Scenariusz zajęć

Transkrypt

Scenariusz zajęć
Scenariusz zajęć
1. Grupa: II, 4-5 latki
2. Prowadząca: Katarzyna Trojok
3. Temat zajęcia: „ Dbamy o czystość” – zabawy dydaktyczne
4. Zagadnienia programowe:
- Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
- Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
- Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i
rozumieniu siebie i swojego otoczenia
5. Cele szczegółowe w formie umiejętności dziecka:
- dziecko z uwagą słucha wiersza
- rozwiązuje zagadki tematyczne
- wie jak dbać o zdrowie i czystość
- potrafi wymienić etapy mycia rąk
- wie dlaczego należy dbać o zdrowie
6. Rodzaj sytuacji edukacyjnej: zajęcie umysłowe
7. Metoda:
- czynna – zdań stawianych dzieciom do wykonania
- słowna – objaśnienia i instrukcje
9. Pomoce dydaktyczne: ilustracje do zajęć, tabliczki „Włosy”, „Zęby”, „Ciało”, kolorowe
kartoniki, tamburyno, puzzle
10. Przebieg zajęcia:
1. Powitanie w kole piosenką:
„Wszyscy są, witam was,
Zaczynamy zajęcia już czas.
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy”.
2. Nauczycielka czyta wiersz I. Salach „Czystość to zdrowie”:
„Kiedy rano wstają do łazienki idę, kran odkręcam z ciepłą wodą i dokładnie myję... zęby,
twarz i szyję. Gdy już się ubiorę, to przeczeszę włosy by nie sterczał krzywo w górę - ani
jeden kosmyk. Ręce zawsze czyste mam, o paznokcie krótkie dbam, czyste włosy mam i
szyję. Żeby zdrowym zawsze być trzeba się dokładnie myć. I pamięta każdy zuch: w
zdrowym ciele, zdrowy zuch!
3. Rozmowa kierowana na podstawie wiersza:
- jak wygląda poranna toaleta?
- dlaczego dbamy o swoją czystość?
- co należy robić, żeby być zdrowym?
4. „Co do czego służy?” - odszukiwanie właściwych obrazków. Na dywanie rozłożone są
obrazki, na których widnieją przedmioty służące do utrzymywania higieny osobistej
( szczotka do zębów, mydło, gąbka, ręcznik, grzebień, szczotka, pasta do zębów, szampon
do włosów, itd.). Zadaniem dzieci jest przyporządkowanie odpowiedniego obrazka do
tabliczek z ilustracjami: „Zęby” , „Włosy”, „Ciało”.
5. „Prawda czy fałsz” - quiz - dzieci otrzymują kartoniki w dwóch kolorach: czerwony
(oznaczający fałsz) i zielony (oznaczający prawdę). Nauczycielka odczytuje zdania
dotyczące czystości i zdrowia, a dzieci stwierdzają ich poprawność poprzez podniesienie
odpowiedniego kartonika w górę:
- codziennie myjemy całe ciało
- zęby myjemy po każdym posiłku
- przyjemnie jest siedzieć w miejscach brudnych i zakurzonych
- zawsze myjemy ręce po wyjściu z toalety
- nie myjemy rąk przed jedzeniem
- codziennie zmieniamy bieliznę
- latem ubieramy się bardzo ciepło
- nos wycieramy w rękaw
- zawsze dbamy o czystość w toalecie
- w czasie zabaw i zajęć zawsze głośno można krzyczeć
- można siedzieć bardzo długo przed telewizorem lub komputerem
- żeby być zdrowym trzeba jeść dużo owoców i warzyw
- jemy słodyczy tyle ile chcemy
- zawsze myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
- przy jedzeniu rozmawiamy z pełną buzią
- zachowujemy się kulturalnie przy stole
- bakterie i wirusy są przyczyną wielu chorób
- gdy ktoś odpoczywa możemy zachowywać się bardzo głośno
- zabawy na świeżym powietrzu pomagaj być zdrowym
6. „Przedmioty do higieny osobistej ...” - układanie puzzli. Zadaniem dzieci jest ułożyć
puzzle, na których znajdują się obrazki związane z utrzymaniem higieny. Po ułożeniu
obrazka dzieci opowiadają jego treść. Wygrywa grupa, która jako pierwsza ułożyła puzzle.
7. „Jak dbam o czystość mieszkania?” - zabawa ruchowa – dzieci poruszają się na dywanie
w rytmie tamburyna. Gdy tamburyno ucichnie naśladują czynności nauczyciela dotyczące
dbania o czystość w mieszkaniu:
- zamiatanie podłogi, odkurzanie, mycie okien, prasowanie, ścieranie kurzu, wieszanie
firanek itd.
8. Zakończenie zajęć – dzieci stoją w kręgu i przekazują sobie „Iskierkę”.