reportaż
2-4 lipca 2010r.
Bike Adventure
~ łukasz
W dniach 2-4 lipca obył się etapowy wyścig MTB pod nazwą BIKE ADVENTURE 2010.W tym roku organizator
przygotował 3 dniowe ściganie na którym kolarze rywalizowali na 4 etapach. Łącznie wystartowało ok. 60
zawodników z całego kraju.
I ETAP 2.07 17:00 rozgrywany był formie Uphill Race (jazda indywidualna na czas pod górę) na Szrenice (1362
m n.p.m) na trasie o dł. 5km z róŜnica wzniesień wynoszącej 600m. Pierwszy ok. 1 km o nawierzchni asfaltowej
z nieduŜym nachyleniem moŜna było pokonać w dość szybkim tempie. Przy wodospadzie Kamieńczyk, gdzie
wjechaliśmy w Karkonowski Park Narodowy z równej drogi asfaltowe nawierzchnia zmieniła się na kocie łby
wyjątkowo nierówno poukładane. Wtedy zaczęła się prawdziwa walka między kolarzami jak i z własnymi
słabościami. Mimo, Ŝe mamy wcześniejsze doświadczenia z Uphill Race ŚnieŜka podjazd na Szrenicę okazał się
wyjątkowo trudny ze względu na duŜe przewyŜszenia i bardzo nierówny bruk, który mocno wybijał z rytmu
pedałowania. W kilku momentach dał się wszystkim kolarzom mocno we znaki.
Nasze wyniki po 1 etapie są następujące:
Łukasz Mayer: 22 open i 12 w kat. M2
Michał Mayer: 31 open i 3 w kat. M1
II ETAP 3.07 9:00 zawodów został rozegrany w formie maratonu górskiego o długości 51km z róŜnica
wzniesień 1524 m. Trasa została poprowadzona po Karkonoszach (ok. Szklarskiej Poręby) i posiadała wszystkie
aspekty prawdziwego maratonu górskiego. Na trasie znalazły się przejazdy szutrowymi drogami, duktami
leśnymi gdzie w między czasie moŜna było przy pięknej bezchmurnej pogodzie spoglądać na malownicze widoki
pasm Karkonoszy.
Organizator idealnie dobrał trasę wyścigu gdzie trzeba było wykazać się bardzo dobrą kondycją na niezwykle
stromych podjazdach jak i techniką jazdy. Szybkie singiel tracki z korzeniami i kamieniami w kilku momentach
były niezwykle trudne.
Wyniki po 2 etapie:
Łukasz Mayer: 19 open i 9 w kat. M2
Michał Mayer: nie startował
III ETAP 3.07 18:00 tegoŜ samego dnia został rozegrany w Jeleniej Górze w parku norweskim. Tym razem w
formie Cross Country XC na pętli o dł. 1km wszyscy kolarze bez względu na kategorie mieli do pokonania 10
okrąŜeń łącznie 10km. Trasa jak przystało na wyścig MTB XC miała w swojej formule trudne techniczne
podjazdy, zjazdy jak i techniczne zakręty. Trasa była bardzo selektywna z uwagi na trudne podjazdy, które
zostały poprowadzone po trawiastym obwałowaniu na którym znalazły się ciasne zakręty. W tych miejscach
dobrze wytrenowani kolarze mogli zwiększać swoją przewagę nad rywalami. Ponadto wąskie ścieŜki
poprowadzone w lesie z ostrymi zakrętami zwiększały widowisko dla kibiców.
Wyniki po 3 etapie:
Łukasz Mayer: 19 open i 10 w kat. M2
Michał Mayer: 30 open i 3 w kat. M1
IV ETAP 4.07 9:00 to maraton górski jak w przypadku etapu II. Tym razem kolarze mieli do pokonania 61km z
róŜnica wzniesień 1650m.Trasa jak w etapie II miała taki sam początek na dlugości 5km, zaś reszta
poprowadzona została w okolicach Borowic, ,między innymi drogą na Dwa Mosty z najwyŜszym punktem w
pobliŜu Zamkowych Skał przy Drodze Chomontowej w stronę Karpacza. Etap okazał się selektywny głównie ze
względu na długie podjazdy i zjazdy, szutrową bardzo szybką i nierówną nawierzchnią, gdzie prędkość
przekraczała grubo 60 km/h oraz nieznośny upał.
Wyniki po 4 etapie:
Łukasz Mayer: 12 open i 6 w kat. M2
Michał Mayer: 29 open i 3 w kat. M1
W klasyfikacji GENERALNEJ Michał ze względu na to, Ŝe nie startował w II etapie głównie ze względu na młody
wiek i trudy wyścigu nie został sklasyfikowany, natomiast Łukasz zajął 15 miejsce open i 9 w kat. M2. Pierwsza
10 w kaŜdej kategorii była dekorowana, a wiec udało się dostąpić zaszczytu wejścia na podium razem z
najlepszymi kolarzami górskimi startującymi w Bike Adventure 2010!;)
JuŜ niedługo kolejny sprawdzian formy 7-8.08.2010r. Bike Maraton MTB Świeradów Zdrój na blisko 90 km
trasie na dystansie Giga z podjazdem na Stok Izarski, a juŜ dzień później Uphill Race ŚnieŜka czyli czasówka na
najwyŜszy szczyt Karkonoszy i Sudetów – 1602 m w pionie i 15km morderczego podjazdu po bruku.