Temat: Stan powietrza wokół szkoły

Transkrypt

Temat: Stan powietrza wokół szkoły
Stan powietrza wokół szkoły
Scenariusz lekcji dla klas IV-VI SP
Autorka:
Kinga Kasprzycka, Szkoła Podstawowa im.J.Beaupre w Sygneczowie,
Cele edukacyjne:




uświadomienie zagrożeń środowiska przyrodniczego występujących w
miejscu zamieszkania,
rozwijanie wrażliwości na najbliższe środowisko przyrodnicze, piękno
przyrody oraz budzenie szacunku dla niej.
poznanie prostych metod badawczych niezbędnych do oceny stanu
ekologicznego najbliższego środowiska naturalnego,
umiejętność współdziałania w grupie, obserwowania, wyciągania
wniosków.
Formy pracy:

praca grupowa.
Metody nauczania:
Ćwiczenia terenowe.
Środki dydaktyczne:
Karty pracy dla grup, taśma klejąca, nożyczki, 2 słoiczki z wodą, waciki
kosmetyczne, 2 probówki, odczynnik wskaźnika pH, skala barwna Ph, wzór- skala
porostowa.
Czas realizacji:
2 godziny lekcyjne
Przebieg zajęć:
Faza wprowadzająca:
1. Wprowadzenie


Sprawy organizacyjne (zebranie uczniów przed szkołą).
Podanie tematu zajęć, celów i metod pracy.

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa na zajęciach terenowych.
2. Podział uczniów na 3 grupy (wybranie liderów grup)
3. Rozdanie kart pracy, pomocy, przydzielenie stanowisk pracy.
Faza realizacji
Praca uczniów na wyznaczonych stanowiskach według kart pracy:



-SOSNA, stanowisko nr 1(załącznik nr1)
-ŚWIERK, stanowisko nr2 (załącznik nr2)
-TUJA, stanowisko nr3 (załącznik nr3)
Faza podsumowująca
1. Prezentacja w klasie wyników pracy poszczególnych grup, porównanie
wyników, przyczyn zanieczyszczeń powietrza.
2. Formułowanie wniosków.
Praca domowa:
Jakie działania możesz podjąć wspólnie z rodzicami, aby ograniczyć
zanieczyszczenie powietrza ? Dla chętnych: Poszukaj informacji, czy palenie
śmieci jest groźne dla środowiska?
Załącznik 1
Karta pracy, stanowisko nr1 -SOSNA
Pomoce: taśma klejąca, nożyczki, 2 słoiczki z wodą, waciki kosmetyczne, 2
probówki, odczynnik wskaźnika pH, skala barwna Ph, wzór- skala porostowa.
ZADANIE 1:
Badamy zapylenie powietrza
Przyklej po dwa kawałki bezbarwnej taśmy klejącej na gałązkę sosny (każdą w
innym miejscu drzewa).Następnie ostrożnie odklej taśmę z gałązki i przyklej w
okienkach karty wyników. Pod tabelą zapisz wyniki obserwacji i określ źródło
pochodzenia pyłu patrząc na zabarwienie przyklejonej taśmy:barwa czarna-pyły
węglowe, pyły jasne-popioły, brunatna-pyły metali.
ZADANIE 2:
Badamy kwasowość osadzonego brudu na gałązkach sosny.
Zmocz waciki kosmetyczne wodą. Zmyj osad z gałązek sosny( w dwóch różnych
miejscach drzewa). Waciki wypłucz w słoikach z wodą. Zamieszaj wodą, odczekaj
kilka minut, dla lepszego rozpuszczenia osadu. Następnie ze słoika nr 1, wlej
wody do połowy pierwszej probówki. Dodaj 3 krople wskaźnika pH 4,5-9, mieszaj
zawartość próbówki do uzyskania jednolitej barwy roztworu, porównaj barwę
próbki z pasmami skali barwnej na wzorcu. Zapisz wyniki w tabeli. To samo zrób
z wodą z drugiego słoika. Dane wpisz do tabeli.
ZADANIE 3 :
Określamy zanieczyszczenie powietrza tlenkiem siarki, za pomocą skali
porostowej.
W otoczeniu sosny rosną drzewa liściaste. Obserwuj pnie drzew, poszukaj
gatunków porostów(wzór- skala porostowa). Wpisz rozpoznane nazwy porostów i
stężenie tlenku siarki i strefę skażenia.
Karta wyników
zadanie 1
pył z gałązki
pył z gałązki
(taśma
klejąca nr1)
(taśma
klejąca nr2)
Stanowisko nr1
SOSNA
zadanie 2
skala
kwasowości
wody –osad z
sosny(próbka1)
skala
kwasowości
wody –osad z
sosny(próbka2)
zadanie 3
nazwa
porostów
stężenie
tlenku
siarki
(małe,
średnie,
duże)
strefa
skażenia
0-4
Wnioski:
……………………..…………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………..…………………………………………………
Załącznik 2
Karta pracy, stanowisko nr1 –ŚWIERK
Pomoce:
taśma klejąca, nożyczki, 2 słoiczki z wodą, waciki kosmetyczne, 2 probówki,
odczynnik wskaźnika pH, skala barwna Ph, wzór- skala porostowa.
ZADANIE 1:
Badamy zapylenie powietrza
Przyklej po dwa kawałki bezbarwnej taśmy klejącej na gałązkę świerka (każdą w
innym miejscu drzewa).Następnie ostrożnie odklej taśmę z gałązki i przyklej w
okienkach karty wyników. Pod tabelą zapisz wyniki obserwacji i określ źródło
pochodzenia pyłu patrząc na zabarwienie przyklejonej taśmy: barwa czarna-pyły
węglowe, pyły jasne-popioły, brunatna-pyły metali.
ZADANIE 2:
Badamy kwasowość osadzonego brudu na gałązkach świerka.
Zmocz waciki kosmetyczne wodą. Zmyj osad z gałązek świerka( w dwóch
różnych miejscach drzewa). Waciki wypłucz w słoikach z wodą. Zamieszaj wodą,
odczekaj kilka minut, dla lepszego rozpuszczenia osadu. Następnie ze słoika nr 1,
wlej wody do połowy pierwszej probówki. Dodaj 3 krople wskaźnika pH 4,5-9,
mieszaj zawartość próbówki do uzyskania jednolitej barwy roztworu, porównaj
barwę próbki z pasmami skali barwnej na wzorcu. Zapisz wyniki w tabeli. To
samo zrób z wodą z drugiego słoika. Dane wpisz do tabeli.
ZADANIE 3 :
Określamy zanieczyszczenie powietrza tlenkiem siarki, za pomocą skali
porostowej
W otoczeniu świerka rosną drzewa liściaste. Obserwuj pnie drzew, poszukaj
gatunków porostów(wzór- skala porostowa). Wpisz rozpoznane nazwy porostów i
stężenie tlenku siarki i strefę skażenia.
Karta wyników
zadanie 1
pył z gałązki
pył z gałązki
(taśma
klejąca nr1)
(taśma
klejąca nr2)
Stanowisko nr2
ŚWIERK
zadanie 2
skala kwasowości
wody –osad z
świerka(próbka1)
skala kwasowości
wody –osad z
świerka(próbka2)
zadanie 3
nazwa
porostów
stężenie
tlenku
siarki
(małe,
średnie,
duże)
strefa
skażenia
0-4
Wnioski:
……………………..…………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………..…………………………………………………
Załącznik 3
Karta pracy, stanowisko nr3 -TUJA
Pomoce:
taśma klejąca, nożyczki, 2 słoiczki z wodą, waciki kosmetyczne, 2 probówki,
odczynnik wskaźnika pH, skala barwna Ph, wzór- skala porostowa.
ZADANIE 1:
Badamy zapylenie powietrza
Przyklej po dwa kawałki bezbarwnej taśmy klejącej na gałązkę tui (każdą w
innym miejscu drzewa).Następnie ostrożnie odklej taśmę z gałązki i przyklej w
okienkach karty wyników. Pod tabelą zapisz wyniki obserwacji i określ źródło
pochodzenia pyłu patrząc na zabarwienie przyklejonej taśmy:barwa czarna-pyły
węglowe, pyły jasne-popioły, brunatna-pyły metali.
ZADANIE 2:
Badamy kwasowość osadzonego brudu na gałązkach tui
Zmocz waciki kosmetyczne wodą. Zmyj osad z gałązek tui( w dwóch różnych
miejscach drzewa). Waciki wypłucz w słoikach z wodą. Zamieszaj wodą, odczekaj
kilka minut, dla lepszego rozpuszczenia osadu. Następnie ze słoika nr 1, wlej
wody do połowy pierwszej probówki. Dodaj 3 krople wskaźnika pH 4,5-9, mieszaj
zawartość próbówki do uzyskania jednolitej barwy roztworu, porównaj barwę
próbki z pasmami skali barwnej na wzorcu. Zapisz wyniki w tabeli. To samo zrób
z wodą z drugiego słoika. Dane wpisz do tabeli.
ZADANIE 3 :
Określamy zanieczyszczenie powietrza tlenkiem siarki, za pomocą skali
porostowej
W otoczeniu tui rosną drzewa liściaste. Obserwuj pnie drzew, poszukaj gatunków
porostów(wzór- skala porostowa). Wpisz rozpoznane nazwy porostów i stężenie
tlenku siarki i strefę skażenia.
Karta wyników
zadanie 1
pył z gałązki
pył z gałązki
(taśma klejąca
nr1)
(taśma klejąca
nr2)
Stanowisko nr3
TUJA
zadanie 2
skala
kwasowości
wody –osad
z
tui(próbka1)
skala
kwasowości
wody –osad
z
tui(próbka2)
zadanie 3
nazwa
porostów
stężenie
tlenku
siarki
(małe,
średnie,
duże)
strefa
skażenia
0-4
Wnioski:
……………………..…………………………………………………………………………………………………………
……………………………………………………………………………..…………………………………………………