i-turniej-wiedzy-o-zdrowym-s.-zyciu

Transkrypt

i-turniej-wiedzy-o-zdrowym-s.-zyciu
TURNIEJ WIEDZY NA TEMAT ZDROWEGO STYLU ŻYCIA
„BEZPIECZNY I ZDROWY”
PRZEPROWADZONY Z UDZIAŁEM PRACOWNIKÓW BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ PRZY ul. HEWELIUSZA
Scenariusz opracowała W.Widykowska,
DNIA 29.01.2014r
I Cele główne:
- Kształtowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia
- Nabywanie prozdrowotnych przyzwyczajeń i nawyków
Cele operacyjne:
Dziecko:
- wie, czemu służy właściwe odżywianie,
- dostrzega konieczność spożywania potraw niezbędnych dla zdrowia,
- rozumie potrzebę aktywnego wypoczynku jako źródła zdrowia,
- rozumie znaczenie czystości dla zdrowia,
- rozumie konieczność codziennych zabiegów higienicznych,
- aktywnie uczestniczy podczas rywalizacji
- bierze aktywny udział w konkursach
- zna zasady „zdrowej rywalizacji”.
Metody:
- słowne: rozmowa, rozwiązywanie zagadek i testu,
- oglądowe: pokaz, obserwacja,
- działań praktycznych: praca samodzielna dzieci.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Rysunki przedstawiające: różne produkty spożywcze, piramidę żywienia, przybory do higieny osobistej,
kartoniki tak – nie, pytania testowe o tematyce zdrowotnej, karton z konturem drzewa, zdania o
tematyce zdrowotnej, koła w trzech kolorach, piłeczki, klej, nagrania muzyczne.
Przebieg turnieju:
Zabawa integracyjna: „Kroki”
Dzieci stoją w kręgu N. prosi by krok do przodu zrobiły dzieci, które myją ręce przed jedzeniem,
jadły dzisiaj śniadanie, myją zęby po jedzeniu, lubią chodzić na spacery, jedzą owoce i warzywa.
Nauczycielka wyjaśnia, że te czynności służą zdrowiu, jeśli dzieci będą wykonywać je systematycznie
będą zdrowe.
Zabawa dydaktyczna „Zdrowe- niezdrowe”
Dzieci segregują różne produkty, umieszczają je na tablicy-piramida żywienia.
Zabawa ruchowa „Czerwone światło stój”, nagranie utworu, koła w trzech kolorach.
Miniturniej
Co należy zrobić przed jedzeniem?
1. zatańczyć
2. umyć ręce
3. przeczytać książkę
Żeby być zdrowym, trzeba:
1. jeść owoce
2. chodzić po drzewach
3. oglądać telewizję
Gdy zjemy jabłko, ogryzek wyrzucamy:
1. do kosza
2. przez okno
3. chowamy do kieszeni
Gdzie mieszkają witaminy?
1. w słodyczach
2. w balonie
3. w owocach i warzywach
Na jakim świetle przechodzisz przez ulicę?
1. czerwonym
2. zielonym
3. pomarańczowym
Co należy zrobić przed snem?
1. zatańczyć walca
2. umyć się
3. zobaczyć księżyc na niebie
Jeśli jesteś sam w domu, komu otworzysz drzwi?
1. sąsiadce
2. cioci
3. nikomu
Co jest potrzebne do mycia zębów?
1. woda, szczoteczka, pasta
2. mydło, szczoteczka
3. szczoteczka, woda
Wyścig „Piłka na talerzu” – 4 drużyny, każda z drużyn ustawia się w kole, nauczycielki przekazują
kapitanowi drużyny, plastikowy krążek i małą piłeczkę. Na sygnał należy przekazywać krążek ze
znajdującą się na nim piłką każdej osobie w kole tak, aby piłka nie spadła. Konkurencja jest
przeprowadzana na czas.
„TAK czy NIE” – dzieci słuchają zdań i muszą się zastanowić, czy tak się powinno robić czy też nie.
Podnoszą właściwe kartoniki, z napisem tak, nie.
- Wietrzenie sali szkodzi zdrowiu
- Przed jedzeniem myję ręce
- W owocach są witaminy
- Gdy śpię, moje oczy odpoczywają
- Rękawiczki, szalik, czapkę zakładam latem
- Zęby myjemy po każdym posiłku
- Przyjemnie jest siedzieć w miejscach brudnych i zakurzonych
- Zawsze myjemy ręce po wyjściu z toalety
- Nie myjemy rąk przed jedzeniem
- Nos wycieramy w rękaw
- W czasie zabaw i zajęć zawsze można głośno krzyczeć
- Można siedzieć bardzo długo przed telewizorem lub komputerem
- Żeby być zdrowym trzeba jeść dużo owoców i warzyw
- Jemy słodyczy tyle ile chcemy
- Zawsze myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
- Przy jedzeniu rozmawiamy z pełną buzią
- Bakterie i wirusy są przyczyną wielu chorób
- Gdy ktoś odpoczywa możemy zachowywać się bardzo głośno
- Zabawy na świeżym powietrzu pomagają być zdrowym
- Musimy zapinać pasy w czasie podróży samochodem?
- Można bawić się zapałkami?
- Można brać od osób nieznajomych cukierki, lizaki, gumy, znaczki?
- Można bawić się przy ulicy?
„Wyścig po zdrowie” dziecko ma w jak najszybszym czasie spośród zgromadzonych przedmiotów
odnaleźć te, które służą do higieny osobistej i po jednym umieścić je w oddalonym o kilka metrów
pojemniku.
„Drzewo zdrowia” praca plastyczna.
Dzieci dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa dz. wybiera zdjęcia zdrowych produktów i wypełnia
nimi kontury pnia drzewa, druga grupa odczytuje hasła na kartonikach, nakleja je jako gałęzie.
„Królewna i Elwis” zabawa ruchowa z piosenką z zasobów biblioteki.
Zakończenie, podziękowanie za współpracę Pani Aldonce, zebranie wytworów pracy dzieci.