scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy i

Transkrypt

scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy i
SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Szkoła: Szkoła Podstawowa w Drzewcach
Prowadząca: Barbara Kmieć
Klasa: II, III
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Temat: Pokonujemy zwinnościowy tor przeszkód
Cele szczegółowe:
- uczeń zna postawę na początku i na końcu ćwiczenia, zna znaczenie właściwej
rozgrzewki przygotowującej organizm do ćwiczeń;
- wyrabia nawyk prawidłowej postawy ciała;
- uczeń umie wykonać przewrót w przód z rozbiegu;
- wzmacnia siłę mięsni ramion i nóg;
- uczeń potrafi pokonywać przeszkody;
- kształtuje poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych;
Przebieg lekcji:
1. Rozpoczęcie zajęć.
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć. Omówienie
celów lekcji.
2. Rozgrzewka.
- krążenia szyi, ramion;
- wymachy ramion;
- skłony i skręty tułowia, skrętoskłony;
- skłony z pogłębianiem;
- krążenia tułowia i bioder;
- przysiady;
- podskoki w miejscu;
- podskoki na piłkach;
- leżenie przodem – ręce ugięte w łokciach, dłonie ułożone pod brodą – unoszenie tułowia
w górę;
3. Przewrót w przód.
Przypomnienie i zademonstrowanie przez nauczyciela przewrotu w przód z rozbiegu.
Wykonanie po kolei, przez każdego ucznia przewrotu w przód z rozbiegu.
4. Tor przeszkód.
Uczniowie rozstawiają tor przeszkód wg schematu podanego przez nauczyciela.
Wyznaczony uczeń pokonuje tor przeszkód pokazując kolejność wykonania.
Stacja I
Uczeń wykonuje start wysoki na sygnał nauczyciela.
Stacja II
Uczeń wchodzi po schodach na zjeżdżalnię, a następnie zjeżdża na materac.
Stacja III
Przeskakuje przeszkodę w kształcie bryły kwadratu.
Stacja IV
Wykonuje trzy podskoki „siedzące” przez przeszkodę.
Stacja V
Uczeń czołga się przez tunel.
Stacja VI
Uczeń w rozkroku przeskakuje przeszkodę.
Dyżurni uczniowie składają sprzęt sportowy.
5. Ćwiczenia uspokajające.
Uczniowie wykonują kilka ćwiczeń korekcyjnych i oddechowych.
- swobodny marsz po sali, wspięcia na palce z równoczesnym uniesieniem rąk w górę i
sięgnięciu ramionami jak najwyżej;
- swobodny marsz po sali, wzniesienie ramion przodem w górę z równoczesnym głębokim
wdechem, opuszczenie rąk bokiem w dół z równoczesnym głębokim wydechem;
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.
Podsumowanie przez nauczyciela przeprowadzonych zajęć.