Ciasta wyrabiane w naczyniu

Transkrypt

Ciasta wyrabiane w naczyniu
Renata Uźniak
nauczyciel w zespole szkół zawodowych
Scenariusz zajęć edukacyjnych
Ciasta wyrabiane w naczyniu
Przedmiot: Technologia gastronomiczna z obsługą konsumenta
Cele ogólne:
•
•
zapoznanie uczniów ze składnikami i sposobem wykonania ciast wyrabianych w
naczyniu,
zapoznanie uczniów z różnymi sposobami formowania klusek oraz
zastosowaniem klusek.
Cele operacyjne:
•
•
•
•
•
uczniowie wymieniają rodzaje klusek wykonanych z ciasta wyrobionego w
naczyniu,
poprawnie dobierają naczynia i sprzęt do wykonania określonych klusek,
zwracają uwagę na poprawne wykonywanie wszystkich czynności i
przestrzeganie zasad higieny,
uczniowie podają przykłady wykorzystania różnych klusek w gastronomii,
określają wartość odżywczą klusek w zależności od użytych składników.
Metody nauczania:
•
•
•
słowne: pogadanka, burza mózgów
praktyczne: ćwiczenia w grupach
programowe: praca z podręcznikiem
Formy kształcenia:
•
•
zbiorowa: praca z całą klasą, praca w grupach
indywidualna: praca z uczniem
Środki dydaktyczne:
• podręczniki:
1. K.Flis, A. Procner „Technologia gastronomiczna z towaroznawstwem cz.2”,
WSiP Warszawa 1983
2. M. Konarzewska, B. Zielonka, M. Konarzewska-Sokołowska „Technologia
gastronomiczna z towaroznawstwem cz.I”, rea, Warszawa 2003
• przepisy kulinarne (np. segregatory „Kolekcja Dobrej Kuchni” - Wydawnictwo
POLSKIE MEDIA AMER.COM),
• ilustracje, zdjęcia,
• karta pracy ucznia,
• rzutnik pisma.
Tok zajęć edukacyjnych:
1. Sprawdzenie obecności (2 min.)
2. Powtórzenie wiadomości z ostatnich zajęć (10 min.)
3. Podanie tematu i celu zajęć (2 min.)
Czynności
nauczyciela
Rozdanie kart pracy,
omówienie ich treści
Rozpoczęcie burzy
mózgów dotyczącej
znajomości klusek.
Podział uczniów na trzy
grupy. Wyjaśnienia
dotyczące wykonania
zadania.
Nadzorowanie prac w
grupach, udzielanie
wskazówek.
Wysłuchanie
odpowiedzi,
skorygowanie
ewentualnych błędów.
Nadzorowanie pracy
uczniów.
Czynności uczniów
Zapoznanie się uczniów z treścią karty
pracy.
Uczniowie wymieniają nazwy klusek, mogą
korzystać z dostępnych źródeł informacji.
Wspólne wykonanie zadania 1 w karcie
pracy.
Uczniowie wybierają lidera grupy, który
będzie prezentował wykonane zadanie i
sekretarza, który wykonuje zapisy na folii
Grupa I wypełnia tabelę z zadania 2.
Grupa II wypełnia tabelę z zadania 3.
Grupa III podaje przykłady zastosowania
różnych klusek, wyszukuje przykładowe
przepisy kulinarne.
Uczniowie korzystają z podręcznika i
segregatorów z przepisami kulinarnymi.
Sekretarz grupy wykonuje notatkę na folii.
Liderzy grup prezentują wykonane zadanie.
Pozostali uczniowie słuchają i obserwują.
Napisanie notatki w kartach pracy.
4. Podsumowanie, ocenienie pracy uczniów (2 min.)
5. Zakończenie zajęć.
Czas
(min.)
2
2
2
7
po 3 min
dla każdej
grupy
7