Ministerstwo Sportu i Turystyki
Rzeczypospolitej Polskiej
Marcin Dołęga mistrzem świata
2009-11-29
Marcin Dołęga (Ekopak Jatne Otwock) z wynikiem 421 kg w dwuboju zdobył tytuł mistrza
świata w kategorii 105 kg w mistrzostwach świata w podnoszeniu ciężarów, które odbywają
się w południowokoreańskim Goyang City.
W klasyfikacji medalowej, reprezentacja Polski zajęła – z trzema złotymi medalami Marcina
Dołęgi (rwanie + podrzut + dwój bój) – 5. miejsce.
Medal Marcina Dołęgi to 23. „złoto" w historii wywalczone przez reprezentantów Polski w
mistrzostwach świata.
Tegoroczne mistrzostwa, zgodnie z decyzją MKOl, nie były kwalifikacją do Igrzysk XXX
Olimpiady w Londynie w 2012 roku. Przypomnijmy, że mistrzostwa świata w 2010 roku w
Antalyi oraz w 2011 w Paryżu będą podstawową kwalifikacją do Igrzysk XXX Olimpiady, w
których wystartują 104 zawodniczki oraz 156 zawodników. Z jednego kraju będzie mogło
maksymalnie zgłosić się cztery sztangistki oraz sześciu sztangistów.
Trzy lata temu podczas mistrzostw świata w Santo Domingo Marcin Dołęga zdobył tytuł
mistrza świata w kategorii 105 kg z rezultatem 415 kg (193+222) w dwuboju. Ale dwa kolejne
ważne starty zagraniczne nie były udane. W 2007 roku w Chiang Mai w Tajlandii Dołęga
spalił trzy podejścia w rwaniu do 193 kg i nie był klasyfikowany w dwuboju w mistrzostwach
świata.
Rok później podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie zajął 4. miejsce, brązowy medal przegrał z
Rosjaninem Dmitrijem Łapikowem minimalnie wyższą wagą ciała. Obaj uzyskali w dwuboju
po 420 kg, ale Dołęga był cięższy od Rosjanina o… 0,7 dkg.
W Goyang City Polak objął prowadzenie po rwaniu. Pierwsze podejście do 191 kg spalił, ale
kolejne do 191 i 195 kg były udane. Łapikow zaliczył 194 kg. W podrzucie w walce o tytuł
liczyli się tylko Dołęga i Łapikow. Polak zaliczył 221 kg, spalił drugie podejście do 226 kg, ale
na szczęście trzecia, ostatnia próba była udana.
Rosjanin do zaliczenia boju na początek podrzucił 222 kg, później założył na sztangę 227 kg.
Gdyby próbę zaliczył, miałby zapewniony tytuł mistrza świata z rezultatem 421 kg w dwuboju.
Takim samym jak Dołęga, który był ponownie od niego cięższy – teraz o 5 dkg. Ale tym
razem Łapikow przecenił swoje możliwości, oba podejścia do 227 kg spalił. Rok temu w
Pekinie był w lepszej formie, w podrzucie zaliczył 230 kg.
Po raz pierwszy w historii polskich ciężarów trzech braci otrzymało powołanie do
reprezentacji – Marcin Dołęga i Robert Dołęga (Orlęta Łuków, obaj 105 kg) oraz Daniel