Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej

Transkrypt

Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej
Scenariusz lekcji wychowania fizycznego edukacji zdrowotnej
przeprowadzonej w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Wielkiego w Wieleniu
w ramach Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej
„Ćwiczyć każdy może” - Rok Szkoły w Ruchu.
Prowadzący: mgr Marcin Rychlik
Data: 18.03.2014 r.
Klasa: V A
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Przyrządy i przybory sportowe: 4 ławeczki, drabinki, 3 piłki lekarskie, pachołki, materace,
skrzynia gimnastyczna, piłki lekarskie,
Temat: Kształtujemy cechy motoryczne na zwinnościowym torze przeszkód.
Cele główne lekcji:
 Umiejętności:
 Pokonanie toru przeszkód za pomocą różnych form ruchu.
 Doskonalenie przewrotów w przód i w tył.
 Motoryczności:
 Wzmacnianie siły mięśni nóg, ramion oraz tułowia.
 Kształtowanie siły, szybkości, zwinności, gibkości, koordynacji ruchowej oraz
skoczności.
 Wiadomości:
 Pomiar tętna przed i po pokonaniu toru przeszkód.
 Rola aktywności ruchowej w życiu człowieka.
 Działań wychowawczych:
 Motywowanie do samodzielnego podejmowania aktywności ruchowej poza
szkołą.
Cele operacyjne:
 Uczeń:
 umie zmierzyć tętno przed i po wysiłku,




prawidłowo wykona przewroty w przód i w tył,
zna zasady bezpieczeństwa podczas pokonywania toru przeszkód,
wyjaśni wpływ aktywności ruchowej na zdrowie człowieka,
rozwinie podstawowe cechy motoryczne.
Metody:
 zabawowo klasyczna,
 zadaniowo ścisła.
Forma:
 strumieniowa (tor przeszkód).
PRZEBIEG LEKCJI:
Część wstępna - 6 min
Część
lekcji
Tok lekcji
Treść i przebieg ćwiczeń
Dozowan
ie
Uwagi
organizacyjnoporządkowe
1.Zorganizowani
e grupy i
sprawdzenie
gotowości do
zajęć.
1. Zbiórka.
2. Powitanie
3. Sprawdzenie gotowości do
zajęć.
1 min
xxxxxxxxxx
N
2. Nastawienie
uczniów do
lekcji i
uświadomienie
celów do
zrealizowania.
1. Podanie zadań lekcji.
2.Pogadanka na temat rodzajów
i zasad pomiaru tętna.
3. Próbny pomiar tętna metodą
palpacyjną.
4 min
N. omawia i
pokazuje jak
dokonać pomiaru
tętna.
U. próbują wykonać
pierwszy pomiar.
3. Zabawa
ożywiająca.
Berek lawina" - jedna osoba jest
berkiem, reszta ucieka. Złapana
osoba razem z berkiem
trzymając się za ręce próbuje
złapać resztę uczniów.
2 min
Część główna "A" - 12 min.
1. Ćw. ramion.
- krążenia naprzemianstronne
ramion w przód, tył,
- krążenia oburącz ramion w
przód i w tył.
2. Ćw. nóg.
- bieg z wysokim unoszeniem
kolan (skip A),
- bieg z uderzeniem piętami o
pośladki (skip C).
- wieloskoki,
3. Ćw. tułowia.
- marsz w skłonie,
- skłony tułowia z prawej i lewej
strony ("zbieranie grzybków").
4. Ćw. ramion i - naprzemianstronne wyskoki w
nóg.
górę (PR i LN, LR i PN),
- marsz na czworakach,
5. Ćw. tułowia
- obszerne krążenia głowy,
- skłony do P i L nogi,
- skrętoskłony,
6. Ćw. nóg
- w rozkroku siad na jednej
nodze i przenoszenie ciężaru
ciała z prawej na lewą stronę.
7.Ćw. tułowia
- klęk prosty, siad na zmianę z
lewej i prawej strony bez
pomocy ramion.
8. Ćw. ramion
- klęk podparty, ugięcia i
wyprosty ramion ze wznosem P
i L nogi w górę.
9. Ćw. tułowia
- leżenie przodem, chwyt za
stopy i wykonujemy kołyskę,
- leżenie tyłem, wykonujemy
leżenie przewrotne i przerzutne.
10. Ćw.
- przysiad podparty, głowa
przygotowujące między nogami, odepchnięciem
do zadania
ramion próba przetoczenia do
głównego.
przewrotu w tył.
30 s
Ćwiczenia w biegu.
30 s
30 s
30 s
30 s
15 s
30 s
Ćwiczenia w marszu.
30 s
30 s
30 s
10 razy
15 s
8 razy
8 razy
10 razy
15 s
6 razy
6 razy
Ćwiczenia w staniu.
1.Przygotowanie
zadań.
2. Pomiar tętna
przed
przystąpieniem
do ćwiczeń.
3. Stacja I.
Część główna "B" - 20 min
4. Stacja II.
5. Stacja III.
6. Stacja IV.
7. Stacja V.
8. Stacja VI.
9. Stacja VII.
10. Stacja VIII.
11. Stacja XIX.
12.Pomiar tętna.
Część końcowa - 7 min.
1. Uspokojenie
organizmu.
2. Czynności
organizacyjno porządkowe.
Omówienie
lekcji.
- przygotowanie pomocy
(przyrządy, przybory) do
poszczególnych ćwiczeń na
torze przeszkód.
- mierzymy tętno przez 15
sekund a następnie wynik
mnożymy przez 4.
- wyniki zapisujemy na tablicy.
- start z pozycji leżąc przodem.
- przewrót w przód z przysiadu
do przysiadu.
- przewrót w tył z przysiadu do
przysiadu podpartego.
- bieg slalomem.
- ławeczka gimnastyczna
zaczepiona na wysokości 1m na
drabince, wejście po ławeczce
na drabinki przejście bokiem po
dwóch drabinkach i zeskok w
bok.
- bieg z przeniesieniem krótkiej
ławeczki gimnastycznej.
- pokonanie 4 płotków zmiennie
raz nad a następnie pod
płotkiem.
- rzuty przodem zza głowy
piłkami lekarskimi 2kg.
- przejście pod ławeczkami
czołgając się.
- przeskok przez skrzynię
gimnastyczną.
- po pokonaniu toru przeszkód
uczennice dokonują pomiaru
tętna a wynik zapisują na
tablicy.
1. Rozdanie uczennicom kartek
z opisem wpływu aktywności
ruchowej poszczególne narządy.
2 min
U. pomagają w
ustawianiu
toru
przeszkód.
1 min
17 min
Asekuracja
nauczyciela.
1 min
Każda uczennica ma
inną informację do
przeczytania.
2. Przeczytanie przez uczennice
zapisanych
informacji
i
omówienie tych treści przez
nauczyciela.
3 min
Nauczyciel
uzupełnia
wypowiedzi,
wyjaśnia
niezrozumiałe
pojęcia.
1. Zbiórka
2. Sprzątanie przyborów i
przyrządów.
3. Ocena uczniów,
podsumowanie lekcji.
4. Pożegnanie.
3 min
xxxxxxxxxxxxx
N
Załącznik 1