3 – 4 -­‐ osobowych. 9. Praca domowa. Ćwiczenie trybu Zadanie na dobieranie (sytuacja – rozkazującego. rozkaźnik).