Konspekt zajęć dla oddziału przedszkolnego

Transkrypt

Konspekt zajęć dla oddziału przedszkolnego
Scenariusz zajęcia z edukacji zdrowotnej
„Recepta na zdrowie”
Ośrodek tematyczny: „Recepta na zdrowie”
Temat: Jak dbam o zdrowie
Cele:

Cel ogólny - Dbamy o czystość

Cele szczegółowe - Uczeń:
1. Potrafi całościowo odczytać wyrazy: „tak”, „nie”.
2. Potrafi ocenić prawidłowe i negatywne zachowania.
3. Próbuje odczytywać wyrazy utworzone z poznanych liter, odszukuje je i zaznacza odpowiednim
kolorem.
4. Praktycznie wykorzystuje zdobytą wiedzę.
5. Wzmacnia odporność emocjonalną - w zajęciu uczestniczą wszystkie dzieci.
6. Przelicza wyrazy.
Metoda:
1. Podająca: rozmowa, wiersz.
2. Praktyczna - aktywizująca:

burza mózgów - wskazywanie prawidłowych i negatywnych zachowań;

rozwiązywania problemów – przyklejanie obrazków przy słowach „tak”, „nie”;

zabawy integracyjne przy muzyce.
Formy:
indywidualna, zespołowa
Sposoby różnicowania metod i form pracy:
Dzieci czytające: zamalują okienka z sylabami, z których składają się wyrazy
Środki dydaktyczne: wiersz pt. „Tak
czy nie” J. Gołczowa, 6 sytuacyjnych obrazków
przedstawiających prawidłowe i negatywne zachowania, karty pracy z podręcznika
pt. „ Szkoła sześciolatka – rozwijanie percepcji wzrokowej” str. 26, szablon do zajęcia plastycznego pt.
„Ząb”, kartka z sylabami, wzór szlaczków literopodobnych
Praca domowa: rysowanie wzorów literopodobnych
Przebieg:
1. Ćwiczenia metodą Dennisona.
2. Zabawa „Woreczek z niespodzianką”
Dziecko ma zasłonięte oczy i z woreczka wyjmuje przybory toaletowe. Rozpoznaje je dotykiem,
określa, do czego służą.
3. Słuchanie piosenki pt. „Kot jest czysty”.
4. Nauczyciel czyta wiersz pt. „Tak czy nie” J. Gołczowa
„Tak czy nie”
Kiedy ktoś ma brudne ręce
I rękami tymi je,
Czy powiecie, że to zdrowo,
Tak czy nie?
Kiedy ktoś nie myje zębów
Szczotki, proszku ani tknie,
Potem biega do dentysty
czy wam żal go?
tak czy nie?
Gdy ktoś przed grzebieniem zmyka,
płacząc, że mu włosy rwie,
czy go za to pochwalicie?
moi drodzy?
tak czy nie?
Komu woda, mydło, szczotka
Niepotrzebne i nie w smak,
Czy nazwiecie go brudasem?
Moi drodzy
Tak czy nie?
5. Analiza wiersza:

kogo nazywamy brudasem?

dlaczego należy się czesać?

dlaczego powinniśmy myć zęby?

dlaczego należy myć ręce przed jedzeniem?
6. Całościowe odczytywanie wyrazów „tak”, „nie”
Nauczyciel wprowadza wyrazy „tak”, „nie” do globalnego czytania. Wspólnie kilkakrotnie odczytuje z
dziećmi wyrazy.
7. Zabawa ruchowa przy muzyce, piosenka pt. „Ach, gimnastyka”.
8. Praca w zespołach dwuosobowych.
Dzieci oceniają prawidłowe i negatywne zachowania przyklejając po trzy obrazki przy napisach TAK i
NIE.
Nauczyciel sprawdza prawidłowość wykonania zadania. Dzieci opowiadają treść obrazków
przyklejonych pod odpowiednim napisem.
9. Przerwa
10. Dziecko pracuje w kartach pracy. Odczytuje wyrazy, zaznacza je odpowiednim kolorem, następnie
wyszukuje takie same wyrazy i zaznacza je we wskazany sposób. Przelicza, ile jest wyrazów takich
samych.
11. Zajęcie plastyczne „Ząb”
Podanie celu zajęcia – dzieci dowiedzą się, jakie produkty są zdrowe dla zębów, gdy pokolorują,
wytną i przykleją na szablonie zęba puzzle. Części, które nie będą pasowały są produktami
szkodliwymi dla zębów.
12. Dzieci czytające: zamalują okienka z sylabami, z których składają się wyrazy
13. Praca domowa
Rysowanie wzorów literopodobnych.
Załączniki:
Obrazki i TAK/NIE wydrukować dla każdego dziecka.