Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Transkrypt
Scenariusz lekcji - Kompetentny e
Autor: Dagna Krzysteczko Szkoła podstawowa klasy 4-6 Przedmiot: Język polski Klasa: IV Czas trwania: 45 minut Tytuł (temat lekcji) Co to jest baśń? Odpowiadamy na podstawie baśni Henryka Sienkiewicza. I. 1. 2. II. 1. 2. III. Odniesienie do podstawy programowej: Odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji. Czytanie i słuchanie (1, 2, 7, 8) Samokształcenie i docieranie do informacji. Uczeń korzysta z informacji zawartych w encyklopedii. Analiza i interpretacja tekstów kultury. Wstępne rozpoznanie. Uczeń (1, 2, 3, 9, 10, 11) Interpretacja. Uczeń (1,2) Tworzenie wypowiedzi (1) Cel ogólny: Uczeń potrafi określić elementy baśni. Cele operacyjne: Uczeń potrafi: Wskazać na przykładach elementy baśni; Znaleźć w tekście morał; Wyjaśnić morał; Wymienić najpopularniejszych twórców baśni; Korzystać z nowoczesnych przekazów audiowizualnych; Zredagować notatkę w formie schematu; Zaprezentować swoją pracę; Współpracować w grupie. Metody pracy: (z uwzględnieniem TIK) Formy pracy: Praca indywidualna i praca w grupie Środki dydaktyczne: Środki (pomoce) dydaktyczne Tablica interaktywna połączona z komputerem nauczyciela; Komputery dla uczniów Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 1 Podręcznik multimedialny klasa 4. „Słowa na start” wyd. Nowa Era; Strony internetowe: http://encyklopedia.wp.pl, http://encyklopedia.pwn.pl, Drukarka Przygotowanie nauczyciela (opcjonalnie): np. przydatne linki, przygotowanie materiału dla uczniów (odwrócona lekcja) Przebieg lekcji: Część Prolog Czas – 5 min. Przebieg Uwagi Sprawdzenie stopnia wykonania i zrozumienia pracy domowej – uczniowie mieli za zadanie wyjaśnić i poszukać w różnych źródłach audiowizualnych informacji na temat Henryka Sienkiewicza oraz przeczytać jeden z jego utworów pt. „Bajka” (podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start” s. 128. Wybrani uczniowie odczytują notatkę o autorze z uwzględnieniem źródła informacji. Nauczyciel sprawdza stopień zrozumienia baśni, wysyłając uczniom pytania do tekstu na ich skrzynki mailowe, uczniowie odsyłają pytania nauczycielowi. Omówienie odpowiedzi. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 2 1.Wprowadzenie Zapoznanie uczniów z celami lekcji 5 min Burza mózgów – wymienienie tytułów baśni. 2.Część zasadnicza ok.35 min Indywidualne wyszukiwanie w Internecie informacji na temat baśniopisarzy. Korzystanie z następujących stron: http://encyklopedia.wp.pl, http://encyklopedia.pwn.pl.. Prezentacja znalezionych informacji. Prezentacja i omówienie cech baśni z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Schemat baśni pochodzi z podręcznika multimedialnego s. 131 Wykonanie map mentalnych CECHY BAŚNI w grupach. Każda grupa opracowuje cechy baśni na przykładzie innej baśni: Grupa 1. – Ch. Perrault „Kopciuszek”; Grupa 2. – H. Ch. Andersen „Księżniczka na ziarnku grochu” Grupa 3. – M. Niklewiczowa „Dlaczego woda morska jest słona?” Omówienie i prezentacja prac na tablicy magnetycznej. Zebranie i weryfikacja zgromadzonych informacji dotycząca cech baśni. Prezentacja celów na tablicy multimedialnej. Zapisanie tytułów baśni na tablicy multimedialnej. Praca indywidualna każdy uczeń samodzielnie wyszukuje w Internecie potrzebnych informacji. - Uczniowie przerysowują schemat baśni na duże arkusze papieru, a następnie uzupełniają go. Uczniowie uzupełniają schemat na tablicy interaktywnej. Uczniowie wklejają schemat baśni do zeszytu. Wydrukowanie wspólnie opracowanego schematu. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 3 3.Ewaluacja/pods Prezentacja multimedialna Uczniowie umowanie http://www.interklasa.pl/portal/index/strony?mainSP=sea podczas tej rcher&page=results prezentacji ok. 5 min podsumowują swoje informacje, na koniec tej prezentacji umieszczona jest gra: zgadnij z jakiej to baśni Adnotacja dotycząca praw autorskich Zezwalam na wykorzystanie i modyfikację mojego scenariusza z podaniem autora oraz strony, z której został pobrany. Projekt "Kompetentny e-Nauczyciel" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 4